WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ III A). CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA
Główne parametry techniczne wiertarko-wkrętarek bezudarowych to: napięcie zasilania (V), pojemność akumulatora (Ah), moment obrotowy (Nm), prędkość obrotowa biegu jałowego (min-1), maksymalna średnica wiercenia w stali (mm), maksymalna średnica wiercenia w drewnie (mm), liczba ustawień momentu obrotowego, ciężar urządzenia (kg).
Przyjęło się, że siłę wiertarko-wkrętarek akumulatorowych wyraża się wielkością napięcia prądu stałego ich akumulatora. Oznacza to, że im większe napięcie, tym silniejsza jest maszyna. Jednakże jest to półprawda, gdyż zgodnie z prawami fizyki moc wyrażona w watach zależy zarówno od napięcia, jak i natężenia. Jest ona bowiem iloczynem obu wielkości fizycznych. I tak maszyny wyposażone w wysokoprądowe akumulatory litowo-jonowe 18 V o
dużej pojemności (od 5.0 Ah) mają większą moc niż wiertarko-wkrętarki 36 V ze standardowymi bateriami Li-Ion.Wartość napięcia informuje także o parametrach zasilania tych maszyn. Obecnie dostępne wiertarko-wkrętarki mają napięcie zasilania od 10,8 do 36 V (urządzenia o niższym zasilaniu zaliczamy do miniwkrętarek albo wkrętaków akumulatorowych).
Ponieważ wielkość prądu akumulatora zależy od jego temperatury pracy, jest jasne, że podawane parametry są ściśle skorelowane odpowiednimi warunkami temperaturowymi. Są one podawane dla temperatury pokojowej (ok. 20°C). Uwaga ta również dotyczy wartości pojemności baterii NiCd, NiMH i Li-Ion, która w wyniku ich schłodzenia ulegnie zmniejszeniu. Zatem będzie mniejsza niż podana przez producenta narzędzia w katalogu. Obecnie w wiertarko-wkrętarkach stosuje się akumulatory NiCd, NiMH i Li-Ion, przy czym akumulatory litowo-jonowe mają najwyższą pojemność, obecnie maksymalnie do 9.0 Ah. Informujemy, że wkrótce na rynku pojawią się baterie 10.0 Ah. Należy tu jednak zaznaczyć, że przepisy związane z bezpieczeństwem transportu i użytkowania baterii o zmagazynowanej energii powyżej 100 Wh mogą być przez pewien czas barierą tego rozwoju.