WARSZTATY ADIAM: PIŁA STOŁOWA ADIAM APS 700

Piła stołowa Adiam APS 700 to maszyna do cięcia bloczków budowlanych i pustaków ceramicznych. W najnowszej swojej wersji została wyposażona w wyłącznik bezpieczeństwa.

W dzisiejszych czasach firmy budowlane kładą coraz większy nacisk na bezpieczeństwo i komfort pracy. Dlatego najnowsza wersja maszyny Adiam APS 700 została wyposażona w wyłącznik awaryjny umieszczony od czoła na osłonie tarczy. Dzięki temu w przypadku zagrożenia operator może szybko zareagować i momentalnie wyłączyć maszynę.

Wielu czołowych producentów – mających w swojej ofercie wielkoformatowe piły stołowe do cięcia pustaków

ceramicznych, cegieł, gazobetonu czy bloczków silikatowych – zazwyczaj oferuje je właśnie z silnikami na 380/400V. Aby podłączyć taką maszynę do źródła energii, potrzebny jest kabel i wtyczka do zasilania trójfazowego. Nie bez znaczenia jest tutaj przekrój znamionowy żył przewodu. Ogólna zasada mówi, że im dłuższy kabel, tym grubszy powinien być przewód. Przedłużacze ogrodowe z żyłą 1,5 mm2 i mniejszym przekroju nie nadają się do zasilania sprzętu budowlanego. Będą przyczyną niestabilnej pracy, spadków mocy czy wreszcie jej braku, a w dodatku bardzo mocną się nagrzewają.

Mogą nawet doprowadzić do awarii silnika i osprzętu maszyny. Dlatego w doborze odpowiedniego przedłużacza należy prosić o radę fachowego sprzedawcę sprzętu, pozwoli to bowiem uniknąć niepotrzebnych problemów w funkcjonowaniu maszyny. Należy też pamiętać, aby podczas pracy urządzenia nie pozostawiać kabla zasilającego zwiniętego na bębnie. Wydzielane ciepło uszkodzi izolację w zwiniętej części przewodu, może ją nawet całkowicie stopić. Niektórzy producenci w instrukcji na bębnie podają moc maksymalną dla zwiniętego przedłużacza. Ponadto przed uruchomieniem maszyny na budowie wskazane jest sprawdzenie jakości rozdzielni, do której się podłączamy. Znane są wszelkie możliwe i niemożliwe warianty zabezpieczeń i podłączeń faz występujące w rozdzielniach budowlanych. Wbrew pozorom w nich leży zdecydowana większość przyczyn problemów związanych z uruchomieniem maszyn. Ma to też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa operatorów.

Piła stołowa APS 700 jest wyposażona w wyłącznik elektromagnetyczny, dzięki temu w przypadku problemu z zanikiem napięcia prądu maszyna zostanie wyłączona. To rozwiązanie daje nam gwarancję, że po powrocie napięcia maszyna nie włączy się samoczynnie, co może nastąpić przy mechanicznych wyłącznikach. Należy zaznaczyć, że każda maszyna elektryczna dostarczana przez ADIAM jest przed dopuszczeniem do sprzedaży szczegółowo sprawdzana, co wyklucza dostawę uszkodzonego sprzętu.

Jeśli mamy odpowiednio dobrany przedłużacz, sprawne wtyczki i gniazda, nie powinniśmy mieć trudności z uruchomieniem piły. Aby uniknąć wszystkich ewentualności i nie mieć dodatkowych problemów, należy przy rozruchu zwrócić uwagę na kierunek obrotu tarczy. Może się bowiem zdarzyć, że tarcza zacznie się kręcić w złą stronę. Przyczyną jest tu niewłaściwe podłączenie faz w rozdzielni elektrycznej na budowie. W piłach stołowych serii APS zastosowano rozwiązanie, dzięki któremu nie jest konieczne wzywanie elektryka.

Chodzi o tzw. zwrotnicę faz zastosowaną w gnieździe. Za pomocą wkrętaka z płaskim łbem obracamy o 180 stopni ruchomy element i zamieniamy miejscami dwa bolce (tj. dwie fazy). Podobne rozwiązanie instalują w swoich piłach Włosi z BATTIPAVu. Sound Rotation Security (SRM) to sygnał dźwiękowy aktywowany po wykryciu odwrócenia faz. Kiedy więc ostatecznie prawidłowo podłączymy zasilanie maszyny, możemy wreszcie przystąpić do pracy. Natomiast czas, który zaoszczędziliśmy na wzywanie serwisu niedziałającej maszyny, możemy przeznaczyć na lekturę kolejnego artykułu z serii Warsztaty ADIAM.

TO(Bahco)
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar