Uruchomiono największą kopalnię ropy i gazu w Polsce

Kopalnia Lubiatów w Lubuskiem to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. – Chciałbym, aby była symbolem coraz wyraźniejszej samodzielności energetycznej naszego kraju – powiedział premier Donbald Tusk podczas uroczystego jej otwarcia.

 

Donald Tusk który wziął udział w otwarciu powiedział, że Polska staje się państwem ambitnym i odważnym także dzięki temu, że ta energetyczna samodzielność staje się faktem. – Bardzo się cieszę, że optymistycznie możemy patrzeć na dalsze poszukiwania, szczególnie gazu łupkowego. Będziemy poszukiwali i eksplorowali nasze złoża wszędzie tam, gdzie będą opłacalne – podkreślał premier. Kopalnia Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) to jedna

z najnowocześniejszych inwestycji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Tamtejsze złoża należą do największych w Polsce. W pierwszych latach eksploatacji kopalnia będzie wydobywać rocznie ok. 100 mln m3 gazu oraz ok. 300 tys. ton ropy. Koszt inwestycji to 1,7 mld zł. W zakładach znajdzie pracę prawie 100 osób.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar