WIELOZADANIOWE LASERY BUDOWLANE NIVEL SYSTEM NL301 I NL311

Polska marka Nivel System, która od 2003 r. oferuje rozwiązania pomiarowe dla budownictwa i geodezji, poszerzyła swoją ofertę o cztery nowe wielozadaniowe niwelatory laserowe. Serię tworzą modele z wiązką czerwoną: NL301, NL311, i zieloną: NL301G, NL311G.

Są to wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzia pomiarowe do realizacji prac wewnątrz, a także na otwartych przestrzeniach. Oparte zostały na najnowszej technologii stosowanej w produkcji sprzętu pomiarowego, mają wiele funkcji oraz udogodnień i zapewniają kompleksowe pomiary na budowie. Nowe niwelatory są bardzo proste i szybkie w użyciu. Wystarczy postawić je na statywie, półce laserowej czy innej stabilnej podstawie i włączyć zasilanie. Sprzęt spoziomuje się automatycznie. Głowica

laserowa niwelatora, obracając się wokół własnej osi, tworzy idealnie spoziomowaną płaszczyznę laserową, która może pokryć swoim zasięgiem ponad 19 hektarów terenu. Pomiary różnicy wysokości dokonywane są przez jedną osobą. Stosuje się do tego celu czujnik laserowy z widocznymi nawet w słońcu wskazaniami. W przypadku pracy wewnątrz budynku stosowanie czujnika nie zawsze jest wymagane, gdyż wiązka laserowa jest widzialna. W tym przypadku możemy skorzystać z tarczki laserowej z podziałką milimetrową (znajdującą się w standardowym wyposażeniu laserów Nivel System).

budujemy dom

Równanie terenu, budowa drogi, parkingu i prace brukarskie

Płaszczyzna laserowa generowana przez laser stanowi bazę referencyjną, za pośrednictwem której będziemy odkładać rzędne wysokościowe, a wszystko z wysoką, milimetrową dokładnością. Płaszczyzna ta może być pochylana w jednym lub dwóch kierunkach. W przypadku nowych modeli NL301 spadki ustawiane są manualnie (ręcznie), w przypadku modeli NL311 – cyfrowo. Na głowicy laserów znajduje się szczerbinka. Ustawiając laser nad jednym punktem i namierzając go na drugi, uzyskujemy linię, wzdłuż której pochylana będzie płaszczyzna laserowa (oś spadku). Poprawne ustawienie lasera ułatwia funkcja pionownika laserowego, który, generując punkt laserowy w dół, zapewnia poprawną lokalizację niwelatora nad wymaganym punktem. Nie musimy przeliczać rzędnych, dodawać, odejmować – wystarczy tylko pochylić płaszczyzny zgodnie z wytycznymi w projekcie i zacząć pomiary. W dowolnym miejscu na budowie – w zasięgu działania lasera – wiązka laserowa wskaże nam poprawne rzędne. Nowe niwelatory Nivel System mają funkcję alarmu przewyższenia. Jest to bardzo ważne w przypadku niestabilnego podłoża, na którym stoi laser. Osiadanie gruntu może spowodować niepożądane obniżanie linii referencyjnej, dlatego sprzęt może być stosowany nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. Gdy ustawimy niwelator laserowy na statywie korbowym z podziałką na wysięgniku, płaszczyzna laserowa może być w łatwy i szybki sposób dostosowana do wymogów (wprowadzenie zmian wysokości – tzw. offsetów). Wystarczy raz ustawić laser na budowie i kolejne wysokości podbudowy drogi zmieniać na statywie. Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku pomiarów klasycznych nowe niwelatory Nivel System z wiązką czerwoną mogą stanowić bazę referencyjną do kontroli pracy maszyn. Montując laserowy czujnik maszynowy na maszcie lemiesza spycharki, równiarki czy ramieniu koparki, operator uzyskuje możliwość kontroli pracy w czasie rzeczywistym na podstawie wskazań z czujnika. Proste komunikaty – takie jak: podnieś łyżkę lub lemiesz, opuść oraz jesteś na żądanej wysokości – pomagają operatorowi maszyny wykonywać robotę zgodnie z projektem. Jest to ogromne ułatwienie i zapewnia wzrost efektywności, wpływa na bezpieczeństwo robót i niezależność – operator sam kontroluje wykop, nie potrzebuje wsparcia geodety, nie ma potrzeby rozciągania linek, nabijania palików.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budujemy dom z nowymi laserami NL301 i NL311

Nowe niwelatory Nivel System doskonale przydają się przy wszelkich pracach budowlanych. Wykorzystamy je już na wstępnych etapach budowy – zdjęcia warstw humusu czy równania działki. Dzięki wskazaniom poziomu z powodzeniem posłużą nam przy kolejnych etapach: fundamentowaniu, pracach murarskich oraz wylewkach. Skosy natomiast przydadzą się przy deskowaniu pod schody czy konstrukcji dachu.

Sprzęt ma specjalny adapter do ustawienia lasera na boku i generowania płaszczyzny pionowej. Po zablokowaniu kompensatora uzyskujemy możliwość pracy z dowolnie pochyloną płaszczyzną. Bardzo przydatną funkcją jest skanowanie. Wiązka zawęża się, laser generuje wiązkę tylko tam, gdzie chcemy. Dodatkowo wiązka jest dużo bardziej widoczna. Nie musimy podchodzić do lasera, aby zmienić parametry; sterowanie może odbywać się zdalnie (pilotem). Możliwość pracy z wiązką pionową przyda się także przy obsadzaniu okien i drzwi, a w pracach instalatorskich. W przypadku miejsc jasnych czy mocno nasłonecznionych warto wybrać model z zieloną wiązką lasera, która jest cztery razy lepiej widzialna niż czerwona. Chociaż w wyposażeniu standardowym nowych laserów znajdziemy okulary laserowe polepszające widzialność lasera. Niewątpliwie, przy budowie domu dużym wyzwaniem są prace wykończeniowe. Obecnie trudno sobie wyobrazić wykańczanie wnętrz bez stosowania profesjonalnego sprzętu pomiarowego. Układanie glazury i terakoty, zabudowy z karton-gipsu, sufity podwieszane, sztukateria, tapetowanie czy montaż kuchni – muszą być wykonane dokładnie co do milimetra, i wtedy laser staje się niezastąpiony. Niwelatory Nivel System wskażą idealne linie poziome, pionowe, skośne – to ogromne ułatwienie dla fachowców z branży gwarantujące perfekcyjny efekt. Dość przydatnym w tego rodzaju pracach jest wcześniej wspomniany pionownik laserowy. Pionowa linia w dół i w górę przyda się do przenoszenia punktów z dołu na górę (np. przy ustalaniu punktów świetlnych wystarczy rozrysować projekt na podłodze i przenieść punkty na sufit). Ponadto wiązka laserowa może być zatrzymana, a generowany punkt można swobodnie przemieszczać w lewo lub prawo, wokół osi niwelatora. Jest to pomocne przy lokalizacji i obsadzaniu punktów na ścianie, np. gniazdek elektrycznych.
Jeżeli już wszystko jest gotowe, pomalowane i posprzątane – wtedy także warto mieć przy sobie nowy niwelator laserowy Nivel System, który pomoże nam ustawić ogrodzenie w linii, wykonać podjazd z kostki brukowej czy założyć trawnik w ogrodzie. Ponadto przez kolejne lata użytkowania domu na pewno przyda się do zawieszania obrazu, lustra czy półki na książki – nie trzeba wtedy stosować poziomnic, brudzić ścian ołówkiem – laser wskaże linie, a po montażu nie będzie śladu po pomiarach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zakładamy ogród z nowymi laserami NL301 i NL311

Podobnie jak przy pracach drogowych, także i przy ogrodniczych (zakładanie ogrodów, trawników) bardzo ważne jest odpowiednie zniwelowanie terenu. W przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia z punktowym gromadzeniem sie wody deszczowej, co w konsekwencji wpłynie na walory estetyczne ogrodu. Wszystkie te prace wykonamy za pośrednictwem niwelatorów Nivel System (niwelacja z płaszczyznami pochylonymi w dwóch kierunkach). W przypadku sadzenia drzewek czy żywopłotów na pewno przyda się możliwość pracy z wiązką pionową (w tym celu należy obrócić niwelator na bok o 90°), wzdłuż której posadzimy np. tuje. A następnie każdej wiosny równo je podetniemy – wszystko pod idealnie spoziomowaną płaszczyznę laserową Nivel System.

DSC_6770

Układanie rurociągów i prace wodno-kanalizacyjne

Nowe niwelatory Nivel System z pewnością znajdą zastosowanie także przy budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W tym przypadku będziemy pracować z płaszczyzną poziomą

pochyloną w jednym kierunku. Kolejne rury dokładane będą na bazie referencji lasera, tworząc rurociąg z zadanym spadkiem. Płaszczyzna laserowa jednocześnie stanie się referencją dla koparki. Operator, obserwując wskazania czujnika, będzie na bieżąco kontrolował głębokość wykopu; a utrzymując jednocześnie założony spadek, wyeliminujemy uciążliwe przekopania. Przestawiając niwelator na pracę z wiązką pionową, mamy możliwość wyznaczenia linii, wzdłuż której będziemy kopać wykop i układać rurociąg. W ten sposób nowe niwelatory Nivel System sprawdzą się przy wszelkich pracach liniowych, gdzie utrzymywanie założonego kierunku i spadku jest sprawą kluczową. Po zasypaniu wykopu laser Nivel System będzie nadal wykorzystany. Trzeba dostosować chodnik, ulicę czy parking do użytku publicznego. Laser będzie miał pełne ręce roboty – zarówno przy pracach poziomych (płaszczyzna pozioma), jak i wzdłużnych (płaszczyzna pionowa, np. układanie krawężników).

 

Bezpieczne użytkowanie na lata

Pomimo bogatej funkcjonalności klasyfikującej sprzęt w grupie precyzyjnych instrumentów pomiarowych, niwelatory laserowe Nivel System NL301 i NL311 mogą być stosowane w trudnych warunkach terenowych na budowie. Ich wytrzymała konstrukcja zapewni dobrą kondycję sprzętu na lata, a w przypadku zaistniałych problemów do dyspozycji pozostaje serwis Nivel System w Polsce – nabywcy zyskują pewność wsparcia w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze sprzętem zarówno w czasie trwania gwarancji, jak i po jej upływie.

 

Nowe niwelatory laserowe Nivel System to precyzyjne narzędzia, zapewniające pewne i szybkie pomiary w wielu branżach, takich jak: budownictwo, geodezja, przemysł, rolnictwo itd. Ich atutem jest wszechstronność zastosowania, przyjazna obsługa i wytrzymała konstrukcja zapewniająca bezproblemową pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. A wszystko to w przystępnej cenie. Nowe lasery Nivel System są już dostępne w sprzedaży. Więcej informacji na temat produktów Nivel System znaleźć można na
www.nivelsystem.com.

Tomasz Boś (TPI)
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar