Wiertarki ze stopą elektromagnetyczną VERTICAL 55/55T

W styczniu 2016 r. Fabryka Narzędzi GLOB Sp. z o.o. wprowadziła do sprzedaży długo oczekiwane dwa kolejne najnowsze modele holenderskich wiertarek ze stopą elektromagnetyczną: VERTICAL 55 oraz VERTICAL 55T. Są to najmniejsze i najlżejsze urządzenia dostępne na rynku wyposażone w gniazdo mocowania narzędzi na stożek Morse’a nr 3, które umożliwia pracę z wiertłami krętymi do metalu o maksymalnej średnicy aż 31,75 mm.

Niewątpliwie jest to przełom w całej linii wiertarek VERTICAL. Należy w tym miejscu podkreślić fakt, że większość dostępnych w sprzedaży urządzeń tego typu, którymi można wiercić otwory o zbliżonym zakresie

średnic, ma wbudowany stożek Morse’a nr 2.
Oba modele zaprojektowane zostały z myślą o szybkim i bezpiecznym wykonywaniu otworów w stali, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie często oprócz umiejętności operatora kluczową rolę odgrywa zastosowanie odpowiedniego elektronarzędzia w celu ułatwienia całego procesu wiercenia. Lata doświadczeń oraz zgłaszane uwagi użytkowników, wpłynęły na proces ciągłego doskonalenia urządzeń VERTICAL. Producent dołożył wszelkich starań, aby komfort pracy nowymi wiertarkami oraz jej finalny efekt zadowolił każdego operatora, nawet tego najbardziej wymagającego. Aby tego dokonać, dokładnie przeanalizowane zostały potrzeby związane z wykonywaniem tego typu prac oraz wzięto pod uwagę ewentualne trudności, z jakimi borykają się operatorzy wykorzystujący do codziennej pracy wiertarki ze stopą elektromagnetyczną.

Aby dodatkowo zwiększyć efektywność pracy, wprowadzony został szereg innowacyjnych rozwiązań wpływających bezpośrednio na jakość oraz łatwość prawidłowego posługiwania się wiertarką, przy tym nie zapomniano o zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Do rozwiązań, które najbardziej wyróżniają oba prezentowane modele, obok wspomnianego stożka Morse’a nr 3 zaliczyć trzeba sposób smarowania przekładni. W tym przypadku zastosowano tzw. kąpiel olejową. Wprowadzenie takiego rozwiązania w znacznym stopniu wpływa na komfort pracy. Zdecydowanie zwiększona została płynność pracy przekładni przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu. Kąpiel olejowa wpływa też znacząco na zwiększenie żywotności przekładni i całego układu napędowego wiertarki ze stopą elekromagnetyczną.

Kolejną nowością, o której należy wspomnieć, jest zamieszczenie panelu LCD, na którym są 4 diody informujące użytkownika o obciążeniu urządzenia. Usytuowany został w górnej części pokrywy silnika, co powoduje, że jest bardzo dobrze widoczny dla operatora, niezależnie od tego, po której stronie urządzenia aktualnie się on znajduje. Zadaniem panelu jest czytelne przekazanie informacji dotyczącej bezpiecznego i efektywnego procesu wiercenia oraz jednoczesna ochrona silnika przed nadmiernym zużyciem. Dzięki temu użytkownik w optymalny sposób może sterować pracą wiertarki. Sam panel jest bardzo przejrzysty i niezwykle łatwy do odczytania. Kolor diod informuje o aktualnym obciążeniu silnika. Dwie diody świecące razem na niebiesko oznaczają, że aktualny posuw jest optymalny i nie szkodzi ani maszynie, ani samemu narzędziu skrawającemu. Utrzymywanie warunków pracy na tym poziomie gwarantuje bezpieczne i szybkie wykonanie otworu. Zapalenie się diody żółtej ostrzega operatora, że posuw jest zbyt duży i musi zostać zmniejszony. Czerwona dioda oznacza przeciążenie, czyli nieprawidłowe użytkowanie urządzenia, które może doprowadzić do wyłączenie silnika wiertarki (układ połączony z wyłącznikiem przeciążeniowym).

Obie wiertarki ze stopą elektromagnetyczną przystosowane zostały do precyzyjnego wiercenia otworów w stali praktycznie w każdych warunkach, nawet w najtrudniejszych. Prezentowane modele wiertarek magnetycznych VERTICAL z łatwością mogą być stosowane zarówno w poziomie oraz pionie, jak i pozycji odwróconej o 180 stopni (z silnikiem skierowanym w dół). Możliwość taką zapewnia stopa elektromagnetyczna o dużej sile przyciągania. Zastosowanie jej wyeliminowało ryzyko oderwania się urządzenia od podłoża. Warunkiem tego jest tylko zamocowanie stopy na gładkiej i czystej powierzchni stalowej o grubości nie mniejszej niż 12 mm. Wymiary podstawy elektromagnetycznej nie utrudniają pozycjonowania elektronarzędzia, zwłaszcza w wąskich miejscach o ograniczonym dostępie. Pomimo masywnej konstrukcji, która jest wyznacznikiem dużej stabilności oraz jednocześnie atutem urządzenia, waga maszyny jest niewielka (13,5 kg). Dlatego z łatwością może

być ona używana przez jedną osobę. Jej ergonomiczny uchwyt transportowy umożliwia bezproblemowe i szybkie przemieszczanie urządzenia z miejsca na miejsce.

Producent zwiększył również moc silnika. Obecnie wynosi ona aż 1700 W i jest większa o 450 W od modeli VERTICAL 50 i 50T. Należy w tym miejscu podkreślić fakt, że podobna moc silników do tej pory stosowana była tylko i wyłącznie w wiertarkach o dużo większych gabarytach i możliwościach wiercenia. Zwiększenie mocy silnika zdecydowanie poprawia komfort pracy i zwiększa niezawodność urządzenia podczas wykonywania otworów o dużych średnicach (zwłaszcza podczas wiercenia wiertłami pełnymi).
Urządzenia wyposażono w dwubiegową przekładnię umożliwiającą wybór prędkości obrotowej dostosowanej nie tylko do średnicy aktualnie używanego wiertła, ale również do rodzaju obrabianego materiału. Takie skonfigurowanie maszyn zapewnia pełną kontrolę procesu wiercenia.

Producent nie zapomniał również o innych detalach poprawiających komfort użytkowania, np. związanych z zapewnieniem łatwego dostępu do szczotek węglowych. Pokrywy, pod którymi zostały umieszczone szczotki, znajdują się w górnej części obudowy silnika, a wymiana ich jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Wiertarki mają zintegrowany system chłodzenia. Sposób doprowadzenia chłodziwa do narzędzia skrawającego zaprojektowano z dbałością o szczegóły, ponieważ w żaden sposób nie utrudnia on procesu wiercenia.

Zakres wiercenia w obu modelach: 12–55 mm (przy stosowaniu wierteł trepanacyjnych z uchwytem mocującym weldon 3/4” – 19,05 mm). Model VERTICAL 55T posiada przełącznik z funkcją zmiany kierunku obrotów wrzeciona (prawo–lewo). Dodatkowo zastosowano system płynnej regulacji prędkości obrotowej pozwalający na bardziej precyzyjne dostosowanie obrotów wrzeciona.

Urządzenia VERTICAL objęte są 12-miesięczną gwarancją w systemie door-to-door.

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny zapewniany jest przez Fabrykę Narzędzi GLOB z Bielska-Białej. Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące nowych wiertarek magnetycznych VERTICAL dostępne są na stronie www.fnglob.pl.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

TEST UKOŚNICY YATO YT-82174

Niedawno marka YATO wzbogaciła swoją ofertę o dwubiegową ukośnicę z posuwem YT-82174. Elektronarzędzie przeznaczone jest do cięcia prostego i kątowego materiałów drewnianych oraz metalowych.

 

Testowana ukośnica YATO YT-82174 umożliwia obróbkę szerokiego spektrum materiałowego: listew przypodłogowych, paneli, podbitki, parkietów, listew cokołowych i PVC, korytek kablowych, kantówek, łat, jak też profili stalowych czy aluminiowych. Zastosowano w niej silnik komutatorowy o mocy stałej 1800 W zasilany 1-fazowym prądem zmiennym o napięciu 230 V oraz dwa elektroniczne biegi. Dzięki temu pilarka dysponuje dwoma prędkościami obrotowymi: 2500 min-1 (I bieg) oraz 3800 min-1 (II bieg) i może na wolniejszych obrotach ciąć elementy metalowe tarczą widiową. Biegi wybiera

się przełącznikiem znajdującym się w górnej części głowicy testowanej ukośnicy. Przystosowano ją do cięcia tarczami o średnicy 255 mm. Jej głowica tnąca, mieszcząca silnik i tarczę, porusza się wzdłużnie na dwóch prowadnicach o przekroju okrągłym. Można ją również pochylać w jedną stronę do 48°.

Obrotowy stół roboczy ukośnicy YATO YT-82174 umożliwia wykonywanie cięć skośnych w zakresie ±47° i ma rozsuwane przykładnie oporowe z naniesionymi podziałkami milimetrowymi. Ułatwiają one prawidłowe ustawienie i mocowanie obrabianego materiału. Omawiana maszyna wyposażona jest też w tzw. poszerzenia – wysuwane z boku podstawy, które umożliwiają obróbkę długich materiałów niemieszczących się na stole, jak również w imadłowe zaciski do przytwierdzania ciętego elementu do stołu. Precyzyjną obróbkę ułatwia zainstalowany w testowanej ukośnicy YATO YT-82174 moduł laserowy (klasy II). Generuje on czerwoną linię (długość fali – 650 nm), która wskazuje krawędź rzazu. Dzięki temu można na blacie dokładnie pozycjonować cięte elementy.

 

Ukośnica YATO YT-82174 ma dwie osłony tarczy tnącej: górną nieruchomą i dolną, która odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy. Ważnym elementem konstrukcyjnym ukośnicy YATO jest króciec do przyłączenia zewnętrznego odkurzacza warsztatowego lub przemysłowego. W przypadku jego braku wióry zbiera się do materiałowego worka, który montuje się na króćcu.

W redakcyjnym warsztacie ukośnicę YATO YT-82174 sprawdziliśmy pod względem wydajności i jakości obróbki, wykonując nią wszystkie rodzaje cięć:  prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne.

 

Podczas prób przecinaliśmy laminowany blat o grubości 3 cm, płytę meblową 1,75 cm oraz profile metalowe: stalowy 70 x 50 mm (grubość ścianki – 4,4 mm) i aluminiowy 90 x 20 mm (2 mm). Do cięcia materiałów drewnianych wykorzystaliśmy obroty II biegu elektronicznego, zaś do stali i aluminium – pierwszego. W naszej ocenie ukośnica YATO YT-82174 tnie bardzo dokładnie i czysto w całym zakresie kątów uciosu i skosu, zarówno w przypadku materiałów drewnianych, jak i metalowych. Nie dochodzi też podczas wykonywania serii cięć do zmian ich kąta, co często się zdarza w różnych ukośnicach. Dzięki temu możemy nią dokładnie docinać powtarzalne wymiarowo elementy.

Niewątpliwie w uzyskaniu wysokiej dokładności wymiarowej obróbki pomaga laserowy wskaźnik rzazu. Co więcej, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy ocynku w profilach, co wydłuża ich odporność na korozję (odwrotnie niż po cięciu kątówką z tarczą korundową).

 

Reasumując, przewodową ukośnicą YATO YT-82174 uzyskamy bardzo dobre rezultaty w pracy pod względem jakości i dokładności cięcia oraz jego efektywności. Niewątpliwym atutem pilarki jest kompaktowa i lekka konstrukcja (12,4 kg) zapewniająca pełną mobilność i dużą łatwość stosowania w pracach wykonywanych poza warsztatem.

pins

Dane techniczne ukośnicy YATO YT-82174

Moc/napięcie zasilania1800 W/230 V
Obroty na biegu jałowym (I/II elektroniczny)2500/2500 min-1
Zakres skosu cięcia w poziomie±47°
Zakres skosu cięcia w pionie0-45°
Maks. zdolność cięcia mat. drewnianych/metalowych dla 0°/0°75 x 305/ 5 x 305mm
Maks. zdolność cięcia mat. drewnianych/metalowych dla 0°/45°40 x 305/ 3 x 305 mm
Maks. zdolność cięcia mat. drewnianych/metalowych dla 45°/0°75 x 210/5 x 210 mm
Maks. zdolność cięcia mat. drewnianych/metalowych dla 45°/45°40 x 210/ 3 x 210 mm
Średnica tarczy/grubość255/1,4 mm
Średnica otworu tarczy25,4 mm
Klasa lasera czerwonego/długość fali/mocII/650 nm/< 1 mW
Waga12,4kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
3 lat temu

Wspaniałe na co komu Milwaukee za 5 tys.bardzo wiarygodny artykuł

copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu