Wiercenie w cienkich blachach i elementach z tworzyw sztucznych. Test koronek Milwaukee SCHOCKWAVE Impact Duty

Szerokie możliwości robocze akumulatorowych zakrętarek udarowych wymusiły na producentach osprzętu konieczność konstruowania nowych rodzajów narzędzi roboczych. Na rynek właśnie weszły koronki udarowe do metalu produkcji Milwaukee.

Elektrycy, hydraulicy, monterzy instalacji elektrycznych czy ślusarze coraz chętniej zamieniają sieciowe wiertarki na sprzęt akumulatorowy. Ponieważ bardzo często w swoich zadaniach mają do czynienia z mocowaniem wkrętów bądź odkręcaniem zardzewiałych śrub, szczególną ich przychylnością cieszą się małe zakrętarki udarowe. Te niewielkie elektronarzędzia swoją popularność zdobyły uniwersalnością (można nimi wkręcać wkręty, zakręcać nakrętki, a nawet wiercić otwory o sporej średnicy). Sprzęt ten – wyposażany głównie w automatyczne uchwyty narzędziowe 1/4” –

ma jedną wadę. Jest nią niezbyt duża oferta rynkowa osprzętu. Są oczywiście bity, wiertła i nasadki sześciokątne. Ale te narzędzia nie wyczerpywały dotąd wszystkich możliwości roboczych zakrętarek udarowych. Chociażby w zakresie wiercenia w metalu otworów o dużych średnicach. Firma Milwaukee postanowiła jednak zmienić tę sytuację i opracowała innowacyjne koronki do metalu SCHOCKWAVE Impact Duty.


Choć kształtem są łudząco podobne do klasycznych koronek bimetalowych (BiM), to jednak jest kilka ważnych szczegółów konstrukcyjnych, o których warto napisać. Milwaukee SCHOCKWAVE Impact Duty mają też konstrukcję bimetaliczną – ich korpusy wykonane są ze stali narzędziowej (HCS), a wieniec zębów z wysokostopowej stali szybkotnącej (HSS) z dodatkiem ok. 8% kobaltu w celu zwiększenia wytrzymałości. Zęby koronek SCHOCKWAVE Impact Duty mają zmienną podziałkę 8 TPI, a ich kształt i kąt nachylenia zapewniają dużą wydajność wiercenia z zachowaniem wysokiej jakości obrabianego materiału. Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy korpusie. Gdyby koronę Milwaukee porównać z tradycyjną koronką BiM, okazałoby się, że jest ona znacznie mniejsza – ma zdecydowanie płytszy korpus (blisko o połowę w stosunku do podobnych koron nieudarowych konkurencyjnych producentów), a ścianki wykonane są z cieńszej stali (0,6 mm). Warto też zwrócić uwagę na specjalny kołnierz na korpusie, który zapobiega wpadaniu korony do wierconego otworu. To rozwiązanie z kolei zapobiega przypadkowemu zniszczeniu materiału.

 

Gdy zajrzymy do wnętrza korony, standardowo znajdziemy tam wiertło prowadzące ze sprężyną ułatwiającą usunięcie z wnętrza korpusu fragmentu wycinanej stali. I znowu firma Milwaukee postanowiła trochę ulepszyć tę konstrukcję, stosując wiertło prowadzące o mniejszej średnicy w porównaniu z koronkami BiM tych samych rozmiarów. Całość korony wieńczy 6-kątny uchwyt 1/4” przeznaczony do stosowania w zakrętarkach udarowych. Milwaukee oferuje te korony o średnicach: 19, 22, 25, 29, 32, 35 i 38 mm.

 

Zastanawiacie się zapewne, dlaczego Milwaukee mogła znacznie „odchudzić” konstrukcję nowych koron i jaki dało to praktyczny efekt? Po pierwsze, korona SCHOCKWAVE Impact Duty może być bardziej filigranowa, ponieważ większość pracy podczas wiercenia wykonuje za operatora udar we wkrętarce. Naprężenia na narzędziu roboczym są też mniej uzależnione od siły docisku maszyny do obrabianego materiału i są w przybliżeniu stałe. Osprzęt więc podlega mniejszym obciążeniom, dlatego jego korpus może być cieńszy. Po drugie, zmiany w konstrukcji wpłynęły znacząco na efektywność wiercenia. Te dwa zabiegi – szczególnie „odchudzenie” ścianki – dało efekt w postaci zmniejszenia oporów skrawania i w ten sposób przyspieszyło o 40% wiercenie w metalu wkrętarką udarową w porównaniu z tradycyjnymi koronkami współpracującymi z wiertarkami. Po trzecie, ostre, małe i agresywne zęby w połączeniu z cienką ścianką korpusu wpływają znacząco na podniesienie jakości wiercenia w metalu. Zarówno w zakresie gładkości krawędzi, jak i utrzymania okrągłości otworu. I w końcu po czwarte, Milwaukee SCHOCKWAVE Impact Duty w połączeniu z wkrętarką udarową gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo wiercenia. Dzięki udarowi mamy pewność, że koronka nie zakleszczy się w otworze, a obracająca się maszyna nie „wykręci” nam rąk jak to często się zdarza w przypadku używania wiertarek. Nie wolno także zapomnieć o tym, że podczas wiercenia z udarem operator nie musi silnie dociskać maszyny do

obrabianego materiału. Dzięki temu ten nie odkształca się podczas wiercenia. Jest to szczególnie ważne podczas obróbki cienkiej stali.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy koronki Milwaukee SCHOCKWAVE Impact Duty o średnicach: 22, 29, 35 i 38 mm, wiercąc nimi w blasze stalowej płaskiej o grubości 1 mm, stalowym ceowniku stosowanym m.in. na stelaże do płyt gipsowo-kartonowe o grubości 1,5 mm, stalowej rurze blaszanej o grubości 1 mm i średnicy 11 cm oraz rurze PCV o grubości 1,5 mm i średnicy 53 mm. Do napędu koronek użyliśmy akumulatorowej wkrętarki udarowej Milwaukee C 18 ID o zasilaniu 18 V z baterii Li-Ion o pojemności 4,0 Ah, obrotach 2200/min, udarach 3200/min i momencie obrotowym 158 Nm. Poszczególne operacje wiercenia w tych materiałach przebiegały wręcz błyskawicznie (czasy operacji zostały podane w tabeli zamieszczonej w artykule). Nawet pobieżna analiza tabeli pokazuje, że dla efektywności wiercenia tymi koronkami nie ma znaczenia wielkość ich średnicy, lecz moc wkrętarki oraz twardość obrabianego materiału. Rozkład wartości czasów wiercenia wynika z nierównomiernego wywierania nacisku na testowane koronki, co zawsze występuje podczas wiercenia z ręki, i z wyższej obwodowej prędkości koronek o większych średnicach. Podczas wiercenia uzyskaliśmy otwory o dość gładkich krawędziach, które łatwo jest wygładzić. Sama czynność wiercenia jest dziecinnie prosta i nie wymaga od operatora żadnych dodatkowych, specjalnych umiejętności.

 

W naszej ocenie koronki Milwaukee SCHOCKWAVE Impact Duty to efektywne w pracy i bardzo łatwe w stosowaniu narzędzia do obróbki elementów, które wchodzą w zakres ich przeznaczenia materiałowego, co chcieliśmy tu mocno podkreślić. Powodem tego są zoptymalizowana konstrukcja, małe gabaryty, szybki montaż/demontaż we wkrętarce udarowej w przeciwieństwie do koronek BiM, które często klinują się w adapterowych uchwytach i tym samym obniżają efektywność pracy.

 

 

Wyniki redakcyjnych testów koronek Milwaukee SCHOCKWAVE Impact Duty

Koronka SCHOCKWAVE Impact Duty

22 mm

29 mm

35 mm

38 mm

Czas wiercenia w stalowej blasze płaskiej o gr. 1 mm (s)

3,97

3,07

3,19

3,03

Czas wiercenia w stalowym ceowniku o gr. 1,5 mm (s)

2,05

3,83

4

2,04

Czas wiercenia w stalowej rurze blaszanej o gr. 1 mm i śr. 11 cm (s)

4,86

4,01

5,97

3,82

Czas wiercenia w rurze PCV o gr. 1,5 mm i śr. 53 mm (s)

0,08

0,14

1,88

1,01

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments