WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ II D). KONSTRUKCJA

Włącznik główny wiertarko-wkrętarek to włącznik spustowy z potencjometrem umożliwiający łatwe uruchomienie elektronarzędzia przez naciśnięcie palcami, analogicznie do pistoletu, i zwiększanie lub zmniejszanie obrotów. Nie ma on blokady załączenia.

 

Włącznik połączony jest z elektronicznym układem regulacji prędkości obrotowej. Nad nim przeważnie znajduje się przełącznik kierunku obrotów (tzw. obroty prawe/lewe). Jak wspomnieliśmy, regulacja prędkości obrotowej odbywa się poprzez mniejsze lub większe przyciśnięcie spustu włącznika, przy czym mniejszemu przyciśnięciu odpowiadają wolniejsze obroty, a większemu – szybsze. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ umożliwia „delikatne” dozowanie momentu obrotowego i prędkości podczas wkręcania i wykręcania, dzięki temu nie dochodzi do wypadnięcia bitu z gniazda wkrętu lub śruby.

Funkcja ta także pozwala na precyzyjne nawiercanie otworów we wstępnej fazie wiercenia. Dzięki niej możemy wiercić dokładnie w naznaczonym punkcie.

przel_zmiany_obr

Zaawansowane technicznie wiertarko-wkrętarki mają układy zasilania Li-Ion wyposażone w inteligentną elektronikę z funkcjami komunikacji maszyna-bateria oraz bateria-ładowarka. Elektronika ta steruje pracą maszyny i optymalizuje pobór prądu, jednocześnie chroniąc akumulator przez zbytnim obciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Ale na tym nie koniec, za pomocą wyświetlacza diodowego informuje też o stanie naładowania baterii i nadzoruje proces ładowania ogniw, chroniąc je przed przeładowaniem. W wiertarko-wkrętarkach z silnikami bezszczotkowymi za sterowanie prędkością i stabilizacją obrotów odpowiada mikrofalownik, który stanowi ważny podzespół elektroniki sterującej i optymalizującej działanie tych maszyn.

pins, TŻ

Hitachi_DS10DAL-3

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments