WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ II F). KONSTRUKCJA

Jedną z najważniejszych części wiertarko-wkrętarki jest akumulator. Jego stan oraz właściwości określają zdolność maszyny do długiej i efektywnej pracy.

 

Obecnie do zasilania elektronarzędzi bateryjnych, w tym także wiertarko-wkrętarek, stosuje się trzy rodzaje akumulatorów: niklowo-kadmowe (NiCd), niklowo-wodorkowe (NiMH) oraz litowo-jonowe (Li-Ion). Zasadowe baterie NiCd i NiMH, oparte na niklu, mają właściwości umożliwiające stosowanie ich w elektronarzędziach. Do ich głównych zalet zalicza się: pewność działania oraz bezobsługowość (nie wymagają żadnej obsługi technicznej poza ładowaniem w ładowarce), stosunkowo małe wymiary i wagę, dużą efektywność energetyczną, możność pracy w każdym położeniu oraz wielokrotnego rozładowywania i ładowania (nawet do 1000 razy). Efektywność energetyczna baterii NiMH jest

większa niż NiCd, bowiem przy tej samej objętości akumulatory NiMH mają większą pojemność od akumulatorów NiCd. Baterie NiMH są bardziej przyjazne dla środowiska i łatwiejsze w utylizacji niż NiCd, ponieważ nie zawierają metali ciężkich, np. kadmu jak NiCd.

YATO_YT-82851-3

Ogniwa NiCd i NiMH mają nominalne napięcie wynoszące 1,2 V. Aby uzyskać baterie o większym woltażu, ogniwa te się łączy szeregowo. Napięcie tak skonstruowanego akumulatora NiCd lub NiMH jest iloczynem 1,2 V i liczby użytych ogniw. Właściwości baterii, oprócz napięcia, charakteryzuje pojemność, czyli wielkość pobieranego z niej prądu w amperach (A) w jednostce czasu (h). Stąd pojemność podaje się w amperogodzinach (Ah). Ważną wielkością charakteryzującą akumulator jest również wartość energetyczna. Podaje się ją w watogodzinach i oblicza, mnożąc napięcie baterii przez jej pojemność (Wh = V x Ah).

Panasonic_EY74A2-2

Ogniwa omawianych tu baterii niklowych znajdują się w cylindrycznej obudowie z niklu, która pełni także funkcję bieguna ujemnego. Elektrody baterii NiCd, znajdujące się w tej obudowie, są nawiniętymi foliami lub wykonuje się je w technologii obróbki cieplnej z komponentów zawierających nikiel i kadm. Elektrody te mają izolację, która jest przepuszczalna dla elektrolitu o konsystencji pasty. Każde ogniwo jest zamknięte i szczelnie zaizolowane, aby elektrolit nie mógł wydostać się na zewnątrz. Dlatego wymiana gazowa podczas ładowania i rozładowania baterii NiCd ma miejsce w elektrolicie. W przypadku skrajnych warunków działania akumulatora, np. zwarcia lub zbyt wysokiego prądu ładowania, które znacznie zwiększają temperaturę ogniw, może w nich powstać bardzo duże ciśnienie. Aby zabezpieczyć baterię przed wybuchem i wyeliminować jej zniszczenie, wysokiej jakości ogniwa są wyposażone w specjalne zawory bezpieczeństwa, które obniżają ciśnienie. Baterie NiCd same rozładowują się podczas przechowywania. Szybkość rozładowania zależy od temperatury przechowywania. Wysoka temperatura przyspiesza samorozładowanie.

_DSC4505a_ok

Przechowywany w temperaturze pokojowej akumulator rozładowuje się w czasie 3-4 miesięcy. Temperatura ma istotne znaczenie dla sprawności działania baterii NiCd. Jak wiadomo, wszystkie chemiczne procesy w wyższych temperaturach przebiegają szybciej niż w niższych. Podobnie jest z akumulatorami NiCd zawierającymi zagęszczone elektrolity. Zgodnie z tym, generują one mniejsze prądy w temperaturach niższych niż pokojowa. Nie mogą być także ładowane w niskich temperaturach dużym prądem. W ich wypadku graniczna temperatura pracy wynosi -15°C.

pins, TŻ
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments