WIERCENIE OTWORÓW W BARDZO TWARDYCH MATERIAŁACH BUDOWLANYCH

Tajniki wykonywania otworów w płytkach przybliży nam w tym artykule firma ADIAM, dostawca narzędzi diamentowych i maszyn. Często zadawane są pytania, jak wykonać otwór pod puszkę, rurę kanalizacyjną czy gazową, baterię sanitarną. Kiedy warto skorzystać prowadzenia, a kiedy wiercić na mokro? Jaka powinna być prędkość obrotowa?

 

Zanim zdecydujemy się na zakup narzędzia, sprecyzujmy, w jakim materiale będziemy go używać. Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Już samo nazewnictwo gresu może wprowadzić w nas niepewność i zakłopotanie. Jedyny sensowny podział to wyróżnienie gresu technicznego oraz gresu porcelanowego (porcelanato gres). Czasami na etykietach można spotkać się z 5-stopniowym oznaczeniem klasy ścieralności na

mokro PEI, rzadkością jest oznaczenie twardości według skali Mohsa 1–10 (metoda MCC – ścieranie na sucho).

Gres porcelanowy występuje nawet w twardości 9°, co oznacza, że może być zarysowany tylko diamentem. Równie twarde są niektóre płytki klinkierowe, szczególnie te podwójnie wypalane. Nieco bardziej miękkie, bo 6–8° w skali Mohsa, są granity (grupa skał z przewagą skaleni i kwarcu). Są to jednak ciągle bardzo twarde materiały wymagającej, najwyższej klasy narzędzi diamentowych. Dla tej grupy płytek doskonałym wyborem będą szybkoobrotowe otwornice ze spiekiem lutowanym próżniowo. Daje on gwarancję odporności mechanicznej podczas obróbki ekstremalnie twardych materiałów i w zasadzie brak możliwości stępienia, ponieważ są to osadzone próżniowo kryształy diamentu syntetycznego pozbawione lepiszcza metalowego. Przykładem takich narzędzi są otwornice ADIAM serii ROCKET. Montaż bezpośrednio na wrzeciono szlifierki kątowej oraz możliwość pracy na sucho oznaczają wysoki komfort użycia. Aby było to możliwe, cztery najmniejsze średnice (6, 8, 10 lub 12 mm) są wypełnione woskiem parafinowym, który absorbuje generowane ciepło, zastępując chłodzenie płynem.

IMG_9301-10_small

Karbowany profil spieku jeszcze bardziej zwiększa szybkość wiercenia do wartości wprost imponujących. Osiągane czasy oscylują w granicach nawet kilku sekund. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio użytkować narzędzie. Dlatego firma Adiam umieściła film instruktażowy oraz instrukcję obsługi narzędzia, których celem jest jak największa satysfakcja użytkownika. Warto dodać, że Adiam, idąc naprzeciw oczekiwaniom klienta, w swojej ofercie ma oprócz pojedynczych średnic także zestawy od 5- do 7-elementowe zapakowane w walizce.

IMG_9095docięte

Kolejną grupą twardości są gresy techniczne (klasa III), terakota i płytki wykonane z marmurów (skały węglanowe, przede wszystkim kalcyt) czy innych, np. trawertyny, serpentynity czy onyksy. Takie płytki nie powinny być już tak twarde jak wymienione w wyżej, jednak wciąż mogą sprawiać problemy w obróbce. Dlatego doskonałą propozycją w tym przypadku okazują się otwornice TIGUAN do montażu na wiertarki. Segment wykonany w tej samej technologii co w topowych ROCKETach. Jest to doskonała alternatywa dla tych mniej wymagających materiałów.

IMG_0136

Ostatnią grupę tworzą płytki ceramiczne o najniższej twardości oferowane w handlu pod nazwą płytek ściennych. Odpowiadają one klasie I i II PEI. Nie sprawiają problemów w obróbce przy odpowiednim doborze prędkości obrotowej. Można tutaj stosować także zwykłe wiertła galwaniczne, które muszą być używane tylko na mokro.

MZ (Adiam)

IMG_9102docięte_1

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar