WIERCENIE BEZPYŁOWE Z HIKOKI: TEST WIERTŁA HIKOKI PROLINE SDS-PLUS Z SYSTEMEM ODPROWADZANIA PYŁU

W dobie, kiedy w Polsce brakuje rąk do pracy, a jej czas jest dokładnie liczony, zleceniodawcy wymagają od firm instalacyjnych czy remontowych wykorzystywania technologii, które nie wymuszają przerw w działaniu instytucji czy biur. Dlatego w naszym artykule przyjrzymy się dokładnie technologii bezpyłowego wiercenia, którą oferuje HiKOKI.

Podczas wiercenia w materiałach budowlanych, takich cegła, beton itp., powstaje duża ilość pyłu, który wydostaje się na zewnątrz wykonywanego otworu i brudzi miejsce obróbki. Przy tym pewna jego część unosi się w powietrzu, zanieczyszczając środowisko

pracy. Jak wiadomo, pyły powstałe z materiałów budowlanych są szkodliwe dla zdrowia i powodują nieuleczalną i śmiertelną pylicę płuc, a także równie niebezpieczne dla życia nowotwory narządu oddychania. Pył powstały podczas wiercenia nie tylko negatywnie oddziałuje na ludzkie zdrowie, ale brudzi również obrabiane elementy, np. świeżo pomalowane ściany, i osiada na urządzeniach znajdujących się w pomieszczeniach, w których wykonywane jest wiercenie. Często są to komputery, drukarki, skanery, urządzenia medyczne itp. Ale na tym nie koniec, pył wnika bowiem do wnętrza tego typu sprzętu, stając się przyczyną awarii lub wadliwej pracy. Dlatego producenci elektronarzędzi opracowali technologie, za pomocą których usuwa się kurz i pył z otworów w trakcie wiercenia do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Oferowane na rynku technologie można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to systemowe urządzenia zewnętrzne do młotowiertarek lub odkurzacze z odpowiednimi końcówkami, za pomocą których odsysa się pył z wykonywanych otworów. Ta grupa urządzeń nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi wiercących, gdyż ich praca polega na zasysaniu do pojemnika pyłu transportowanego przez spiralę wiertła SDS-plus lub SDS-max, przy czym przystawka do odsysania znajduje się na zewnątrz otworu. Druga grupa to młotowiertarki SDS-plus ze specjalnymi przystawkami odsysającymi wyposażonymi w pojemniki lub worki na urobek, w których do usuwania pyłu używa się podciśnienia wytwarzanego przez wentylator silnika elektronarzędzia lub współpracującego z nim tego typu akcesorium. Podobnie jak urządzenia pierwszej grupy nie wymagają one użycia specjalnych narzędzi do wiercenia. Do trzeciej grupy należą technologie, które wykorzystują specjalne wiertła odsysające pył z wnętrza otworu. Oferuje je HiKOKI i właśnie system wiercenia bezpyłowego tej firmy jest tematem naszego artykułu.

Na system HiKOKI składają się specjalne wiertła SDS-plus i SDS-max PROLINE wyposażone w głowice wiercące czteroma ostrzami z węglika spiekanego. Narzędzia te mają zamiast spirali kanał zakończony otworami w głowicy i połączony z króćcem o średnicy 35 mm służącym do podłączenia węża odkurzacza. Przeznaczeniem kanału jest usuwanie pyłu z miejsca wiercenia i przetransportowanie go do węża odkurzacza. Króciec będący ogniwem pośrednim między kanałem odsysającym a wężem odkurzacza ma obrotowe mocowanie w wiertłach. Dzięki temu nie dochodzi do jego obracania się podczas wiercenia. Zdolność zasysania pyłu przez omawiane wiertła HiKOKI PROLINE zależy od wartości podciśnienia wytwarzanego przez użyty odkurzacz przemysłowy. W praktyce oznacza to, że narzędzia te mogą być stosowane z każdym prawidłowo pracującym odkurzaczem przemysłowym, a ich zdolność do usuwania pyłu w takiej konfiguracji wynosi 98%. Warto tu zwrócić uwagę, że wiertła SDS-plus i SDS-max PROLINE z systemem odprowadzania pyłu zapewniają bardzo dokładne wykonywanie otworów i mają wysoką żywotność. wynika to m.in. z faktu, że zasysane powietrze z wnętrza otworu chłodzi głowicę wiercącą podczas pracy i nie dopuszcza do jej przegrzania. Ponadto omawiane wiertła odznaczają się mniejszym poziomem wibracji w porównaniu do standardowych wierteł SDS-plus i SDS-max, co zwiększa wygodę pracy i zmniejsza ekspozycję operatorów na szkodliwe drgania. Wiertła HiKOKI PROLINE SDS-plus z systemem odprowadzania pyłu dostępne są w średnicach 12 mm (długość użytkowa – 200 mm), 14 mm (240 mm), 16 mm (240 mm) i

18 mm (240 mm), zaś SDS-max – od 16 do 35 mm (długości użytkowe – 400 lub 700 mm).

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy wiertło HiKOKI PROLINE SDS-plus z systemem odprowadzania pyłu o średnicy 18 mm. Do jego napędu użyliśmy akumulatorowej młotowiertarki HiKOKI/Hitachi DH 18DBL (zasilanie – 18 V, częstotliwość udarów – 0–3950/min, obroty – 0–1050/min). Do testowanego wiertła podłączyliśmy wąż przemysłowego odkurzacza HiKOKI/Hitachi RP 500YDM (moc maks./znamionowa – 1400/1200 W, strumień powietrza – 3660 l/s, podciśnienie – 248 mbar). Najpierw sprawdziliśmy skuteczność odsysania pyłu podczas wiercenia tak skonfigurowanym wiertłem testowym, wykonując nim otwór w bloczku z betonu C40/45 pionowo do dołu. Podczas próby nie doszło do żadnego pylenia i do tego z wykonanego otworu został usunięty cały urobek, co ułatwia montaż w nim kotew czy kołków. W drugiej próbie porównaliśmy testowane wiertło HiKOKI PROLINE ze standardowym wiertłem SDS-plus o średnicy 16 mm pod względem efektywności wiercenia w bloczku z betonu C40/45. Oba wiertła napędzaliśmy akumulatorową młotowiertarką HiKOKI/Hitachi DH 18DBL. Zaś do testowanego wiertła HiKOKI PROLINE SDS-plus z systemem odprowadzania pyłu podłączyliśmy odkurzacz HiKOKI/Hitachi RP 500YDM. Nadmieniamy, że wiertło to musi pracować podłączone do odkurzacza, gdyż nie ma spirali odprowadzającej urobek, bez czego wiercenie jest niemożliwe do wykonania. Wiertłem HiKOKI PROLINE wykonaliśmy otwór o głębokości 16,5 cm w 56,29 s (prędkość wiercenia – 2,93 mm/s), zaś standardowym wiertłem SDS-plus o średnicy o 2 mm mniejszej – o głębokości 13 mm w 72,58 s (prędkość wiercenia – 1,79 mm/s). Test drugi pokazał, że wiertło HiKOKI PROLINE SDS-plus z systemem odprowadzania pyłu jest bardzo efektywne w pracy i nie ustępuje pod tym względem standardowym 4-ostrzowym wiertłom SDS-plus, a nawet – co jest uzależnione od wykonania porównywanego narzędzia – znacznie je przewyższa.

Reasumując, oferowany przez HiKOKI system wiercenia bezpyłowego zapewnia, oprócz wysokiej 98-proc. skuteczności usuwania pyłu, dużą wydajność wiercenia i w pełni nadaje się do profesjonalnych zastosowań. Wykorzystując go, oszczędzamy czas i pieniądze oraz możemy zaoferować klientom usługi na najwyższym poziomie. Naszym zdaniem jest ekonomicznym i prostym w stosowaniu rozwiązaniem dla firm zajmujących się wykonywaniem drobnych prac naprawczych i instalacyjnych w biurach, szpitalach i obiektach użyteczności publicznejitp.

pins

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar