Wiertarko-wkrętarka udarowa Metabo SB 18 Li

Źródła zasilania elektronarzędzi akumulatorowych są w tej chwili już tak sprawne, że często sprzęt bateryjny może z powodzeniem zastąpić urządzenia sieciowe. Najlepszym tego przykładem jest wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo SB 18 Li.

 

 

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo SB 18 Li zastępuje z powodzeniem nie tylko wiertarkę bezudarową, ale też posiada mechanizm udarowy, który pozwala wiercić w twardym betonie, cegłach czy kamieniu. Wpływ na możliwości prezentowanego elektronarzędzia ma oczywiście źródło energii. Litowo-jonowa bateria o napięciu 18 V i pojemności 1,3 Ah jest nie tylko mała i lekka, ale także bardzo wydajna. To nowoczesne rozwiązanie

„oddaje” prąd silnikowi długo i równomiernie, przez co użytkownik nie zauważa podczas pracy spadków mocy. Ogniwa Li-Ion ładuje się wyjątkowo krótko (do 30 minut), a akumulatory mogą być doładowywane bez żadnych skutków ubocznych. Warto podkreślić, że konstruktorzy zastosowali w systemie zasilania elektroniczne zabezpieczenie akumulatorów przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem. Dodatkowo elektronika pozwoliła umieścić w tylnej części baterii diodowy wskaźnik poziomu jej naładowania. Pozwala on na bieżąco monitorować stan akumulatora i przewidzieć moment, w którym trzeba będzie go naładować.

Drugim bardzo ważnym elementem prezentowanej wkrętarki, który wpływa na jej duże możliwości pracy w każdych warunkach, jest oczywiście konstrukcja mechaniczna. Silnik wraz z dwubiegową przekładnią pozwalają wykorzystywać wkrętarkę zarówno do najcięższych wierceń (I bieg, duży moment obrotowy), jak i lżejszych prac wymagających wydajności (II bieg, wysoka prędkość obrotowa). Wiertarko-wkrętarka na poszczególnych biegach osiąga 450 lub 1650 obr./min i dysponuje odpowiednio 24 i 48 Nm momentu obrotowego. Mechanizm udaru generuje do 25.800 uderzeń/min. Wszystkie parametry pracy wkrętarki reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji pierścień z 20 pozycjami (plus blokada do wiercenia) do stopniowego ustawiania maksymalnego momentu obrotowego podczas wkręcania.

W wiertarko-wkrętarce Metabo Metabo SB 18 Li zastosowano beznarzędziowy uchwyt wiertarski (1,5-13 mm). Jest on metalowy, tak by najlepiej znosić obciążenia i drgania powstające podczas wiercenia z udarem. Uchwyt to konstrukcja jednoczęściowa z automatyczną blokadą wrzeciona.

Metabo przyzwyczaiło nas najwyższej jakości materiałów i wykonania. Tak też jest w przypadku modelu SB 18 Li. Plastiki na obudowie są solidne i wytrzymają na pewno każdy sposób obchodzenia się ze sprzętem. Rękojeść w przedniej części jest wyprofilowana do dłoni operatora i pokryta miękką gumową okładziną, przez co zapewnia solidny chwyt i niemęczącą pracę. Cienki akumulator nie zwiększa masy całego urządzenia (1,8 kg). Pracę w mroku lub w całkowitych ciemnościach umożliwia z kolei oświetlenie umieszczone na obudowie gniazda akumulatora. Dioda zapala się automatycznie w momencie rozpoczęcia pracy wkrętarką.

 

 

Dane techniczne wkrętarki udarowej Metabo SB 18 Li

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

13/20 mm

Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie/twarde)

24/48 Nm

Maks. obroty (I/II bieg)

450/1650/min

Częstotliwość udarów

25.800 min-1

Uchwyt

szybkomocujący 1,5-13 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/1,3 Ah

Waga z akumulatorem

1,8kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments