Wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne Bosch serii GOP

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne Bosch GOP 300 SCE Professional,Bosch GOP 250 CE Professional i Bosch GOP 10,8 V-LI Professional mają ogromne możliwości zastosowań w różnych dziedzinach życia i gospodarki.

Najpierw opowiemy o zasadzie działania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych. Jak wiadomo, z ruchu oscylacyjnego korzysta wiele różnych urządzeń: szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i delta (trójkątne) oraz elektronarzędzia wielofunkcyjne. Urządzenia te wykorzystują dwa różne typy oscylacji. W szlifierkach zastosowano ruch oscylacyjny generowany przez mimośród, co predestynuje je jedynie do szlifowania. W elektronarzędziach wielofunkcyjnych oscylacja jest osiowa i polega na generowaniu ruchu obrotowego w obie strony o kącie obrotu wynoszącym ok. ±1,5°. Zatem oś napędowa (wrzeciono) obraca

się na łuku o wielkości ok. 3° i powraca do środkowej pozycji wyjściowej. Ruchy te powtarzają się cyklicznie z częstotliwością do ok. 20.000 oscylacji/min. Oscylacja osiowa jest bardziej wszechstronna w zastosowaniach praktycznych, gdyż umożliwia zarówno szlifowanie, jak i cięcie. Ma jednak pewne ograniczenie wynikające z zasady działania korby, a mianowicie opór stawiany na końcu narzędzia roboczego jest tym większy, im dłuższy jego promień, czyli długość. Stąd ten typ oscylacji w przypadku elektronarzędzi nadaje się do napędzania stosunkowo małych i krótkich narzędzi roboczych. Dlatego elektronarzędzia wielofunkcyjne są niewielkich rozmiarów i służą efektywnie do wykonywania obróbki szlifierskiej na małych powierzchniach lub do cięcia na krótkich odcinkach.

 

Bosch GOP 250 CE Professional

To elektronarzędzie wykorzystujące osiowy ruch oscylacyjny o bardzo małym przesunięciu kątowym (1,4º). Zasilane prądem zmiennym 230 V, wyposażone zostało w silnik o mocy 250 W. Napędza on mechanizm oscylacyjny, generując oscylacje o częstotliwości od 8000 do 20.000 min-1. Prędkość obrotowa silnika, a tym samym częstotliwość oscylacji, mogą być płynnie regulowane za pomocą pokrętła i dostosowywane do konkretnych potrzeb oraz zastosowań. Jednostka napędowa sprzężona jest z elektronicznym systemem stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem (tzw. Constant Electronic). Odpowiada on za utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika bez względu na jego obciążenie. System ten zapewnia więc wykorzystanie w każdych warunkach pełnych możliwości silnika. Bosch zadbał także o ergonomię pracy. Chociażby średnica obudowy jest tak dobrana, by GOP 250 CE mógł być obsługiwany jednoręcznie. Bezpieczny i pewny chwyt zapewniają z kolei okładziny antypoślizgowe. Wszystkie mechanizmy napędowe są tak skonstruowane, że przenoszą minimalną ilość wibracji na dłonie użytkownika, przez co nawet długotrwałe cięcie czy szlifowanie nie jest męczące. Obrotowe mocowanie kabla zasilającego (o długości 4 m) do korpusu GOP-a zapobiega jego ukręcaniu i przełamywaniu.

Bosch GOP 300 SCE Professional

Ma mocniejszy silnik 300 W i unowocześniony systemem mocowania osprzętu na wrzecionie. GOP 300 SCE Professional, tak jak GOP 250 CE Professional, generuje oscylacje osiowe przesunięciu kątowym 1,4º z częstotliwością 8000-20.000 min-1. Prędkość obrotowa silnika, a tym samym częstotliwość oscylacji, są płynnie zmieniane za pomocą pokrętła i dostosowywane do konkretnych potrzeb oraz zastosowań. Silnik współpracuje z elektronicznym systemem stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem (tzw. Constant Electronic), który utrzymuje stałą prędkość obrotową bez względu na jego obciążenie. Sprzęt pracuje więc w każdych warunkach z maksymalną wydajnością.
W porównaniu z siostrzanym modelem GOP 250, prezentowana wersja otrzymała zmodyfikowany system montażu osprzętu i o 50 W więcej mocy. O ile w „dwieściepięćdziesiątce” wymiana narzędzia wiązała się z koniecznością odkręcenia i ponownego przykręcenia śruby imbusowej, o tyle w „trzysetce” ta czynność realizowana jest beznarzędziowo. System SDS jest banalnie prosty w obsłudze. Klamrą zaciskową umieszczoną przy głowicy szlifierki rozchylamy lub ściskamy wrzeciono i w ten sposób blokujemy na nim ostrze tnące lub szlifujące. Pozycja osprzętu może być także zmieniana kątowo w zakresie 240°. Warto tutaj podkreślić, że całą operację można wykonać jedną ręką, bez potrzeby podtrzymywania osprzętu w trakcie montażu na wrzecionie.

Bosch GOP 10,8 V-LI Professional

To boschowski akumulatorowy model wielofunkcyjnego narzędzia oscylacyjnego. Parametry pracy ma prawie identyczne z omówionymi już modelami sieciowymi (częstotliwość oscylacji: 5000-20.000

min-1, kąt oscylacji 1,4°). Źródłem prądu jest litowo-jonowy akumulator o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3, 1,5, 2,0 lub 4,0 Ah. W bocznej części obudowy, tuż nad pokrętłem do regulacji wartości oscylacji, umieszczony jest wskaźnik poziomu naładowania baterii, który pomaga w przewidywaniu czasu kolejnego ładowania i planowania sposobu pracy. Wszystkie bateryjne niebieskie narzędzia z grupy profesjonalnych mają systemy chroniące ogniwa litowo-jonowe przed zniszczeniem. W multifunkcyjnym urządzeniu szlifująco-tnącym Bosch GOP 10,8 V-Li znajdziemy więc elektroniczny system ochrony baterii przed przeładowaniem, przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Z kolei inteligentny system zarządzania energią odpowiada za optymalne wykorzystanie prądu.
Charakterystyczną cechą bezprzewodowego GOP-a są jego rozmiary. Można śmiało powiedzieć, że jest to narzędzie kieszonkowe – 280 mm długości, 175 mm obwodu w najgrubszym miejscu, 61 mm szerokości i zaledwie 1 kg wagi! Bateria (1,3, 1,5 i 2,0 Ah) nie wystaje poza obrys obudowy i nie przeszkadza podczas pracy w ciasnych miejscach.

 

Osprzęt i zastosowania

Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, z jednej strony, określa ich zasada działania i konstrukcja, a z drugiej, montowany w nich osprzęt. Bosch do swoich wielofunkcyjnych narzędzi oscylacyjnych i innych producentów oferuje bogaty zestaw osprzętu. Obecnie niemiecki koncern jest największym oferentem tego typu akcesoriów na świecie.
Boschowski osprzęt do tych urządzeń można poklasyfikować jako służący do cięcia materiałów skrawalnych, takich jak drewno, różnego typu tworzywa sztuczne i metale (tarcze, brzeszczoty segmentowe, brzeszczoty do cięcia wgłębnego, noże segmentowe), szlifowania i zdzierania (trójkątne papiery i płótna ścierne, ściernice krawędziowe i powierzchniowe węglikowe oraz diamentowe), jak też do skrobania (skrobaki, noże do fug elastycznych). Nie omawiamy tu szerzej akcesoriów boschowskich, gdyż poświęciliśmy im w Gazecie Narzędziowej osobny cykl złożony już 7 odcinków, w których szczegółowo omawiamy poszczególne rodzaje narzędzi i ich zastosowania.
Resumując, Bosch w zakresie techniki oscylacji oferuje najpełniejszą gamę narzędzi: począwszy od zaawansowanych technicznie elektronarzędzi (napędów), a skończywszy na najbogatszym asortymencie akcesoriów. Korzystając z narzędzi Bosch, możemy wykonać każdą pracę czy operację obróbczą, w której stosuje się wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne.

Autor: Marek Pudło, pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments