Wiercenie w drewnie (część XII)Wiertła płaskie Bosch SelfCut speed

Bosch właśnie wprowadza na rynek nową odmianę wierteł płaskich SelfCut speed o zwiększonej efektywności pracy i jakości wykonywanych otworów. Przyjrzeliśmy się bliżej tym narzędziom w redakcyjnym warsztacie.

 

 

Zdawałoby się, że wiertła płaskie otrzymały już konstrukcję skończoną i najdoskonalszą z możliwych, a tu okazuje się, że można ją jeszcze ulepszyć. Dokonali tego boschowscy konstruktorzy, opracowując wiertła SelfCut speed.

Klasyczne wiertła płaskie mają płaską głowicę skrawającą przechodzącą w uchwyt cylindryczny zakończony przeważnie sześciokątem SW 1/4”. Z powodu kształtu tej głowicy nazywamy je płaskimi. W przypadku wierteł

Bosch SelfCut speed ich głowica została specjalnie wyprofilowana (odpowiednio wybrzuszona). Pozwoliło to zakończyć ją bardziej agresywnymi (o większym kącie natarcia niż w klasycznych wykonaniach tych wierteł) ostrzami wycinającymi wnętrze otworu. W efekcie sam proces wiercenia przebiega znacznie szybciej niż w przypadku klasycznych wierteł płaskich i efektywniej usuwane są wióry ze strefy obróbki. Boschowscy kostruktorzy zrezygnowali z ostrza prowadzącego, tak charakterystycznego dla wierteł płaskich, zastępując je pilotem w kształcie gwintowanego stożka, który prowadzi wiertło i wyznacza osiowość otworu. Skok jego gwintu określa też wielkość wykrawanego wióra, a więc optymalizuje pracę narzędzia, polepszając przy tym jakość otworu. Dzięki niemu wiertło samo zagłębia się w materiał, a więc operator wiertarki nie musi na nie mocno naciskać, aby uzyskać odpowiedni wiór. Zmodyfikowane zostały też stożkowane ostrza obwodowe, nadano im bardziej agresywny szpiczasty kształt i nieco odsunięto od bocznych krawędzi głowicy. Bosch SelfCut speed wyposażono też w boczne ostrza, których nie mają klasyczne i modyfikowane wiertła płaskie (z tzw. gwintowanym ostrzem pilotującym). Ostrza te stanowią wspomniane boczne krawędzie głowicy roboczej. Są one odpowiednio kątowo sfazowane (na tzw. krawędzi łączącej je ze szpiczastymi ostrzami obwodowymi), zaokrąglone zgodnie z jej wyprofilowaniem (wybrzuszeniem) i naostrzone. Pracują analogicznie do rozwiertaków.

Kombinacja wymienionych ostrzy daje następujący skutek – podczas wiercenia najpierw nacinany jest wstępnie obwód otworu (ostrza obwodowe i krawędziowe sfazowane), a następnie ostrza boczne wycinają go ostatecznie. Dzięki temu nie powstają wystające z otworu zadziory, a samo wnętrze otworu jest dość gładkie. Można więc powiedzieć, że Bosch SelfCut speed wiercą nie tylko szybciej od klasycznych wierteł płaskich, ale także wykonują otwory o wiele lepszej jakości. Innowacyna konstrukcja wierteł SelfCut speed została przez Boscha opatentowana. Narzędzia te przeznaczone są do wiercenia w drewnie miękimi i twardym oraz dostępne w wykonaniach o średnicach 6-40 mm i długości roboczej 152 lub 400 mm. Można do kupić do nich przedłużki 152 i 305 mm z uchwytem szybkomocującym.

W testach redakcyjnych porównaliśmy wiertła Bosch SelfCut speed z klasycznymi wiertłami płaskimi. Wykorzystaliśmy do tego wykonania tych narzędzi o średnicy 25 mm. Do ich napędu użyliśmy wiertarki Bosch GBM 13 HRE Professional o mocy 550 W (obroty na biegu jałowym – 0-550/min). Najpierw wierciliśmy w belce sosnowej otwory o głębokości 12,5 cm. Wiertło SelfCut speed wykonało je w czasie 12,07 s (zastosowano mały nacisk na wiertarkę), zaś klasyczne – 18,22 s (stosowano duży nacisk). Druga próbą przeprowadziliśmy w elemencie z dębu. Wierciliśmy w nim otwory o głębokości 3,5 cm. Wiertłem SelfCut speed wykonaliśmy je w czasie 5,46 s (niewielki nacisk), zaś klasyczne w – 11,72 s (duży nacisk). Jak widać, czasy pokazują znaczną przewagę w wydajności pracy wiertła Bosch SelfCut speed. Po dokonaniu oględzin jakości otworów okazało się, że i w tej kategorii nowe wiertła Boscha znacznie przewyższają tradycyjne ich wykonania. Warto tu także wspomnieć, że wymagają one do efektywnego wiercenia znacznie mniejszego nadcisku niż klasyczne wiertła płaskie i dlatego nie powodują zmęczenia operatora.


ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments