W nowy rok z dobrym laserem

Profesjonalne lasery na dobre zadomowiły się na naszych budowach. Lista zalet i korzyści  płynących z ich wykorzystania jest naprawdę obszerna. Planującym zakup nowego urządzenia podpowiadamy na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę, aby przyspieszyć pracę zachowując wysoką dokładność.

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym urządzeniem pomiarowym na budowie był popularny niwelator optyczny. Szybki postęp w nauce i technice optyki laserowej spowodował, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat obserwujemy prawdziwą ekspansję pomiarowych urządzeń laserowych. Wielu budowniczych i inżynierów zadaje sobie pytanie jak wybrać skuteczne i wydajne urządzenie, które będzie dokładne i zarazem sprawdzi się w trudnych warunkach placu budowy. Oferta laserów jest dosyć szeroka,

ale prym wiedzie kilka specjalistycznych firm. Jednym z niekwestionowanych liderów nie tylko na polskim, ale również europejskim oraz światowym rynku jest firma geo-FENNEL, znana z oferowania dopracowanych i solidnych instrumentów pomiarowych. Niemiecki producent jest ponadto ceniony za rozsądne kalkulowanie cen za swoje profesjonalne produkty. Jak podają firmowe statystyki, ponad 12 000 osób w Polsce zaufało tej marce, kupując niwelator optyczny z serii No. 10. Liczba aktywnych użytkowników laserów geo-FENNEL jest równie imponująca i rośnie z miesiąca na miesiąc. Przyczynia się do tego wysoka jakość produktów w korzystnej cenie, a także wsparcie i zaangażowanie wykwalifikowanych pracowników sklepów narzędziowych, którzy przechodzą specjalistyczne szkolenia z techniki laserowej. Wiedza i doradztwo sprzedawców oraz użytkowników w tym zakresie poszerza się o coraz to nowsze zagadnienia. Aby ułatwić czytelnikom wybór właściwego przyrządu, postanowiliśmy przygotować na łamach gazety swoisty poradnik zakupu dobrego lasera. Mamy nadzieję odnaleźć odpowiedź na pytanie, co stoi za sukcesem doskonale znanych „pomarańczowych” urządzeń.

Od krzyżowego do wieloliniowego
Niemal każdy, kto po raz pierwszy rozpoczynał swoją przygodę z laserami, trzymał w ręku laser liniowy, popularnie zwany krzyżowym. W tej grupie wyróżnikiem instrumentów profesjonalnych jest odpowiednio duży zasięg, który powinien wynosić minimum 20-30 m, oraz możliwość współpracy z detektorem. Poprzez uruchomienie trybu pulsacji wiązka liniowa staje się widoczna dla detektora i tym samym zwiększa zasięg lasera nawet do okazałych 80 m. W praktyce możliwe jest użycie takiego lasera do typowych prac we wnętrzach, obszernych halach lub nawet w razie potrzeby wyjście w teren poza budynek. Oczywiście w tym ostatnim przypadku mamy na myśli jedynie proste, typowe zadania pomiarowe, kontrolne lub inwentaryzacyjne. Równie ważny w przypadku laserów liniowych jest tzw. zasięg projekcji. W zaawansowanych konstrukcyjnie urządzeniach wiązki poziome oraz pionowe zachodzą szeroko na ściany, sufit i podłogę. Podczas wykonywania prac wykończeniowych, cecha ta ma niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy z laserem i uzyskiwanej dzięki nim dokładności. Gama laserów liniowych przedstawiona w katalogu geo-FENNEL jest stosunkowo szeroka. W zależności od ilości wyświetlanych linii, które czytelnie przedstawiono w postaci przykładowych wizualizacji, nabywca może wybrać model trafnie dopasowany do własnych potrzeb. Część laserów dostępna jest w wersji HP (High Power), dzięki której wyświetlane wiązki są jeszcze lepiej widoczne wewnątrz nasłonecznionych pomieszczeń.

                         

Wirujące głowice
Technika laserowa odkrywa pełnię swoich możliwości podczas zastosowania laserów rotacyjnych. Zasięg pracy z urządzeniami wykorzystującymi wirującą głowicę laserową znacznie wzrasta i w zależności od modelu może wynosić 200, 500 a nawet 700 m.
Na rynku europejskim, jak również polskim, wciąż popularne są lasery o klasycznej konstrukcji opartej na kompensatorze mechanicznym. To cenione rozwiązanie zapewnia błyskawiczną reakcję i skutkuje automatycznym spoziomowaniem natychmiast po uruchomieniu (FL 200A-N). Nowoczesne lasery wyposażone w kompensatory elektroniczne potrzebują odrobinę więcej czasu na dokładne auto-poziomowanie przed startem rotacji. Za pomiar ułożenia głowicy laserowej względem osi ziemi odpowiada tu bowiem układ scalony. Doprowadzenie do poprawnej pozycji wykonują tzw. silniki korekcyjne. Zastosowanie układów elektronicznych zwiększa znacznie ilość funkcji dodatkowych np. możliwość wyznaczania spadków (FL 240HV), a przede wszystkim zapewnia uzyskiwanie jeszcze większej dokładności

dochodzącej do 0,5 mm/10m (FL 260VA). Należy podkreślić, że lasery rotacyjne cechuje ponadto ponadprzeciętna uniwersalność. W praktyce spotkamy takie instrumenty rozstawione na statywie, obsługujące rozległy placu budowy, ale również wewnątrz pomieszczeń. Po odwróceniu lasera w pozycję do pracy w pionie, uzyskamy idealnie równą płaszczyznę odniesienia widoczną na ścianach, podłodze i suficie, która umożliwi szybki montaż ścianek działowych. Umieszczając laser na uchwycie ściennym i przytwierdzając go do ściany na żądanej wysokości, w łatwy sposób wyznaczymy poziom dla konstrukcji sufitu podwieszanego. To tylko niektóre z szerokiej listy możliwości wykorzystania. Z pewnością nowy nabytek stanie się w krótkim czasie naszym nierozłącznym towarzyszem i pomocnikiem w codziennej pracy.

Detektor prawdę Ci powie
Praca z laserem rotacyjnym w otwartym terenie odbywa się przede wszystkim w oparciu o wskazania tzw. czujnika laserowego. Wirująca głowica laserowa posiada zdolność wygenerowania referencyjnej powierzchni „tafli wody” na ogromnym obszarze. Jeden człowiek jest w stanie obsłużyć teren o średnicy 700 m bez zmiany lokalizacji lasera. Aby sprawnie przeprowadzić pomiary potrzebna jest dedykowana do współpracy z laserami łata oraz detektor. Profesjonalną linię otwiera model FR 45 wyposażony w dwa wyświetlacze LCD informujące o aktualnym położeniu światła lasera. Osoba wykonująca pomiary przemieszcza się po terenie budowy i po zlokalizowaniu wiązki może odczytać dodatnie bądź ujemne różnice wysokości. Znacznie większe możliwości posiada rozwinięty technicznie detektor FR 66-MM, którego wyświetlacz prezentuje różnicę odległości od płaszczyzny referencyjnej jako gotowy, nie wymagający dalszych obliczeń wynik w postaci liczbowej. Dodatkową informację przekazują symbole graficzne zmieniając długość proporcjonalnie do odległości w poziomie i wysokości (w pionie) od płaszczyzny emitowanej przez laser. Bardzo długie pole detekcji (12 cm) oraz pięć stopni dokładności umożliwiają użytkownikowi elastyczne dopasowanie się do każdej sytuacji pomiarowej na placu budowy. Wynik pomiaru widoczny jak na dłoni, bez konieczności dokonywania czasochłonnych kalkulacji potęguje szybkość, precyzję i jakość pracy z instrumentem laserowym.

Laser prowadzi maszynę
Prowadzenie prac na rozległym obszarze przy użyciu ciężkiego sprzętu i maszyn nie zwalnia z konieczności zachowania wysokiej dokładności. Zastosowanie detektora laserowego do maszyn budowlanych (np. FMR 706-M) okaże się z pewnością dla wielu wykonawców trafioną inwestycją. Detektor w połączeniu z profesjonalnym laserem wielozadaniowym (np. FL 500HV-G) zwiększy wielokrotnie dokładność równania terenu i podsypki. Główny element zestawu czyli czujnik mocuje się do maszyny przy pomocy silnych magnesów. Emitowany przez laser sygnał jest odbierany w pełnym zakresie 360°. Operator prowadzi maszynę kierując się wskazaniami przekazywanymi przez powtarzacz sygnałów umieszczony wewnątrz kabiny. Równiarka lub spychacz może być sterowany każdym laserem rotacyjnym o czerwonym świetle. Pole detekcji ma 25 cm i pozwala na pracę z dokładnością od 2 do 10 mm – dokładność precyzyjna, oraz 5-23 mm dokładność zgrubna.

Korzystna cena – najwyższa jakość
Czy ktoś inny podobnie jak geo-FENNEL zadba o komfort i jakość pracy, nie wyciskając z firmowej kasy zbyt wiele gotówki? Dostarczane przez geo-FENNEL na polski rynek lasery są niezwykle bogato wyposażone w akcesoria niezbędne w codziennej pracy. W zależności od modelu należą do nich urządzenia zasilające: ładowarki, akumulatory lub baterie, a także detektory, piloty na podczerwień, płyty ustawcze, uchwyty ścienne oraz okulary poprawiające identyfikację lasera w świetle

dziennym. Całość pakowana jest w solidne futerały bądź walizki, które zabezpieczą Twój przyrząd w czasie przemieszczania się na następny plac budowy. A to wszystko, w bardzo atrakcyjnej ofercie cenowej.

      

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments