W tym roku Makita skończy 100 lat

W 2015 r. swoje stulecie obchodzi Makita, światowy lider w produkcji i sprzedaży elektronarzędzi, stacjonarnych maszyn
do obróbki drewna, narzędzi pneumatycznych, narzędzi ogrodniczych. Japońska marka rozpoznawalna jest obecnie pod każdą szerokością geograficzną.

 

 


Już co najmniej 25 lat temu Makita ugruntowała swoją pozycję na rynku, a jej produkty zyskały zasłużone uznanie szerokiej rzeszy klientów na całym świecie. Kojarzone są z jakością, niezawodnością i zaawansowaniem technologicznym. Jednak elektronarzędzia nie były początkowo głównym przedmiotem zainteresowania firmy. Zanim osiągnęła swoją obecną pozycję, ulegała wielu przekształceniom. W jej historii wyodrębnić można dwa okresy. Oba charakteryzują

się ogromną dynamiką rozwoju i konsekwentną strategią zdobywania rynku.

Okres rozwoju w Japonii
Początek Makita Corporation (マキタ株式会社)  przypada na pierwszy dzień wiosny. 21 marca 1915 r. w Nagoi Mosaburo Makita i trzech pracowników założyli Makita Denki Seisausa (Makita Electric Machine Company). Firma początkowo zajmowała się naprawą silników elektrycznych. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie produkcji silników elektrycznych przeznaczonych do różnych zastosowań.

Zajmowała się też sprzedażą i naprawą sprzętu oświetleniowego i transformatorów. W 1935 r. po raz pierwszy wyeksportowała partię agregatów prądotwórczych i silników do ZSRR. Trzy lata później zmienia prawną formułę działania biznesowego. Zostaje przekształcona w Makita Electric Works Inc. Pod koniec II wojny światowej w obawie przed nalotami przenosi się do swej obecnej siedziby w Sumiyoshi-Cho, Anjo-City.

W okresie powojennym firma kieruje swoje zainteresowanie ku sektorowi narzędzi. W 1958 r. Makita wprowadza po raz pierwszy do obrotu w Japoni przenośny strug elektryczny. Rok później oficjalnie ogłasza przekształcenie się w producenta elektronarzędzi i inicjuje eksport swoich strugów na rynek australijski. Lata 60. XX w. to konsekwentne działania zmierzające do rozbudowy i umocnienia pozycji firmy, począwszy od zakończenia budowy nowego zakładu głównego (1960 r.), wejścia na giełdę i zmiany nazwy handlowej na Makita Electric Works Ltd. (1962 r.), po opracowanie i wprowadzenie do produkcji pierwszej na świecie wiertarki akumulatorowej w roku 1969 r.

W międzyczasie firma umacnia swoją pozycję. W wyniku generowania pokaźnych zysków w roku 1963 jest w stanie zlikwidować swoje wszystkie zobowiązania finansowe i zostaje uznana za firmę wolną od długów. Rok 1969 przynosi jej zaszczytny tytuł firmy nr 1 w Japonii w zakresie całokształtu działalności i sytuacji finansowej.

W roku 1965 świętuje półwiecze istnienia. Rozpoczyna się nowe otwarcie. Kolejny etap to era ekspansji.


 

Pół wieku ekspansji globalnej
Z początkiem lat 70. XX w. Makita wkracza do  Stanów Zjednoczonych. Powstaje Makita USA Inc. (1970 r.). Od tej chwili niemal w każdym kolejnym roku powstają nowe przyczółki na świecie. Ekspansja Makity na rynkach światowych charakteryzuje kolejne dziesięciolecia jej działania. Najpierw w Europie: Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy. Makita zdobywa Kanadę i Australię. Posiada swoje przedstawicielstwa w większości krajów europejskich. Jest obecna w krajach Ameryki Południowej i oczywiście w Azji, w tym na największych rynkach chińskim i indyjskim. W 2003 r. powstaje Makita LLC w Rosji. Obecnie japoński koncern ma ponad 150 przedstawicielstw i ich liczba rośnie. Oprócz Japonii wybudowała swoje fabryki w Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rumunii.

Warto tu wspomnieć, że Makita jako jeden z największych wytwórców elektronarzędzi na świecie oferuje wybór ponad 1000 najwyższej jakości innowacyjnych produktów. Codziennie wykonują one ciężką pracę w rękach profesjonalistów i amatorów. Jednak niektóre z nich stały się gwiazdami w świetle fleszy i to w niezwykłych okolicznościach. W połowie 1990 r., były prezydent USA Bill Clinton użył 12-woltowej wkrętarki akumulatorowej Makita 6311, pomagając odbudować kościół, który spłonął w czasie

Świąt Bożego Narodzenia.

Fotografie Clintona trzymającego Makitę 6311 pojawiły się w czasopismach i gazetach na całym świecie. Pod koniec 1990 r. amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała wiertarkę akumulatorową Makita 6213D do pomocy przy budowie stacji kosmicznej podczas jednej z misji swojego promu. Strona główna NASA pokazała zdjęcia zrobione podczas misji, w tym Makitę 6213D w akcji. W 1989 r. trzy narzędzia elektryczne Makity zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro zostały zaprezentowane na wystawie sztuki użytkowej w Nagoya City.

Makita w Polsce
W 1994 r. zostaje zarejestrowana Makita Sp. z o.o. w Polsce, a w 1995 otwiera swoje przedstawicielstwo w Bielsku-Białej. Polska centrala koordynuje i rozwija sprzedaż i promocję produktów. Współpracuje z rozwiniętą siecią punktów serwisowych, zapewniając dostawę części zamiennych i bezproblemowe świadczenie napraw i przeglądów gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych. Ponadto prowadzi szkolenia, z których korzystają serwisanci z całego kraju. W ramach akcji promocyjnych realizuje i wspiera różnego rodzaju projekty, w tym także o charakterze lokalnym. Współpracuje ze szkołami, instytucjami publicznymi oraz uczelniami wyższymi w całym kraju.

Pierwszego dnia wiosny 2015 r. Makita Corporation マキタ株式会社 rozpocznie swoje nowe stulecie. Jakie będzie i co przyniesie? Trudno tu przesądzać. Jedno jednakże jest pewne: rozpoczyna je z pozycji światowego lidera. Wypada nam więc życzyć Makicie w drugim stuleciu jej istnienia co najmniej takiego samego powodzenia na rynku, jakie miała wpierwszym.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments