WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ II C). KONSTRUKCJA

Zakończenie wrzecion większości wiertarko-wkrętarek jest gwintowane, aby móc je wyposażać w tzw. uchwyty wiertarskie trzyszczękowe umożliwiające mocowanie wierteł lub innych narzędzi z chwytami walcowymi oraz sześciokątnymi.

 

Wielkość gwintu wrzeciona jest ważnym parametrem tych urządzeń, ponieważ informuje użytkowników o tym, jaki uchwyt wiertarski nadaje się do danej maszyny. W wiertarko-wkrętarkach stosuje się gwinty wrzecion: 3/8” x 24 UNF i 1/2” x 20 UNF. Obecnie produkuje się bardzo wiele różnych uchwytów wiertarskich do wiertarko-wkrętarek o określonym zakresie stosowania oraz obciążalności udarami i momentem obrotowym. Są one wyłącznie bezkluczykowymi uchwytami szybkomocującymi. Warto zwrócić tu uwagę, że w wiertarkach wykorzystuje się, oprócz bezkluczykowych, także kluczykowe

uchwyty zębate oraz Morse’a MK2 i MK3. Ważnym parametrem uchwytów jest zakres mocowanych w nich narzędzi (wierteł). W obecnie dostępnych tego typu akcesoriach, stosowanych w wiertarko-wkrętarkach, można mocować narzędzia z chwytami o średnicy od 0,8 do 13 mm, przy czym w urządzeniach tych wykorzystuje się uchwyty o zakresach: 0,8-10 mm, 1-10 mm i 1,5-13 mm. Uchwyty umożliwiające aplikację wysokich momentów obrotowych wykonane są z mocniejszych materiałów i odpornych na duże przeciążenia.

Festool_CXS-TXS-1

W zaawansowanych technicznie wiertarko-wkrętarkach stosuje się wymienne uchwyty narzędziowe, przy czym system ich mocowania w maszynie zależy od jej producenta. Nie ma obecnie uniwersalnych takich rozwiązań, czyli takich, które można byłoby stosować w wielu różnych wiertarko-wkrętarkach. Pomimo tego obecnie oferowane systemy uchwytów narzędziowych to bardzo praktyczne rozwiązania. Umożliwiają bowiem szybką i beznarzędziową wymianę na wrzecionie różnych uchwytów narzędziowych: szybkomocującego wiertarskiego, 6-kątnego uchwytu gniazdowego 1/4”, głowicy kątowej z uchwytami wiertarskim i/lub 1/4”, ogranicznika głębokości wkręcania (specjalny 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4” wyposażony w rozłączające sprzęgło kłowe), adaptera do montażu kluczy nasadowych z kwadratowym zabierakiem 3/8” lub 1/2”, przystawki do wiercenia/wkręcania blisko krawędzi. Oczywiście liczba dodatkowych systemowych uchwytów zależy od producenta i modelu maszyny.

Metabo_BS18LTX-BL-Quick_02

Na rynku obecnie dostępne są też wiertarko-wkrętarki z szybkomocującymi uchwytami sześciokątnymi 1/4”. Takie uchwyty umożliwiają montaż zarówno bitów, jak i wierteł, rozwiertaków innych narzędzi do wiercenia o chwycie sześciokątnym 1/4”. Ich zaletą jest to, iż pozwalają na efektywne przenoszenie momentu obrotowego i do tego są wygodne w operowaniu. Zwiększają także poręczność wiertarko-wkrętarek, bo skracają ich długość. Wyposażone w nie maszyny są przeznaczone dla fachowców, którzy używają wiertarko-wkrętarek głównie do montażu wkrętów czy śrub.

pins, TŻ
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments