Wielofunkcyjne wkrętarki udarowe Bosch 14,4/18 V-LI MF Professional z bateriami Li-Ion 4 Ah

Bosch w swojej ofercie ma bardzo interesujące produkty – hybrydowe wkrętarki udarowe, które są połączeniem tradycyjnej dwubiegowej wiertarko-wkrętarki i wkrętarki (zakrętarki) udarowej. W jednej maszynie zawarto więc funkcjonalność dwóch elektronarzędzi. Teraz wkrętarki Bosch GDR 14,4/18 V-LI MF Professional dostępne są z bateriami Li-Ion 4 Ah.

 

 

 

Pękate kształty obudowy GDR-ów mogą na pierwszy rzut oka świadczyć, że to typowe wkrętarki udarowe. Rzeczywiście, beczkowata forma to wynik zastosowania mechanizmu udarowego, ale również dwubiegowej przekładni planetarnej. Taka kombinacja spowodowała, że urządzenia mogą być wykorzystywane jako tradycyjne wiertarko-wkrętarki,

a w zadaniach, które wymagają szczególnej siły dokręcania, działać w trybie udarowym. Przełącznik funkcji znajduje się w górnej części obudowy urządzeń.

 

 

Wielofunkcyjne wkrętarki udarowe dostępne są w tzw. dwóch wykonaniach prądowych: GDR 14,4 V-LI MF Professional (zasilanie 14,4 V) i GDR 18 V-LI MF Professional (18 V). Pierwsze z nich podczas pracy z udarem dysponuje momentem obrotowym 150 Nm, a drugie – 160 Nm. Wartości te dają gwarancję realizacji naprawdę trudnych zadań montażowych. Mechanizm udarowy wytwarza do 3200 uderzeń/min (obroty w trybie udarowym – 2800/min), a maksymalne prędkości obrotowe na I i II biegu to odpowiednio 750 i 2800 min-1. Parametry te sprawiają, że wkrętarkami zrealizujemy bezwysiłkowo i bezpiecznie połączenia gwintowe o naprawdę dużych średnicach (wkręty maszynowe od M6 do M14), jak też wywiercimy w drewnie otwory o średnicy do 21 mm i w stali do 10 mm. Obroty silnika, w tym też częstotliwość udarów, regulowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego będącego elementem elektronicznego sterowania.Wkrętarki Boscha mają 6-kątny uchwyt 1/4”. Rozwiązanie to pozwala beznarzędziowo, szybko i wygodnie zmieniać używany osprzęt: bity, nasadki i wiertła.

 

 

 

Jedną z najmocniejszych stron wszystkich akumulatorowych narzędzi Li-Ion Bosch jest system zasilania. Litowo-jonowe akumulatory o napięciu 14,4 V (GDR 14,4 V-LI MF Professional) i 18 V (GDR 18 V-LI MF Professional) oraz pojemności 4,0 Ah mają wysokiej klasy ogniwa. Są bardzo trwałe i dostarczają wysokiej wartości prąd przy minimalnych stratach energii. Nowe baterie nafaszerowane są nowoczesnymi rozwiązaniami i systemami elektronicznymi chroniącymi ogniwa przed uszkodzeniem. Najważniejsza jest technologia COOLPACK. To specjalny element, który odprowadza ciepło z ogniw na zewnątrz obudowy akumulatora. Dzięki temu rozwiązaniu podniesiono nie tylko wydajność baterii, ale także ich żywotność. Efektywność nowych akumulatorów określa się na ok. 65% większą niż modelach 14,4- lub 18-woltowych o pojemności 3,0 Ah, które do tej pory Bosch stosował w omawianych wkrętarkach. Nowe akumulatory z technologią COOLPACK są aż o 400% trwalsze od tradycyjnych rozwiązań. Przy zwiększonej pojemności rozmiary i waga akumulatorów Li-Ion 4,0 Ah pozostały na poziomie baterii Li-Ion 3,0 Ah. Akumulatory 4,0 Ah zastosowane we wkrętarkach są najmniejsze i najlżejsze na rynku. Warto też tutaj wspomnieć, że elektronika zastosowana w bateriach nie tylko chroni ogniwa przed uszkodzeniami (system ECP, czyli Electronic Cell Protection, zabezpiecza baterię przed przeładowaniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem), ale także umożliwia inteligentne zarządzanie energią. Optymalizuje ona bowiem pobór prądu w zależności od obciążenia narzędzia. Nowe baterie są wyposażone we wskaźniki LED pokazujące poziom ich naładowania. Obudowy nowych akumulatorów chronią je przed skutkami upadku z wysokości aż 3 m.

GDR-y, mimo swej pękatości, mają małe wymiary: całkowita długość wynosi 177 mm, a wysokość – 257 mm, co przy masach 1,8 kg (GDR 14,4 V-LI MF Professional) i 1,9 kg (GDR 18 V-LI MF Professional) czyni z nich poręczne i wygodne w operowaniu narzędzia. Maszyny

te są przy tym bardzo dobrze wyważone (m.in. to efekt budowy „T”). Do wykończenia też nie można się przyczepić, zastosowano wysokiej jakości materiały i wykładziny antypoślizgowe elementów chwytnych, co w efekcie daje wygodę i bezpieczeństwo pracy. Obudowa przekładni pokryta jest dodatkowo grubą gumą, która chroni ten element przed uszkodzeniami w wyniku upadków. W narzędziach zastosowano 3 diody. Rozmieszczono je z przodu równomiernie wokół wrzeciona. Jest to unikalne rozwiązanie dotąd niespotykane na rynku i jaśniej oświetlające miejsce pracy niż do tej pory stosowane pojedyncze diody.

Reasumując, omawiane GDR-y pozwalają na płynne wiercenie i wkręcanie, podczas których nie jest wymagany wysoki moment obrotowy, lecz szybkość i dokładność pracy. Po drugie, umożliwiają wykorzystanie bardzo dużej siły (wysoki moment obrotowy w trybie udarowym) w czasie montażu sporych śrub czy wkrętów, a także wiercenia w drewnie i materiałach drewnopochodnych zgrubnych otworów o dość dużych średnicach, z którymi standardowe wiertarko-wkrętarki 14,4 V lub 18 V nie dają sobie rady. Naszym zdaniem wkrętarki Bosch GDR 14,4/18 V-LI MF Professional to urządzenia znacznie bardziej uniwersalne niż klasyczne wiertarko-wkrętarki czy zakrętarki udarowe, bardzo udanie łączące w sobie funkcjonalności tych dwóch typów maszyn.

 

 

Dane techniczne wkrętarek Bosch GDR 14,4/18 V-LI MF

 

Model

GDR 14,4 V-LI MF

GDR 18 V-LI MF

Maks. moment obrotowy (Nm) w trybie zakrętarki udarowej

150

160

Maks. prędkość obrotowa (I/II bieg) w trybie wiertarko-wkrętarki

0-750/0-2800 min-1

Maks. prędkość obrotowa (I/II bieg) w trybie zakrętarki udarowej

0-2800 min-1

Maks. częstotliwość udarów

0-3200 min-1

Uchwyt

6-kątny 1/4”

Maks. średnica otworów w drewnie/stali (tryb wiertarko-wkrętarki)

21/10 mm

Maks. średnica śrub (tryb zakrętarki udarowej)

M6-M14

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/14,4 V/4,0 Ah

Li-Ion/18 V/4,0 Ah

Waga z akumulatorem (kg)

1,8

1,9

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar