Więcej mocy o 67 procent. Technologia zasilania akumulatorowego Metabo LiHD

Rozwój elektronarzędzi akumulatorowych znowu znacznie przyspieszył. Tym razem za sprawą opracowanej przez Metabo nowej technologii LiHD, która umożliwia zasilanie większych maszyn, takich jak duże szlifierki kątowe, młotki SDS-max czy pilarki stołowe.

Wysoka wartość natężenia stale pobieranego prądu, którą umożliwia technologia Metabo Li-HD, oznacza spore zwiększenie mocy elektronarzędzi z ok. 1260 do 2160 W (obliczono dla napięcia zasilania 36 V). Metabo wyliczyło, że technologia LiHD pozwala średnio na 67-procentowe zwiększenie mocy elektronarzędzi. Jak wiadomo, uzyskanie mocy ponad 2000 W umożliwia zasilanie maszyn, które do tej pory ze względu na charakter swojej pracy (obciążenia) wymagały zasilania

przewodowego, np. akumulatorowych młotów SDS-max, dużych szlifierek kątowych i pilarek tarczowych, stołowych pilarek tarczowych, a nawet akumulatorowych bruzdownic ze zintegrowanym systemem odsysania pyłu. I tak niedawno na europejskiej konferencji w Kappeln w Niemczech wraz z technologią LiHD Metabo zaprezentowało pierwszą na świecie akumulatorową dużą szlifierkę kątową 36 V na tarcze 230 mm, która mocą dorównuje przewodowym tego typu maszynom o mocy nominalnej 2400 W. Będzie ona dostępna w sprzedaży już na początku przyszłego roku. Na tej samej konferencji Metabo pokazało mobilną pilarkę stołową zasilaną akumulatorami 36 V wykorzystującymi technologię LiHD i zapowiedziało konstrukcję kolejnych maszyn, m.in. akumulatorowych młotków SDS-max.

Podstawę technologii Metabo LiHD stanowią innowacyjne litowo-jonowe ogniwa wysokiej mocy. Mają one wzmocnioną konstrukcję, m.in. styki biegunów dodatnich i ujemnych, jak też więcej aktywnego materiału, który reaguje z elektrolitem na czynnej powierzchni elektrod. Aby z ogniw można było bezproblemowo pobierać duży prąd, Metabo przekonstruowało sam akumulator. Mamy więc w nim miedziane styki dużej mocy, które są grubsze o 35% od standardowych konektorów stosowanych dotychczas w bateriach Li-Ion. Siłę ich połączenia ze stykami elektronarzędzia zwiększono o 30%. Natomiast wewnętrzne łączenia ogniw są wykonane ze stopu miedzi i mają niklowaną powierzchnię. Zaś szyny prądowe – z posrebrzonej miedzi. Inżynierowie z Metabo zwiększyli też przekroje szyn z 2,5 do 6 mm2. Taka konstrukcja, zmniejszająca oporność wewnętrzną akumulatora, pozwoliła także na znaczne ograniczenie jego nagrzewania się. Np. w przypadku poboru prądu 30 A przez 10 min standardowa bateria Li-Ion nagrzewa się do temperatury ok. 90°C, zaś Metabo LiHD – do 60°C. Ograniczenie nagrzewania jest korzystne dla akumulatora, bo pozwala zachować w pełni jego żywotność, jak też ogranicza straty energetyczne wynikające z przemiany energii elektrycznej w cieplną. Zatem możemy nim dłużej pracować na jednym cyklu ładowanie/rozładowanie. Np. w stosunku do baterii 5,2 Ah czas ten zwiększono aż o 87% (dane dla baterii Metabo Li-HD 6,2 Ah).

W rezultacie redukcji liczby ładowań, co jest konsekwencją wydłużenia cyklu rozładowania pracą, akumulator LiHD ma dwa razy dłuższą żywotność od standardowych baterii Li-Ion.
Podobnie jak pozostałe bezprzewodowe rozwiązania rodem z Metabo akumulatory LiHD zostały zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną technologię Ultra-M. Zapewnia ona optymalną współpracę urządzenia, akumulatora oraz ładowarki. Z kolei technologia ładowania AIR COOLED sprawia, że nowe akumulatory LiHD ładują się bardzo szybko, wyprzedzając pod tym względem wszystkie systemy konkurencyjne. Użytkownik w dowolnym momencie może odczytać stan ich naładowania w swoim elektronarzędziu. Podobnie jak wcześniejsze modele nowe akumulatory LiHD są objęte 3-letnią gwarancją Metabo. Są dostępne w wersjach LiHD 6,2 Ah lub LiHD 5,5 Ah. Dodatkowo Metabo opracowało kompaktową wersję LiHD 3,1 Ah, łączącą w sobie maksimum mocy i minimalny rozmiar.

Ponieważ nowa technologia LiHD jest kompatybilna z dotychczas produkowanymi elektronarzędziami bezprzewodowymi Metabo o zasilaniu 18 i 36 V, można z niej skorzystać bez konieczności zakupu nowych maszyn. Warto tu wspomnieć, że obecnie w klasie 18 V niemiecka firma oferuje ponad 50 różnych urządzeń.

Dla wszystkich technologia LiHD oznacza znaczną poprawę mocy i wydajności. Np. szybkość cięcia kapówką akumulatorową Metabo KGS 18 LTX 216 jest zdecydowanie większa. W miękkim drewnie o wymiarach 26,5 x 6,5 cm w przypadku konwencjonalnych akumulatorów 5,2 Ah Li-Ion wynosi ona około 10 mm/s, zaś z akumulatorem LiHD wzrasta do 18 mm/s. Nowe akumulatory LiHD są już dostępne w zestawie ze wszystkimi istotnymi elektronarzędziami klasy 18 V. Można je też znaleźć w systemie Metabo Pick+Mix, w ramach którego użytkownik może samodzielnie stworzyć własny zestaw składający się z odpowiedniego urządzenia, akumulatora oraz systemu transportowego i zapłacić tylko za to, czego rzeczywiście potrzebuje i będzie używał.

Reasumując, technologia Metabo LiHD to kolejna rewolucja technologiczna w segmencie elektronarzędzi bezprzewodowych. W jej wyniku, jak można przewidywać, zostanie przyspieszona eliminacja elektronarzędzi przewodowych klasy profesjonalnej z codziennego użytku i spełni się metabowska wizja budowy oraz warsztatu bez kabli.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments