Wiercenie w tworzywach sztucznych za pomocą wierteł spiralnych

Wielu wykonawców ma problemy z wierceniem w tworzywach sztucznych. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Do wiercenia w tworzywach sztucznych używa się tych samych wierteł co do metalu. Dobiera się je analogicznie jak do obróbki metalu. Jednakże pewne rodzaje plastików wymagają specjalnych narzędzi o odpowiedniej geometrii ostrzy skrawających. Różnica pomiędzy wierceniem w plastiku i metalach sprowadza się głównie do odmiennych prędkości obróbki i stosowanej siły nacisku. W celu dokonywania wysokojakościowej obróbki przemysłowej tworzyw sztucznych należy skontaktować się z producentem, aby uzyskać dokładne informacje o ich właściwościach.

Podstawowym wymogiem wiercenia w tworzywach sztucznych jest używanie ostrych wierteł. Nie wolno

stosować do obróbki tych materiałów tego typu narzędzi wcześniej służących do wykonywania otworów w metalach. Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych, np. wzmocnione włóknem szklanym czy z abrazyjnymi wypełniaczami mineralnymi, wymagają zastosowania wierteł z wkładkami z węglików spiekanych. Przy wierceniu w plastikach trzeba szczególną uwagę zwrócić na prędkość skrawania i wywieranie prawidłowego nacisku na wiertarkę. Za duża prędkość skrawania może spowodować nadtopienie otworu. Zapobiega się temu przez zmniejszenie obrotów wiertarki i nacisku na nią. Podobny efekt występuje wtedy, kiedy stosujemy za mały docisk – wióry nie odprowadzają ciepła i dochodzi do nadtopienia otworu. Podczas wiercenia w tworzywach sztucznych można zastosować chłodziwa zaaprobowane przez producenta tych materiałów.

W przypadku braku takiej informacji należy wykonać próby, aby przekonać się, czy dane chłodziwo reaguje z obrabianym przez nas tworzywem. W wypadku braku takiej interakcji można dane chłodziwo stosować.
Pamiętajmy, że zawsze jakość wiercenia związana jest z umiejętnościami operatora i jakością wykonania wiertarki oraz dokładnością jej osiowej pracy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar