WIERTARKA KORONOWA FEIN KBU 35 PQ ZE STOPĄ Z MAGNESAMI TRWAŁYMI

FEIN wprowadza do sprzedaży nową wiertarkę koronową serii KBU 35 PQ. Urządzenie wyposażone jest w stopę z magnesami trwałymi i przeznaczone dla firm zajmujących się budową konstrukcji stalowych oraz dla zakładów przemysłowych i warsztatów.

 

Linię kompaktowych magnetycznych wiertarek koronowych KBU 35, która dotąd składała się z trzech mocnych, uniwersalnych maszyn o średnicy wiercenia do 35 mm, FEIN rozszerzył o model KBU 35 PQ wyposażony w stopę z magnesami trwałymi. Nowa wiertarka jest równie uniwersalna jak jej starsze siostry i można nią wiercić koronowo za pomocą wierteł krętych, gwintować, fazować oraz rozwiercać otwory. W nowym urządzeniu zastosowano też silnik high-power o mocy

nominalnej 1010 W (moc użyteczna – 550 W) z układem elektronicznej regulacji i stabilizacji obrotów. Współpracuje on 1-biegową przekładnią i generuje obroty pod obciążeniem w zakresie 130–520/min. Ustawia się je na panelu sterowania przyciskami oznaczonymi piktogramami „+” i „-”. Na panelu sterowania możemy nie tylko regulować wielkość obrotów, ale także zmieniać ich kierunek. Dzięki temu prezentowany FEIN KBU 35 PQ może być stosowany do gwintowania. Można nim wiercić otwory o głębokości do 50 mm i średnicy do 35 mm (wiertła rdzeniowe) lub do 16 mm (wiertła kręte), jak również fazować otwory do średnicy 31 mm, rozwiercać do 16 mm oraz gwintować do M14.

Wiertarkę rdzeniową FEIN KBU 35 PQ wyposażono w uchwyt QuickIN umożliwiający szybkie i beznarzędziowe mocowanie narzędzi wiertarskich i gwintowników oraz w podciśnieniowy układ chłodzenia wykorzystujący zewnętrzny pojemnik na chłodziwo. Nadmieniamy, że jej bliźniaczy model KBU 35 PQW wyposażono w uchwyt Weldon. Omawiane urządzenie ma duży zakres skoku głowicy (260 mm), który jest unikalny w tej klasie urządzeń, i podwójną prowadnicę silnika stabilizującą wiercenie. Zastosowano w nim też opatentowane obrotowe mocowanie i elastyczne pokrycie kabla, które zabezpieczają go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W stojaku wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 35 PQ, mamy, zamiast elektromagnesów, magnesy trwałe (neodymowe). Zastosowanie ich to bardzo istotna innowacja w kompaktowej klasie przewodowych wiertarek rdzeniowych. Zlikwidowała ona bowiem problem spadania wiertarek koronowych z konstrukcji stalowych na skutek przerwy w dostawie energii elektrycznej, co powodowało nagłe przerwanie działania elektromagnesów i oderwanie się maszyny od powierzchni stalowej, do której była przymocowana. Prezentowana wiertarka rdzeniowa FEIN KBU 35 PQ to więc urządzenie, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy i eliminuje w 100% straty ekonomiczne powstające z powodu zniszczenia sprzętu.

Magnesy neodymowe zastosowane w stopie wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 35 PQ są ruchome. Obraca się je w celu zmniejszenia lub zwiększenia siły przylegania stopy stojaka do elementu stalowego. Służy do tego mechanizm poruszany ręcznie dwukierunkowym kluczem grzechotkowym. Mechanizm ten ma trzy pozycje regulacyjne: magnesy włączone (100% siły mocowania, czyli 9000 N), magnesowanie wstępne (30% siły mocującej) i magnesy wyłączone (0%). Pozycja magnesowania wstępnego umożliwia dokładne ustawienie wiertarki i wykonanie otworu w wyznaczonym punkcie. Maszyna wyposażona jest też we wskaźnik siły przylegania magnesu, który znajduje się na panelu sterowania. Informuje on za pomocą zielonego światła o tym, czy siła przylegania jest wystarczająca do stabilnego wiercenia. Jeśli nie jest, włączenie silnika wiertarki jest elektronicznie zablokowane. W stopie magnetycznej prezentowanego urządzenia zastosowano też pryzmatyczne powierzchnie styku z materiałem obrabianym, dzięki czemu FEINem możemy wiercić w materiałach cylindrycznych lub rurach o średnicy 80–250 mm bez korzystania z dodatkowego osprzętu mocującego. To bardzo ważna cecha nowej wiertarki FEIN. Jak wiadomo, siła przylegania magnesów stojaka wiertarskiego zależy nie tylko od wielkości krzywizny

materiału obrabianego, ale także od jego grubości i jakości powierzchni stalowej. Aby zapewnić bezpieczną pracę, wiertarkę rdzeniową FEIN KBU 35 PQ wyposażono w czujnik przechyłu informujący o jej prawidłowej pozycji w czasie pracy.
Reasumując, nowy FEIN KBU 35 PQ to kompaktowa uniwersalna magnetyczna wiertarka koronowa, przeznaczona do wykonywania szerokiej gamy prac w warsztatach i w warunkach zewnętrznych. Podnosi ona na wyższy poziom bezpieczeństwo pracy i jest szczególnie polecana do stosowania podczas montażu i budowy różnorakich konstrukcji stalowych: od mostów po hale przemysłowe.

pins

Dane techniczne wiertarki koronowej FEIN KBU 35 PQ/KBU 35 PQW

Maks. średnica wiertła rdzeniowego HM i HSS35 mm
Maks. głębokość wiercenia50 mm
Maks. średnica wiertła krętego16 mm
Maks. średnica gwintowaniaM14
Maks. średnica pogłębiacza stożkowego31 mm
Maks. średnica rozwiertaka16 mm
Moc nominalna1010 W
Moc użyteczna550 W
Obroty pod obciążeniem130-520 min-1
Uchwyt narzędziowy (bezkluczykowy)FEIN QuickIN (KBU 35 PQ) lub 3/4” Weldon (KBU 35 PQW)
Skok/zakres skoku135/260 mm
Siła magnesu9000 N
Wymiary stopy magnetycznej70 x 195 x 52 mm
Długość kabla4 m
Masa wg EPTA12,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments