Wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE – test

FEIN KBC 36 MAGFORCE to pierwsza na rynku kompaktowa wiertarka magnetyczna napędzana silnikiem bezszczotkowym. Przeznaczona jest do wiercenia i gwintowania w miejscach trudno dostępnych.

Bezszczotkowy napęd i kompaktowe wymiary

Napęd bezszczotkowy staje się już standardem nie tylko w wypadku elektronarzędzi akumulatorowych, ale także w przypadku sprzętu przewodowego przeznaczonego dla profesjonalistów. Umożliwia on bowiem uzyskanie większej efektywności pracy, zaś dzięki niewielkim gabarytom pozwala zmniejszyć wymiary i masę urządzeń. Doskonałym przykładem takiego sprzętu jest kompaktowa wiertarka rdzeniowa FEIN KBC 36 MAGFORCE. Poprzez zastosowanie 1200-watowego silnika szczotkowego (moc użyteczna – 680 W) wyeliminowano z jej konstrukcji przekładnię kątową, powszechnie wykorzystywaną w tego rodzaju

elektronarzędziach. Co więcej, w wiertarce rdzeniowej FEIN KBC 36 MAGFORCE zastosowano 1-biegową przekładnię zdolną do przenoszenia znacznie większego momentu obrotowego niż jest to możliwe w wypadku klasycznie skonstruowanych tego typu maszyn. W efekcie pozwoliło to na znaczne zwiększenie szybkości wiercenia.

Testowana wiertarka rdzeniowa FEIN KBC 36 MAGFORCE wyposażona jest w wytrzymałą metalową obudowę przekładni i elektromagnesy o sile przylegania 10.000 N, które znajdują się w jej podstawie. Do sterowania sprzętem zastosowano rozbudowaną elektronikę z panelem sterowania, którego obsługa jest intuicyjna. Aby umożliwić operowanie w niewielkich przestrzeniach, zamocowano go pod kątem. Do głównych funkcji elektroniki należy regulacja i stabilizacja obrotów. Na biegu jałowym ich zakres wynosi 130-660/min, zaś pod obciążeniem – od 130 do 610/min. Do ustawiania obrotów służą przyciski „+” i „-” znajdujące się na panelu sterowania. Użytkownik ma do dyspozycji 6 wielkości prędkości obrotowej: 130 min-1 (25% maksymalnych obrotów, 330 min-1 (50%), 396 min-1 (60%), 495 min-1 (75%), 561 min-1 (85%) i 660 min-1 (100%). Elektronika umożliwia także zmianę kierunku obrotów, co jest – jak wiadomo – konieczne do gwintowania. Do włączania obrotów w lewo służy oddzielny przycisk znajdujący się na panelu sterowania. Co ważne, testowana wiertarka magnetyczna FEIN zapamiętuje ostatnio wykorzystywaną wielkość obrotów (Memory Function). Dzięki temu w przypadku wykonywania tych samych prac po ponownym jej włączeniu nie trzeba regulować prędkości obrotowej.


Elektronika nie tylko optymalizuje parametry pracy, ale dba także o wysoki poziom jej bezpieczeństwa. Po pierwsze, uniemożliwia przypadkowe uruchomienie sprzętu na skutek wznowienia zasilania po jego nagłej przerwie. Po drugie, nie dopuszcza do uruchomienia silnika w wypadku niezałączenia elektromagnesów (do ich włączenia służy oddzielny przycisk na panelu sterowania). Po trzecie, wskaźnik siły przylegania wiertarki do podłoża informuje użytkowników, czy jej wielkość jest wystarczająca do bezpiecznej i dokładnej pracy. Po czwarte, urządzenie wyposażono we włącznik różnicowo prądowy (PRCD), który chroni użytkownika przed porażeniem prądem. Po piąte, zastosowano w nim czujnik wstrząsowy. Zatrzymuje on silnik w wypadku przechylenia lub ślizgania się sprzętu po obrabianym elemencie. Należy tu wspomnieć, że testowana wiertarka standardowo wyposażona jest w pas służący do jej mocowania na konstrukcji stalowej. Uniemożliwia on jej upadek z wysokości spowodowany np. nagłym odcięciem zasilania.

Wrzeciono testowanej wiertarki rdzeniowej FEIN KBC 36 MAGFORCE jest zintegrowane z podciśnieniowym układem chłodzenia wykorzystującym zewnętrzny pojemnik na emulsję. Do chowania i wysuwania wrzeciona, jak też do wywierania posuwu podczas wiercenia czy gwintowania służy pinola. Mechanizm ten poruszany jest ręcznie za pośrednictwem klucza grzechotkowego z mocowaniem na kwadrat 1/2” lub 6-kątnego 8 mm. Co ważne, umożliwia on też kasowanie luzów wrzeciona. Nadmieniamy, że klucza 6-kątnego 8 mm używa się tylko wtedy, gdy z powodu braku miejsca niemożliwe jest posługiwanie się grzechotką. Klucze do poruszania wrzecionem można montować

po prawej lub lewej stronie wiertarki. Rozwiązanie to ułatwia pracę w miejscach ograniczonych przestrzennie.

Testowana wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE umożliwia wiercenie na głębokość do 35 mm otworów w stali o średnicach 12-36 mm i (wiertła rdzeniowe z HSS, HSS powlekane i HM) i 5-16 mm (wiertła kręte). Sprzęt może być też użyty do pogłębiania otworów o średnicach do 32 mm i gwintowania do M12. Należy tu wspomnieć, że umożliwia on wiercenie w profilu HEB 200 lub większym, a także z powodzeniem może być wykorzystany w remontach maszyn. Wyposażono go w narzędziowy uchwyt Weldon 3/4”. Mocowanie akcesoriów jest w nim ułatwione, gdyż wrzeciono ma skok wynoszący 46 mm. Dzięki temu m.in. do dyspozycji użytkownika pozostaje stosunkowo duża przestrzeń montażowa.

Naszym zdaniem, testowany sprzęt odznacza się ponadprzeciętną solidnością wykonania i wysoką trwałością. Zaprojektowano go bowiem do wykonywania trudnych prac. Daje on swoim użytkownikom pełną kontrolę nad swoim działaniem, zaś dzięki kompaktowym wymiarom (wys. 169 mm i dł. 290 mm) oraz niewielkiej masie (8,5 kg) można pracować nim w miejscach trudno dostępnych, niewielkich przestrzeniach itp., jak też wiercić lub gwintować w pionie czy nad głową. Obecnie pod względem wymiarów i masy testowany FEIN KBC 36 MAGFORCE jest najmniejszą wiertarką rdzeniową dostępną na rynku. Co istotne, pracę nią ułatwia możliwość użycia dwóch rękojeści montowanych po prawej i lewej stronie jej obudowy.

Wiertarka rdzeniowa FEIN KBC 36 MAGFORCE – wyniki testów

Podczas testów wiertarki rdzeniowej FEIN KBC 36 MAGFORCE najpierw w 2-teowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 10,2 mm wykonaliśmy otwory przelotowe za pomocą wierteł rdzeniowych FEIN HSS NOVA 25 z uchwytem WELDON 3/4” o średnicach 20 i 36 mm. Do wywiercenia otworu o średnicy 20 mm wykorzystaliśmy maksymalne obroty (660/min), zaś 36 mm – zredukowane o 50% (230 obr./min). Operacje te trwały 12,76 s (20 mm) i 24,52 s (36 mm). Podczas wiercenia nie zauważyliśmy zwolnienia obrotów i w naszej ocenie proces obróbczy przebiegał bardzo stabilnie i wydajnie. Testy zakończyliśmy wykonaniem gwintu M12 w otworze przelotowym o średnicy 10,2 mm wywierconym w tym samym 2-teowniku stalowym. W tym celu najpierw wykonaliśmy wiertłem krętym o średnicy 10,2 mm (660 obr./min) otwór przelotowy, co trwało 13,24 s. Potem z użyciem obrotów 130/min nagwintowaliśmy go za pomocą gwintownika M12 w czasie 6,33 s. Operacja ta przebiegła więc szybko, bardzo sprawnie i stabilnie.

Wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE – dane techniczne

Moc nominalna/użyteczna/zasilanie1200 W/680 W/230 V, 50 Hz
Maks. głębokość wiercenia wiertłem rdzeniowym35 mm
Maks. średnica wiercenia wiertłem rdzeniowym36 mm
Maks. średnica wiercenia wiertłem krętym16 mm
Maks. średnica pogłębiania32 mm
Maks. średnica gwintowaniaM12
Skok roboczy46 mm
Magnetyczna siła mocowania10.000 N
Wymiary stopy magnetycznej175 x 80 mm
Wysokość x długość wiertarki169 x 290 mm
Prędkość obrotowa wrzeciona:130-660/min
Uchwyt na wiertła rdzenioweWeldon 3/4”
Ciężar8,5 kg

Naszym zdaniem, kompaktowa wiertarka rdzeniowa FEIN KBC 36 MAGFORCE to sprzęt, który jest nie tylko najbardziej kompaktowy na rynku i lekki, ale przy tym ma trwałą i solidną konstrukcję. Dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego i rozbudowanej elektroniki oferuje on najwyższy poziom efektywności pracy, jak i jej bezpieczeństwa.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments