Wiertarka udarowa Protool QuaDrill PDP 20-4 DEC FF

Protool wprowadził na rynek nową wiertarkę QuaDrill z funkcją udaru. Złącze FastFix oraz 4 biegi sprawiają, że urządzenie łączy w sobie cechy pięciu maszyn – wiertarki, wkrętarki udarowej, wiertarki kątowej, wkrętarki kątowej i wkrętarki do suchej zabudowy z ogranicznikiem głębokości.

 

 

 

Producent reklamuje prezentowane elektronarzędzie hasłem: „Uniwersalne jak szwajcarski scyzoryk”. I nie ma w tym przesady. Okazuje się bowiem, że QuaDrill dzięki zastosowaniu unikalnych na rynku rozwiązań jest jedną z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych wiertarek na rynku elektronarzędzi. Swoimi niewielkimi gabarytami (masa 1,8 kg) ustanawia dodatkowo nowe

standardy w tej klasie elektronarzędzi.

Właściwie wszystkie elementy konstrukcyjne wiertarki udarowej Protool QuaDrill PDP 20-4 DEC FF zasługują na określenia „najważniejsze” i „najciekawsze”. Systemy i nowinki, które konstruktorzy wdrożyli w tym modelu, spotkamy w niewielu konkurencyjnych wiertarkach. Sercem prezentowanej maszyny jest nowoczesny silnik bezszczotkowy EC. Choć ma moc 705 W, to wyróżnia go niezwykle wysoki współczynnik sprawności. Urządzenie generuje wyższą moc przy niższym zużyciu prądu, przez co może z powodzeniem konkurować z narzędziami o mocy 850 W. Silnik pracuje bez szczotek węglowych, dlatego praktycznie nie zużywa się, co oznacza długą żywotność i małe koszty konserwacji. Komutator i szczotki zostały zastąpione podzespołami elektronicznymi, które zapewniają dużo lepszą sterowalność parametrami pracy jednostki napędowej.

Motor współpracuje z czterobiegową przekładnią główną. Użytkownik może więc swobodnie wybierać między dużą wydajnością wiercenia lub wkręcania (prędkości obrotowe od 400 do 4000 obr./min) a zapasem mocy do najcięższych wierceń i wkręceń (moment obrotowy od 30 do 50 Nm). Na pierwszym biegu QuaDrill jest udarową wkrętarką, która pozwala mocować wkręty o maksymalnej średnicy 10 mm. Drugi i trzeci bieg wykorzystywany jest do standardowego wiercenia. Z kolei czwarty bieg pozwala wiercić otwory o małych średnicach. Ponadto na czwartym biegu możemy wykorzystywać QuaDrill jako wkrętarkę z ogranicznikiem głębokości do suchej zabudowy czy do prac przy elewacjach. Warto tutaj dodać, że w mechanizmie napędowym zastosowano hamulec wrzeciona, który ułatwia wykonywanie precyzyjnych zadań. Operator steruje płynnie obrotami za pomocą przycisku spustowego umieszczonego pod palcem wskazującym. Obok znajduje się przełącznik prawych/lewych obrotów. Z boku obudowy znajdziemy blokadę do pracy ciągłej. W górnej części maszyny umieszczono zaś przełączniki do ustawiania trybów pracy (wiercenie z udarem, bez udaru) i zmiany przełożeń.

W nowej wiertarce udarowej Protool QuaDrill PDP 20-4 DEC FF zastosowano znany z innych narzędzi tego producenta system mocowania FastFix ze specjalnym wrzecionem i automatyczną blokadą. Dzięki niemu można błyskawicznie i beznarzędziowo zmieniać funkcje wiertarki. W zestawie z maszyną dostarczanych jest aż 6 różnych uchwytów narzędziowych: tradycyjny wiertarski, wzmocniony wiertarski do wierceń udarowych, nasadka z ogranicznikiem głębokości, głowica kątowa, adapter do nasadek 6-kątnych i uchwyt CENTROTEC. Uchwyty zmienia się, zsuwając je z wrzeciona po przesunięciu pierścienia blokującego. System FastFix to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie ma potrzeby kupowania dodatkowych elektronarzędzi – jedną maszyną wykonamy praktycznie wszystkie zadania na placu budowy.

Na koniec opisu warto wspomnieć o naprawdę ciekawych rozwiązaniach praktycznych. Pierwszym jest zastosowanie wyjątkowego kabla zasilającego o długości aż 7,5 m. Oznacza to, że maszyną można pracować w kole o średnicy aż 15 m bez potrzeby używania dodatkowych i niewygodnych przedłużaczy. Chyba żadna inna wiertarka na rynku nie może pochwalić się tak długim przewodem sieciowym. W wierceniu w ciemnych miejscach będą pomocne 4 diody LED. Zapewniają one optymalną widoczność miejsca wiercenia lub wkręcania. W przedniej części uchwytu znajdziemy z kolei praktyczny uchwyt na bity. Służy on do bezpiecznego przechowywania osprzętu – najczęściej wykorzystywane narzędzia robocze są więc zawsze pod ręką. Nieużywaną w danej chwili wiertarkę można powiesić

np. na pasie narzędziowym. Pomoże w tym specjalne zapięcie. Warto też dodać, że do zadań o największym obciążeniu warto korzystać ze zdejmowanej bocznej rękojeści pomocniczej, którą można obracać wokół osiwiertarki.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments