WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ – WIĘKSZA ŻYWOTNOŚĆ. BEZSZCZOTKOWE SILNIKI EC-TEC MARKI FESTOOL

Rzemieślnicy potrzebują kompaktowych, łatwych w obsłudze i wydajnych narzędzi. Jako marka premium Festool oferuje swoim klientom wiele niezawodnych narzędzi o kompaktowej konstrukcji, które umożliwiają szybką pracę bez zmęczenia, zarówno w warsztacie, jak i na placu budowy. Opracowana przez Festool koncepcja napędu EC-TEC zapewnia znacznie bardziej efektywne wykorzystanie siły przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Silnik EC-TEC nie ma szczotek węglowych, dzięki czemu nie zużywa się i można go stosować zarówno w narzędziach akumulatorowych, jak i zasilanych przewodowo.

 

Technologia EC-TEC została pierwotnie opracowana przez Festool do optymalizacji narzędzi akumulatorowych. Rezygnując ze szczotek węglowych, udało się wyeliminować fakt, że urządzenie się zużywa, oraz osiągnąć

dłuższy czas działania akumulatora. – EC-TEC łączy lepszą wydajność z inteligencją i długą żywotnością – wyjaśnia dr Thomas Kunstfeld, ekspert EC-TEC w Festool. Inteligentne sterowanie napędem działa następująco: 12 biegunów magnetycznych we współpracy z wbudowanym układem czujników porusza wewnętrznym rotorem, wykorzystując minimalną ilość miejsca oraz stale monitorując wszystkie ważne parametry, takie jak prędkość obrotowa i temperatura, czy aktualna pozycja rotora. Gwarantuje to równomierny ruch obrotowy silnika i precyzyjną regulację prędkości obrotowej. W przypadku gdy narzędzie zbliży się do wartości krytycznej, EC-TEC automatycznie dokonuje redukcji zasilania prądem, by zachować bezpieczeństwo. Koncepcja napędu EC-TEC marki Festool pozwala uzyskać dużą siłę przy minimalnym zużyciu energii. – Silnik EC-TEC nie zużywa się, gdyż nie ma szczotek węglowych. Dzięki temu nie wymaga konserwacji oraz jest wyjątkowo solidny i niezawodny – podkreśla Kunstfeld. – Specjalna elektronika dostarcza tylko taką ilość energii, jaka jest wymagana podczas bieżącej pracy. Jednocześnie oszczędza energię i umożliwia tym samym uzyskanie znacznie lepszej wydajności jednego cyklu ładowania akumulatora.

 

EC-TEC stosuje się również w przypadku narzędzi zasilanych przewodowo
Zgodnie z tą filozofią, EC-TEC Festool stosowany jest tylko tam, gdzie rzeczywiście przyniesie klientowi korzyści. Niemiecki producent narzędzi klasy premium wyposaża obecnie standardowo cały system 18 V w silniki EC-TEC. Jednak ta innowacyjna technologia przynosi również wiele korzyści, jeśli jest stosowana w niektórych narzędziach zasilanych przewodowo, gdyż dzięki niej stają się one lżejsze i działają bardziej wydajnie, bez zużywania się. Dobrym przykładem są tu dwie szlifierki mimośrodowe ETS EC 125 i ETS EC 150. Oba narzędzia zapewniają wydłużenie czasu pracy, wygodę i dokładność szlifowania. Do sukcesu obu szlifierek mimośrodowych przyczynia się wykorzystanie silnika EC-TEC. Obie szlifierki są bardziej kompaktowe i lżejsze niż szlifierki ze standardowymi silnikami wyposażonymi w szczotki węglowe. Niezwykle lekkie i poręczne urządzenia bardzo dobrze nadają się do pracy na pionowych powierzchniach i nad głową.

Precyzyjne cięcie bez wtyczki

Centralnym punktem technologii EC-TEC pozostaje system 18 V. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie na placu budowy, to wyróżniają się zwłaszcza ręczna pilarka tarczowa HKC 55 i zagłębiarka akumulatorowa TSC 55. Zasilana akumulatorowo TSC 55 pracuje z prędkością 5200 obrotów na minutę, co pozwala na precyzyjne cięcie o doskonałej jakości oraz na szybki postęp prac. – Bezszczotkowy silnik EC-TEC, w połączeniu z akumulatorami litowo-jonowymi, zapewnia maksymalną wydajność cięcia – podkreśla Kunstfeld. – Elastyczna koncepcja podwójnego akumulatora umożliwia pracę z dwoma akumulatorami 18 V (36 V) dla uzyskania maksymalnej wydajności jak z gniazdka lub z jednym akumulatorem 18 V dla zastosowań wymagających mniejszej mocy. Zarówno na dachu, jak i na stałym gruncie akumulatorowej pilarki tarczowej HKC 55 można używać elastycznie, wszechstronnie i w dowolnym miejscu. Silnik EC-TEC w połączeniu z akumulatorami litowo-jonowymi zapewnia pożądaną wydajność cięcia i maksymalną precyzję. Dzięki zastosowaniu wydajnego akumulatora litowo-jonowego 18 V i dołączanej prowadnicy FSK rzemieślnik zachowuje w każdym momencie swobodę ruchów i może szybko wykonywać dokładne cięcia.

Mobilne szlifowanie

Nowymi członkami rodziny EC-TEC są

akumulatorowe specjalistki od obróbki powierzchni: RTSC 400, DTSC 400 i ETSC 125, wyposażone w nowy akumulator BP 18 Li 3,1 ERGO. Został on opracowany przez Festool specjalnie dla nowych kompaktowych szlifierek akumulatorowych i gustownie zintegrowany z rękojeścią. Trzy kompaktowe akumulatorowe szlifierki w połączeniu z bezszczotkowym silnikiem EC-TEC zapewniają taką samą moc jak szlifierki zasilane z gniazda elektrycznego. Zasilacz sieciowy stwarza opcję zasilania szlifierek z gniazda elektrycznego. Wówczas praca odbywa się bez worka na pył Longlife, a z odkurzaczem mobilnym wyposażonym w funkcję Autostart i wąż ssący. W tym celu należy zamiast akumulatora BP 18 3,1 Li ERGO włożyć adapter sieciowy plug it i połączyć szlifierkę z odkurzaczem mobilnym.

 

Szybkość podczas budowania suchej zabudowy

Łatwa w obsłudze szlifierka przegubowa Planex easy LHS-E 225 EQ jest nieodzownym pomocnikiem, szczególnie podczas prac malarskich i budowania suchej zabudowy. Przyczynia się do tego również kompaktowy i lekki silnik EC-TEC: znajduje się on w głowicy i przekazuje siłę bezpośrednio na talerz szlifierski. Rezultatem jest dłuższa żywotność w porównaniu z urządzeniami z elastycznym wałem oraz brak zużycia. Dzięki niewielkiej wadze narzędzia jego użytkownicy realizują swój cel, jakim jest idealna powierzchnia, z większą wydajnością i bez zmęczenia. Dzięki ruchomej głowicy szlifierskiej bez wału narzędzie zapewnia wysoką elastyczność i szybkie, jednolite i bezproblemowe szlifowanie – zarówno na ścianach, jak i na suficie. Dzięki bezszczotkowemu silnikowi EC-TEC wkrętarka budowlana DURADRIVE DWC 18-250 osiąga o 40 proc. wyższą wydajność wkręcania na jednym ładowaniu akumulatora. Funkcja stop-and-go pozwala na przyłożenie śruby, nacisk, a następnie wkręcenie i zużycie energii tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebna.

 

Pierwsza klasa – również jeśli chodzi o usługi w ramach

Serwisu all-inclusive oferowany przez Festool obejmuje pełną trzyletnią gwarancję przy zakupie nowego narzędzia. W tym czasie wszelkie naprawy, łącznie z częściami eksploatacyjnymi, są bezpłatne. Dodatkowo przez trzy lata użytkownik jest chroniony na wypadek kradzieży narzędzia, a Festool zobowiązuje się zapewniać dostępność części zamiennych przez co najmniej 10 lat. Kolejną zaletą SERVICE all-inclusive jest 15-dniowa gwarancja zadowolenia lub zwrot pieniędzy – czyli testowanie bez ryzyka. Aby móc skorzystać z pakietu SERVICE all-inclusive, należy zarejestrować narzędzie online w ciągu 30 dni od daty zakupu. Więcej informacji na temat EC-TEC można znaleźć na stronie:www.festool.pl/o-nas/typowe-dla-festool/ec-tec.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments