Wiertarki udarowe (część IV). Charakterystyka techniczna

Główne parametry techniczne charakteryzujące te maszyny to: (1) moc nominalna (W) wiertarki udarowej z zasilaniem sieciowym, (2) moc użyteczna (W) wiertarki udarowej z zasilaniem sieciowym, (3) napięcie zasilania (V) wiertarki udarowej z zasilaniem akumulatorowym, (4) moment obrotowy (Nm), (5) prędkość obrotowa (min-1), (6) częstotliwość udarów (min-1), (7) maksymalna średnica wiercenia w stali, drewnie i betonie (mm) oraz (8) ciężar urządzenia (kg).

Parametr mocy nominalnej, podawany w watach, informuje nas o zużyciu energii elektrycznej przez maszynę, czyli o tym, ile jej średnio pobiera podczas pracy. Obecnie dostępne wiertarki udarowe mają moce nominalne o wartości od

ok. 500 do 1200 watów. Natomiast „moc użyteczna” oznacza średnią moc wykorzystywaną do pracy. Stanowi ona ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Moc narzędzia determinuje wydajność jego pracy, jak i obciążalność. Dlatego do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się maszyny mocniejsze, bardziej obciążalne. Siłę udarowych wiertarek akumulatorowych wyraża się wielkością napięcia prądu stałego ich akumulatora. Teoretycznie im większe to napięcie, tym silniejsza powinna być maszyna. W praktyce bywa różnie, bo należy tu uwzględnić energetyczne możliwości akumulatora.

Ważnym parametrem wiertarek jest moment obrotowy podawany niutonometrach (Nm). Wyraża on energię użyteczną maszyny jako moment siły. Wysoki moment obrotowy jest konieczny do efektywnego wiercenia dużych otworów i mocnego wkręcania. Wiertarki udarowe mają maksymalne momenty obrotowe wynoszące do 70 Nm. Aby lepiej wykorzystać moc silnika i jego moment obrotowy, stosuje się w wiertarkach udarowych przekładnie 2-biegowe. Są wykonania, które mają 4 biegi. Pierwszy bieg zawsze odznacza się małymi obrotowymi, ale za to dużym momentem obrotowym.
Wartość prędkości obrotowej wiertarek podawana jest na biegu luzem i wynosi maksymalnie do 3600 min-1. Dostosowano ją do większości aplikacji wiertarskich, stąd do innego rodzaju obróbek nie jest zoptymalizowana, poza wkręcaniem śrub czy wkrętów.

Istotne dla użytkowników tych maszyn jest podanie ich zakresów wiercenia w różnych materiałach, bo to najbardziej obrazowo wyraża możliwości tych maszyn. Do tego celu służą parametry maksymalnej średnicy wierconych otworów w stali, drewnie i betonie wyrażane w milimetrach. Obrazują one bardzo dobrze możliwości pracy tych maszyn. Jednakże nie informują o ich wydajności i szybkości działania.
Ciężar urządzenia jest ważny, bowiem jest jednym z czynników określających jego ergonomiczność. Jak wiadomo, ciężkimi elektronarzędziami pracuje się mniej efektywniej niż lekkimi i łatwymi obsłudze oraz w trzymaniu. Wiertarki udarowe ważą od ok. 1,3 do 4kg.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments