Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe Milwaukee C 14 DD i C 14 PD

Wiertarko-wkrętarki z udarem mechanicznym to narzędzia funkcjonalnością i możliwościami zbliżającymi się do wiertarek sieciowych. Każdy producent ma w jednej linii modelowej przeważnie także sprzęt bezudarowy. Tak też jest w przypadku Milwaukee C 14.

 

 

Nowe wkrętarki Milwaukee oznaczone symbolami C 14 DD i C 14 PD to siostrzane konstrukcje, które oprócz kilku drobnych różnic stylistycznych w konstrukcji zewnętrznej i obecności mechanizmu udarowego w modelu PD, dzielą wspólne rozwiązania mechaniczne. Szczególnie ważna jest tutaj jednostka napędowa. W obu wkrętarkach jest to nowoczesny silnik, którego praca wspomagana jest elektroniką. W obu modelach motor współpracuje w

dwubiegową przekładnią, która redukuje obroty silnika do 450 (I bieg) i 1600/min (II bieg). Na wolniejszym biegu modele DD i PD dysponują również identycznym maksymalnym momentem obrotowym, który wynosi 45 Nm. Dodatkowo użytkownik może w bardzo dużym zakresie regulować siłę dokręcania za pomocą pierścienia z 2 przełożeniami i blokada sprzęgła do wiercenia. Jak w większości podobnych elektronarzędzi, we wkrętarkach Milwaukee prędkość obrotową wrzeciona można zmieniać płynnie za pomocą włącznika spustowego. Mechanizm napędowy posiada także hamulec elektryczny, który zatrzymuje wiertło sekundę po wyłączeniu zasilania.

Elementem, który odróżnia najbardziej obie prezentowane wkrętarki, jest oczywiście mechanizm udaru zastosowany w modelu C 14 PD. Wytwarza on do 28.000 udarów/min i pozwala wiercić maszyną w betonie i w cegle. Zmianę trybu pracy (wiercenie, wiercenie z udarem) realizuje się za pomocą pierścienia znajdującego się tuż za pierścieniem do regulacji momentu obrotowego.

Na pierwszy rzut oka także widać, który model to klasyczna wkrętarka, a który udarowa. Choć obie posiadają takiej samej wielkości uchwyty narzędziowe (13 mm), w konstrukcji jednoczęściowej z automatyczną blokadą wrzeciona, to jednak we wkrętarce udarowej (C 14 PD) uchwyt jest całkowicie metalowy, a w klasycznej (C 14 DD) jego cześć zewnętrzną zrobiono z plastiku.

Wkrętarki C 14 DD i C 14 PD mają identyczne możliwości wiercenia w drewnie i metalu – maksymalna średnica obsługiwanych wierteł przy takich zadaniach to 13 mm. Dodatkowo modelem udarowym wykonamy otwór w materiale betonowym i ceglanym także o średnicy 13 mm.

Symbole w nazwie nowych wkrętarek Milwaukee informują, że mamy do czynienia z maszynami zasilanymi akumulatorami o napięciu 14,4 V. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę nie na napięcie, ale na pojemność ogniw litowo-jonowych, która wynosi aż 3 Ah. Możemy więc spodziewać się naprawdę dużej wydajności pracy, siły i zapasu energii na naprawdę długi okres czasu. Cały system zasilania, czyli akumulatory i ładowarki, zostały wykonane w technologii DPM (Digital Power Management). Jest to elektroniczne zabezpieczenie ogniw przed ich uszkodzeni w wyniku przeciążenia, przeładowania czy nadmiernego rozładowania. Warto też dodać, że chroniona tym systemem ładowarka napełnia pusty akumulator w 60 minut. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczony na baterii wskaźnik jej naładowania. Diodowy pokazują stan energii w akumulatorze i od razu informują użytkownika, czy przed rozpoczęciem pracy w terenie należy ogniwa podłączyć do ładowania.

We wkrętarkach Milwaukee C 14 DD i C 14 PD mnóstwo użytecznych gadżetów, które uprzyjemniają pracę tymi narzędziami. Jest na przykład dioda oświetlająca miejsce wiercenia/wkręcania. Zapala się ona automatycznie po naciśnięciu włącznika spustowego i gaśnie natychmiast po przerwaniu pracy. Z kolei zintegrowany hak transportowy umożliwia zawieszenie nieużywanej wkrętarki przy pasie narzędziowym. Po przeciwnej stronie haka znalazło sie miejsce na uchwyt na dwa najczęściej używane bity.

Jak widać, obie nowe wkrętarki Milwaukee są identyczne pod względem konstrukcji przeniesienia napędu. Suche dane zostały potwierdzone w praktycznych testach. Użytkownik może więc śmiało wybierać między jedną a drugą wkrętarką w zależności od zakresu wykonywanych prac.

 

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Milwaukee C 14 DD i C 14 PD

Model

C14 DD

C 14 PD

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg, min-1)

0-450/0-1600

Częstotliwość udarów (min-1)

0-28.000

Maksymalna średnica wiercenia w drewnie/stali/betonie (mm)

13/13/-

13/13/13

Maksymalna średnica wkręcania (mm)

8

Maksymalny moment obrotowy (Nm)

45

Uchwyt szybkomocujący (mm)

13

13 (całkowicie metalowy)

Typ akumulatora/napięcie/pojemność/czas ładowania

Li-Ion/14,4 V/3,0 Ah/60 min

Waga (kg)

1,8

1,9

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments