Wiertarki ze stopą elektromagnetyczną VERTICAL 55/55T

W styczniu 2016 r. Fabryka Narzędzi GLOB Sp. z o.o. wprowadziła do sprzedaży długo oczekiwane dwa kolejne najnowsze modele holenderskich wiertarek ze stopą elektromagnetyczną: VERTICAL 55 oraz VERTICAL 55T. Są to najmniejsze i najlżejsze urządzenia dostępne na rynku wyposażone w gniazdo mocowania narzędzi na stożek Morse’a nr 3, które umożliwia pracę z wiertłami krętymi do metalu o maksymalnej średnicy aż 31,75 mm.

Niewątpliwie jest to przełom w całej linii wiertarek VERTICAL. Należy w tym miejscu podkreślić fakt, że większość dostępnych w sprzedaży urządzeń tego typu, którymi można wiercić otwory o zbliżonym zakresie

średnic, ma wbudowany stożek Morse’a nr 2.
Oba modele zaprojektowane zostały z myślą o szybkim i bezpiecznym wykonywaniu otworów w stali, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie często oprócz umiejętności operatora kluczową rolę odgrywa zastosowanie odpowiedniego elektronarzędzia w celu ułatwienia całego procesu wiercenia. Lata doświadczeń oraz zgłaszane uwagi użytkowników, wpłynęły na proces ciągłego doskonalenia urządzeń VERTICAL. Producent dołożył wszelkich starań, aby komfort pracy nowymi wiertarkami oraz jej finalny efekt zadowolił każdego operatora, nawet tego najbardziej wymagającego. Aby tego dokonać, dokładnie przeanalizowane zostały potrzeby związane z wykonywaniem tego typu prac oraz wzięto pod uwagę ewentualne trudności, z jakimi borykają się operatorzy wykorzystujący do codziennej pracy wiertarki ze stopą elektromagnetyczną.

Aby dodatkowo zwiększyć efektywność pracy, wprowadzony został szereg innowacyjnych rozwiązań wpływających bezpośrednio na jakość oraz łatwość prawidłowego posługiwania się wiertarką, przy tym nie zapomniano o zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Do rozwiązań, które najbardziej wyróżniają oba prezentowane modele, obok wspomnianego stożka Morse’a nr 3 zaliczyć trzeba sposób smarowania przekładni. W tym przypadku zastosowano tzw. kąpiel olejową. Wprowadzenie takiego rozwiązania w znacznym stopniu wpływa na komfort pracy. Zdecydowanie zwiększona została płynność pracy przekładni przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu. Kąpiel olejowa wpływa też znacząco na zwiększenie żywotności przekładni i całego układu napędowego wiertarki ze stopą elekromagnetyczną.

Kolejną nowością, o której należy wspomnieć, jest zamieszczenie panelu LCD, na którym są 4 diody informujące użytkownika o obciążeniu urządzenia. Usytuowany został w górnej części pokrywy silnika, co powoduje, że jest bardzo dobrze widoczny dla operatora, niezależnie od tego, po której stronie urządzenia aktualnie się on znajduje. Zadaniem panelu jest czytelne przekazanie informacji dotyczącej bezpiecznego i efektywnego procesu wiercenia oraz jednoczesna ochrona silnika przed nadmiernym zużyciem. Dzięki temu użytkownik w optymalny sposób może sterować pracą wiertarki. Sam panel jest bardzo przejrzysty i niezwykle łatwy do odczytania. Kolor diod informuje o aktualnym obciążeniu silnika. Dwie diody świecące razem na niebiesko oznaczają, że aktualny posuw jest optymalny i nie szkodzi ani maszynie, ani samemu narzędziu skrawającemu. Utrzymywanie warunków pracy na tym poziomie gwarantuje bezpieczne i szybkie wykonanie otworu. Zapalenie się diody żółtej ostrzega operatora, że posuw jest zbyt duży i musi zostać zmniejszony. Czerwona dioda oznacza przeciążenie, czyli nieprawidłowe użytkowanie urządzenia, które może doprowadzić do wyłączenie silnika wiertarki (układ połączony z wyłącznikiem przeciążeniowym).

Obie wiertarki ze stopą elektromagnetyczną przystosowane zostały do precyzyjnego wiercenia otworów w stali praktycznie w każdych warunkach, nawet w najtrudniejszych. Prezentowane modele wiertarek magnetycznych VERTICAL z łatwością mogą być stosowane zarówno w poziomie oraz pionie, jak i pozycji odwróconej o 180 stopni (z silnikiem skierowanym w dół). Możliwość taką zapewnia stopa elektromagnetyczna o dużej sile przyciągania. Zastosowanie jej wyeliminowało ryzyko oderwania się urządzenia od podłoża. Warunkiem tego jest tylko zamocowanie stopy na gładkiej i czystej powierzchni stalowej o grubości nie mniejszej niż 12 mm. Wymiary podstawy elektromagnetycznej nie utrudniają pozycjonowania elektronarzędzia, zwłaszcza w wąskich miejscach o ograniczonym dostępie. Pomimo masywnej konstrukcji, która jest wyznacznikiem dużej stabilności oraz jednocześnie atutem urządzenia, waga maszyny jest niewielka (13,5 kg). Dlatego z łatwością może

być ona używana przez jedną osobę. Jej ergonomiczny uchwyt transportowy umożliwia bezproblemowe i szybkie przemieszczanie urządzenia z miejsca na miejsce.

Producent zwiększył również moc silnika. Obecnie wynosi ona aż 1700 W i jest większa o 450 W od modeli VERTICAL 50 i 50T. Należy w tym miejscu podkreślić fakt, że podobna moc silników do tej pory stosowana była tylko i wyłącznie w wiertarkach o dużo większych gabarytach i możliwościach wiercenia. Zwiększenie mocy silnika zdecydowanie poprawia komfort pracy i zwiększa niezawodność urządzenia podczas wykonywania otworów o dużych średnicach (zwłaszcza podczas wiercenia wiertłami pełnymi).
Urządzenia wyposażono w dwubiegową przekładnię umożliwiającą wybór prędkości obrotowej dostosowanej nie tylko do średnicy aktualnie używanego wiertła, ale również do rodzaju obrabianego materiału. Takie skonfigurowanie maszyn zapewnia pełną kontrolę procesu wiercenia.

Producent nie zapomniał również o innych detalach poprawiających komfort użytkowania, np. związanych z zapewnieniem łatwego dostępu do szczotek węglowych. Pokrywy, pod którymi zostały umieszczone szczotki, znajdują się w górnej części obudowy silnika, a wymiana ich jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Wiertarki mają zintegrowany system chłodzenia. Sposób doprowadzenia chłodziwa do narzędzia skrawającego zaprojektowano z dbałością o szczegóły, ponieważ w żaden sposób nie utrudnia on procesu wiercenia.

Zakres wiercenia w obu modelach: 12–55 mm (przy stosowaniu wierteł trepanacyjnych z uchwytem mocującym weldon 3/4” – 19,05 mm). Model VERTICAL 55T posiada przełącznik z funkcją zmiany kierunku obrotów wrzeciona (prawo–lewo). Dodatkowo zastosowano system płynnej regulacji prędkości obrotowej pozwalający na bardziej precyzyjne dostosowanie obrotów wrzeciona.

Urządzenia VERTICAL objęte są 12-miesięczną gwarancją w systemie door-to-door.

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny zapewniany jest przez Fabrykę Narzędzi GLOB z Bielska-Białej. Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące nowych wiertarek magnetycznych VERTICAL dostępne są na stronie www.fnglob.pl.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Rozwiązania pomiarowe TPI

Jak rozwiązać problemy pomiarowe przy pracach ogólnobudowlanych i wykończeniowych, np. budowie ścian, konstrukcji drewnianych, stalowych bądź aluminiowych, sufitów podwieszanych, przy montażu okien, luster, mebli czy układaniu glazury? Pomiary przy tych pracach są praco- i czasochłonne, a w praktyce i tak nie zawsze udaje się uzyskać wymaganej dokładności.

 

 

Rozwiązaniem jest zastosowanie rotacyjnych niwelatorów laserowych Topcon RL-VH4DR, RL-VH4G2 oraz lasera krzyżowego Topcon LC-2 (z wiązką krzyżową i pionownikiem laserowym dół/góra).

 

Przykład 1: rotacyjny niwelator laserowy i sufity podwieszane

Zastosowanie niwelatora laserowego pokażemy na przykładzie

wykonania sufitu podwieszanego. Dotychczas tradycyjną metodą robiło się to tak, że sznurek maczało się w farbie proszkowej i odbijało się jego ślad na ścianie – wszystkie pomiary były wykonywane na libelkę. W ten sposób można było uzyskać dokładności centymetrowe, a każdy pomiar libelką (poziomicą) był tylko pomiarem punktowym, tzn. tylko w określonym punkcie pomiaru. Użycie do tego zadania niwelatora laserowego (rotacyjnego) RL-VH4DR lub RL-HV4G2 firmy Topcon całkowicie zmienia zarówno sposób pracy jak i dokładność.

Laser ustawia się w pomieszczeniu na statywie lub mocuje się do ściany na specjalnej półce. Po włączeniu i spoziomowaniu lasera głowica zaczyna wirować, zaś wirująca wiązka wyznacza płaszczyznę, którą możemy ustawić na precyzyjnie wybranej wysokości lub wpasować w punkt (ustawiając laser na statywie lub półce na odpowiedniej wysokości). Linia przecięcia płaszczyzny lasera ze ścianą widoczna jest w postaci czerwonej lub zielonej linii, nie jest więc konieczne trasowanie, a umieszczenie listwy, kołka lub elementów instalacji na odpowiedniej wysokości jest znacznie szybsze, ponieważ nie trzeba już nic mierzyć.

Nie ma też znaczenia, czy elementy sufitu mocuje się przy ścianie, czy nie, ponieważ linię wyświetlaną przez laser można (w płaszczyźnie lasera) wyświetlić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Wystarczy użyć specjalnej płytki, która pokaże wiązkę w każdym miejscu, gdzie akurat mocujemy element konstrukcji. Bardziej szczegółowo widać to na prezentowanych zdjęciach w artykule.

 

Przykład 2: laser krzyżowy i stawianie ścianek działowych

LC-2 firmy Topcon to unikatowy laser krzyżowy wyposażony w pionownik wysyłający wiązkę do góry i do dołu, dzięki czemu można go wpasować w punkty wyznaczające oś. Dzięki temu, że wysyła także wiązki prostopadłe względem siebie, można go użyć do wyznaczenia zarówno prostopadłych, jak i równoległych ścian działowych. Wszelkie prace wymagające np. wyznaczenia kąta prostego w przestrzeni stają się znacznie prostsze. Laser, w zależności od zastosowania, może być pochylany pod dowolnym kątem. W ten sposób uzyskujemy linie referencyjne do takich prac, jak wylewanie schodów czy skomplikowane konstrukcje. Do dyspozycji mamy wielofunkcyjny adapter umożliwiający zamocowanie lasera na statywie geodezyjnym oraz praktyczny kątownik do wpasowywania wiązek pod kątem prostym. Możemy też przymocować laser za pomocą magnesu na dowolnej wymaganej wysokości. LC-2 to także znakomite rozwiązanie do układania glazury pod dowolnymi kątami, a zarazem intuicyjne narzędzie do montażu mebli, luster itp.

Więcej o tym rozwiązaniach TPI  można przeczytać na www.tpi.com.pl. Można też wypróbować rozwiązania TPI na swojej budowie, wystarczy napisać na adres tpi@tpi.com.pl lub skontaktować się z najbliższym oddziałem TPI.

 

Laser krzyżowy LC-2 firmy Topcon

 

Sposób umieszczenia lasera podczas montażu sufitów podwieszanych

 

Sposób poziomowania elementów konstrukcji za pomocą płytki laserowej

 

Inne prace konstrukcyjne z wykorzystaniem lasera rotacyjnego: montaż konstrukcji dachu

 

Inne prace wykończeniowe z wykorzystaniem lasera rotacyjnego: układanie glazury

 

Inne prace wykończeniowe z wykorzystaniem lasera rotacyjnego:

montaż mebli

 

Montaż instalacji z wykorzystaniem lasera rotacyjnego

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu