W DAKAROWYM GARAŻU KUBY PRZYGOŃSKIEGO

14 stycznia zakończyła się 44. edycja Rajdu Dakar, który odbywał się w pustynnej scenerii Arabii Saudyjskiej. W swoim trzynastym starcie w tej imprezie Kuba Przygoński i Timo Gottschalk zajęli 6. miejsce. Partnerem technicznym, który zaopatrzył zespół Kuby w narzędzia, była marka MILWAUKEE®.

W tym roku Kuba ścigał się na Rajdzie Dakar w nowym dla siebie samochodzie. Był to buggy X-RAID MINI JOHN COOPER WORKS z trzylitrowym, doładowanym silnikiem diesla od BMW. Jego moc to 355 KM (261 KW) przy 3500 obr./min, a

moment obrotowy – ok. 800 Nm przy 2150 obr./min. Prędkość maksymalna pojazdu, którym ścigał się Kuba, to 190 km/h. Auto miało 6-biegową, sekwencyjną skrzynię biegów Xtrac z zintegrowanym dyferencjałem i napęd przenoszony tylko na tylną oś (RWD). Za hamowanie odpowiadały hamulce Brembo 350 mm x 32 mm, przednie były chłodzone powietrzem, a tylne – wodą oraz powietrzem. Waga pojazdu bez paliwa to 1675 kg, a jego zbiornik miał aż 325 litrów pojemności.
Nadwozie do buggy Kuby przygotowała firma Heggemann i jest to konstrukcja rurowa z zewnętrznym poszyciem wykonanym z kevlaru oraz włókna węglowego. Dokładne wymiary auta to (dł. x. szer. x wys.): 4332 x 2200 x 1935 mm. Samochód posiadał także wiele rozwiązań technicznych, które pomagały w szybkim serwisie lub naprawie podczas rajdu. Są to m.in. podnośniki hydrauliczne, która przyspieszają wymianę koła podczas pokonywania odcinka rajdowego. Kuba wraz ze swoim pilotem Timo Gottschalkiem są to w stanie zrobić samodzielnie w czasie zbliżonym do 1,5 min. Trudne warunki podczas pustynnych zmagań, treningów oraz innych sportowych wydarzeń samochodowych to nie tylko test dla auta, ale także mechaników i używanego przez nich sprzętu. Zajrzyjmy więc do parku maszynowego, z którego korzystają mechanicy Kuby (a czasami też Kuba i Timo!). Co więc w nim znajdziemy?

Klucz udarowy Milwaukee® M18FMTIW2F12

Najbardziej wszechstronny akumulatorowy klucz o momencie zrywającym 881 Nm. Jego długość całkowita to 152 mm. Klucz ma tryb dokręcania z automatycznym wyłączaniem przy momencie 47 Nm, trzy diody LED oświetlające miejsce pracy i przeznaczony jest do luzowania, dokręcania śrub mocujących koła i inne części.

Wiertarko-wkrętarka Milwaukee® M18ONEPD2

Jest to najmocniejsza (135 Nm) na rynku wiertarko-wkrętarka z systemem One-Key, wyposażona w nowy uchwyt wiertarski o zwiększonej sile zacisku. Charakteryzuje się kompaktową budową (175 mm długości) i pozwala na pracę w ograniczonej przestrzeni. Jej główne pola zastosowań to: wiercenie, wkręcanie i wykręcanie wkrętów.

Szlifierka kątowa Milwaukee® M18FSAGHV125XB

To szlifierka na tarcze 125 mm z przełącznikiem suwakowym i 5 stopniową regulacją obrotów. Ma moc odpowiadającą mocy szlifierki sieciowej 1200 W, jak też system RAPIDSTOP™, który zapewnia zatrzymanie tarczy w mniej niż 2 s i gwarantuje najwyższy poziom ochrony użytkownika. Milwaukee® M18FSAGHV125XB to sprzęt idealny do obróbki stali, stali nierdzewnej i aluminium oraz do usuwania rdzy i farb, przeznaczony do cięcia ,i szlifowania ściernicami tarczowymi o średnicy 125 mm.

Lampa czołowa Milwaukee® L4HL

Przeznaczona jest do oświetlania miejsc pracy. Zastosowano w niej wysokiej jakości oświetlenie TRUEVIEW™ – 475 lumenów o szerokostrumieniowej lub wąskiej wiązce światła. Lampa L4HL umożliwia ustawienie wiązki światła w pozycjach: szeroka, wąska oraz wąska/szeroka, w zależności od wybranego trybu dla wydłużenia czasu pracy nawet do 31 godzin. Światło można ustawiać w 7 różnych pozycjach, a przy tym latarka daje także możliwość przechyłu w zakresie 216°, co zapewnia skuteczne oświetlenie każdego wybranego miejsca.

Kompaktowe narzędzie wielofunkcyjne Milwaukee® M18 BMT

Zastosowano w nim system beznarzędziowej wymiany brzeszczotów FIXTEC™, 12-stopniową regulację częstotliwości oscylacji (12.000.-18.000/min) o zakresie kątowym ±1,7°, jak również unikalny ogranicznik

prędkości pracy redukujący nadmierną agresywność sprzętu tam, gdzie nie jest potrzebna. Narzędzie przeznaczone jest do cięcia, wycinania i szlifowania różnych materiałów: metali, plastiku, drewna itd.

Subkompaktowy klucz udarowy Milwaukee® M12 FIWF12

Najmniejszy i najmocniejszy w swojej klasie klucz udarowy o momencie zrywającym 339 Nm, który towarzyszył Kubie i Timo podczas każdego odcinka rajdu. Jest kompatybilny z ładowarkami M18™-M12™, które stosuje zespół mechaników Kuby. Przeznaczony jest do szybkiego dokręcania/odkręcanie śrub z wysokim momentem obrotowym.

Podwieszana lampa Milwaukee® M12UHL

Ma 2 ustawienia mocy światła: tryb wysoki (1350 lumenów) i niski (600 lumenów). Z akumulatorem M12™ 4.0 Ah zapewnia do 4 h pracy w trybie wysokim oraz do 8 h w trybie niskim. Lampa M12UHL wyposażona jest w rozsuwaną obudowę, która pozwala na jej montaż na elementach o szerokości ok. 119-196 cm, np. na masce auta. Można w niej także regulować kąt świecenia, a także używać ją bez uchwytu mocującego. Sprzęt przeznaczony jest do oświetlanie komory silnika, można go także zamocować pod maską samochodu.

Piła szablasta Milwaukee® M18 FHZ

Znajdziemy w niej opatentowany system mocowania FIXTEC™ MILWAUKEE® umożliwiający szybką wymianę brzeszczotów. Wbudowana dioda LED poprawia widoczność w słabo oświetlonych miejscach, a obrotowa stopa pozwala zoptymalizować pozycję cięcia. Piła M18 FHZ przeznaczona jest do cięcia elementów metalowych, drewnianych itd., w tym rur, oraz umożliwia pracę w miejscach trudno dostępnych.

Opalarka Milwaukee® M18 BHG

Jej cewka o wysokiej wydajności pozwala na osiągnięcie temperatury do 470°C. Urządzenie rozgrzewa powietrze do optymalnej temperatury roboczej w 6 s i pozwala na sprawną oraz szybką pracę. Do podświetlenia miejsca obróbki służy dioda LED. Opalarkę M18 BHG stosuje się do montażu koszulek termokurczliwych, usuwania lakierów, naklejek (zmiękczanie ich – do łatwiejszego oderwania) itd.

Wyciskacz Milwaukee® C18 PCG

Generuje nacisk do 4500 N. Wyposażono go w cyfrową, 6-stopniową regulację siły nacisku, co umożliwia maksymalną kontrolę procesu wyciskania aplikowanych klejów, silikonów itp. Sprzęt ma funkcję antykroplową, która zapobiega niepożądanemu wyciekowi aplikowanych substancji w przypadku, gdy jest wyłączony. Wyciskacz C18 PCG przeznaczony jest do wyciskania klejów, silikonów, mas klejących, uszczelniających itp.

Kompaktowa, 1-biegowa wiertarka kątowa Milwaukee® C18 RAD M18™

Wyposażono ją w kompaktową głowicę 100 mm, co umożliwia stosowanie wiertarki w ciasnych przestrzeniach. Wielopozycyjny uchwyt i elektroniczne sprzęgło 10+1 zapewniają pełną kontrolę procesu dokręcania i wysoki komfort pracy. Sprzęt ma zoptymalizowane osiągi: 1500 obr/min przy momencie 20 Nm. Stosuje się go do wiercenia i wkręcania/wykręcania wkrętów w trudno dostępnych miejscach.

Kompaktowy klucz udarowy z pierścieniem zabezpieczającym Milwaukee® M18 FUEL FIW2F12

Generuje wysoki moment obrotowy (339 Nm) i ma kompaktową konstrukcję (korpus długości 124mm) umożliwiającą pracę w ciasnych przestrzeniach. Zastosowano w nim system automatycznego wyłączania dla momentów obrotowy nieprzekraczających 34 Nm, co umożliwia dokręcanie porównywalne do ręcznego i zapobiega nadmiernemu dokręceniu śrub. Klucz M18 FUEL FIW2F12 przeznaczony jest do luzowania, dokręcania śrub mocujących koła i inne części mechaniczne.

opr. LP (mat. Milwaukee®)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments