WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ II B). KONSTRUKCJA

Każda wiertarko-wkrętarka ma planetarną przekładnię zębatą służącą do zmniejszenia obrotów silnika.

 

Generowany moment obrotowy zależy od mocy zastosowanego silnika i stopnia redukcji jego obrotów. Im ta redukcja większa (czyli mniejsze obroty), tym moment wyższy. Obecnie wiertarko-wkrętarki produkuje się z przekładniami 1-, 2-, 3- i 4-biegowymi. Ważnym elementem przekładni jest sprzęgło nastawcze momentu obrotowego. Wielkość momentu obrotowego ustawia się za pomocą pokrętła sprzęgła mechanicznego znajdującego się z przodu wiertarko-wkrętarki, przed uchwytem wiertarskim. Nastawa ta jest stopniowa. Liczba stopni zależna jest od modelu urządzenia. Przeznaczeniem sprzęgła nastawczego momentu obrotowego jest ułatwienie wkręcania śrub i wkrętów. Jeśli sprzęgło to jest prawidłowo ustawione, w chwili wystąpienia

największego momentu w końcowej fazie wkręcania włącza się ono i odłącza napęd od wrzeciona. Dzięki temu wkręt jest wkręcony na prawidłową głębokość, a śruba z odpowiednim momentem dokręcenia, przy czym mechanizmy urządzenia nie muszą przenosić dużych obciążeń i dzięki temu można uniknąć uszkodzenia łba łącznika gwintowego. Do ułatwienia wkręcania służy także wybiegowy hamulec silnika (montowany w niektórych wiertarko-wkrętarkach zaawansowanych technicznie), którego zadaniem jest szybkie zatrzymanie obrotów wiertarko-wkrętarki zaraz po jej wyłączeniu, a więc pokonanie dość dużej bezwładności wirnika. Dzięki jego zastosowaniu nie dochodzi do przekręcenia bita w gnieździe wkrętu lub śruby końcowej fazie wkręcania w momencie wyłączenia wiertarko-wkrętarki.

przekl_planet_1

W bardzo zaawansowanych technicznie maszynach, przeznaczonych głównie do montażu, do regulacji momentu służy elektronika, która odcina zasilanie w chwili uzyskania nastawionej siły wkręcania. Jest to alternatywne rozwiązanie bardzo wygodne w pracy i zwiększające dokładność oraz powtarzalność aplikowanego wiertarko-wkrętarką momentu.

FEIN_ASCM18QX_04

Wiertarko-wkrętarki wyposażane są też w automatyczną blokadę wrzeciona, która włącza się w momencie wyłączenia elektronarzędzia. Jej zadaniem jest umożliwienie mocowania narzędzi w uchwycie wiertarskim jedną ręką. Wrzeciona niektórych wiertarko-wkrętarek mają sześciokątne gniazdo 1/4” służące do mocowania bitów lub wierteł z uchwytem sześciokątnym 1/4”. To rozwiązanie zwiększa poręczność tych narzędzi, bowiem umożliwia pracę po zdjęciu wiertarskiego uchwytu, co znacznie skraca długość tych urządzeń i pozwala na operowanie nimi w trudno dostępnych miejscach.

przekl_planet_2

pins, TŻ

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments