WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ I A). POLA ZASTOSOWAŃ

Wiertarko-wkrętarki to najbardziej popularne obecnie elektronarzędzia akumulatorowe. Ich głównym przeznaczeniem, jak nazwa tych urządzeń wskazuje, jest wiercenie i wkręcanie/wykręcanie łączników gwintowych.

 

Wynalezienie wiertarko-wkrętarki akumulatorowej dokonało pewnej rewolucji w mechanizacji tak często wykonywanych czynności jak wiercenie czy wkręcanie/wykręcanie. Dzięki niewielkim rozmiarom, a także braku kabla zasilającego, elektronarzędzia te wyznaczyły nowe standardy łatwości i poręczności tego typu urządzeń. Obecnie produkuje się szeroką gamę wiertarko-wkrętarek o różnym woltażu zasilania i pojemnościach akumulatorów. Wśród nich są także maszyny mające udar mechaniczny, a więc zdolne do wiercenia w betonie, jak też urządzenia nie mające tej funkcji zwane bezudarowymi. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe to elektronarzędzia bardzo popularne, wykorzystywane również

przez majsterkowiczów i w gospodarstwach domowych. Stąd obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe wykonania tych narzędzi: przeznaczone dla profesjonalistów do mniej lub bardziej intensywnej pracy (maszyny klasy profesjonalnej) oraz dla majsterkowiczów (klasy amatorskiej). W naszym artykule omówimy tylko tego typu urządzenia profesjonalne.

Metabo_BS18LTX-BL-Quick_04

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe stosuje się do wykonywania następujących operacji:

  • twarde i miękkie wkręcanie/wykręcanie wkrętów, śrub, nakrętek, itp.;
  • wiercenie otworów wiertłami krętymi, płaskimi świdrami, lub otwornicami w materiałach skrawalnych, tj. drewnie, materiałach drewnopochodnych, stali, aluminium, metalach nieżelaznych, żeliwie itp.;
  • rozwiercanie i pogłębianie otworów;
  • wiercenie bezudarowe w materiałach budowlanych za pomocą koronek
  • diamentowych (na sucho) i wierteł z ostrzem z węglików spiekanych;
    wiercenie bezudarowe w glazurze, klinkierze i szkle za pomocą diamentowych wierteł rurowych, wierteł węglikowych, itd.

Festool_CXS-TXS-5

Jak z tego wyliczenia widać, głównym przeznaczeniem operacyjnym wiertarko-wkrętarek akumulatorowych jest wiercenie i wkręcanie/wykręcanie, przy czym – w zależności od urządzenia – dany model może być bardziej predestynowany do wkręcania lub wiercenia. Urządzeniami tymi możemy wiercić bezudarowo w materiałach skrawalnych i budowlanych. Elektronarzędzia te, w zależności od mocy, wiercą wiertłami pełnymi otwory o średnicy do 16 mm, w drewnie – do 75 mm. Jak widać, pod względem zdolności wiercenia wiertarko-wkrętarki akumulatorowe obecnie nie różnią się od wiertarek bezudarowych zasilanych sieciowo. Oczywiście, wielkość otworu zależy od mocy wiertarko-wkrętarki i jej momentu obrotowego. Moc tę najlepiej wyraża wielkość generowanego momentu obrotowego. W urządzeniach tych do wiercenia używa się bardzo wielu różnych narzędzi: wierteł spiralnych (świdrów), krętych, płaskich, stopniowych i udarowych, pogłębiaczy, rozwiertaków, środkowców i sedników, a także otwornic BiM i diamentowych, wierteł z ostrzem węglikowym (do bezudarowego wiercenia w materiałach budowlanych), diamentowych wierteł rurowych, wierteł węglikowych do szkła, glazury czy klinkieru itd.

pins,TŻ
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vicy
Vicy
3 lat temu

Kiedy nie wiadomo na co się zdecydować bo słyszy się pozytywne opinie pod adresem różnych produktów, wówczas trzeba szukać pomocy. Ta jest szeroko dostępna w sieci, w postaci takich poradników, które służą pomocnymi poradami w postaci wypunktowanych najlepszych narzędzi oraz tego,gdzie można je korzystnie kupić.