Uniwersalność na prawdziwie profesjonalnym poziomie. Test wiertarko-wkrętarki Festool PDC 18/4 Li

Wiertarko-wkrętarka Festool PDC 18/4 Li wśród ogromnej rzeszy podobnych maszyn dostępnych na rynku to urządzenie unikalne, oferujące użytkownikom profesjonalnym znacznie rozszerzone pole zastosowań.

Wiertarko-wkrętarka Festool PDC 18/4 Li to maszyna, w której zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne spotykane obecnie w tego typu elektronarzędziach bezprzewodowych. Serce jej stanowi bezszczotkowy silnik elektryczny EC. Jest on praktycznie bezobsługowy, gdyż nie trzeba wymieniać w nim szczotek. Jednakże jego główną zaletą jest duża sprawność, co oznacza znacznie efektywniejsze wykorzystanie prądu zgromadzonego w baterii i sporo więcej wykonanej pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Silnik EC jest sterowany za pomocą zaawansowanego chipowego układu elektronicznego z

mikrofalownikiem. Pozwala to nie tylko regulować wielkość obrotów, ale także odpowiednio zmieniać wartość maksymalnego momentu obrotowego oraz błyskawicznie zatrzymywać wiertarko-wkrętarkę po jego przekroczeniu. Ta ostatnia funkcja zwana jest niekiedy sprzęgłem elektronicznym. W wypadku Festool PDC 18/4 Li jest ono znacznie dokładniejsze niż mechaniczne sprzęgła stosowane w większości (prawie 100%) wiertarko-wkrętarek dostępnych na rynku. Testowany Festool oferuje nam 12 ustawień elektronicznego sprzęgła, co oznacza 48 dostępnych wartości momentu, gdyż urządzenie dysponuje czterema biegami. Żadna maszyna dostępna obecnie na rynku nie oferuje tak dużej liczby ustawień momentu obrotowego.


I tak oto doszliśmy do kolejnej bardzo ważnej cechy Festool PDC 18/4 Li, czyli do 4-biegowej przekładni planetarnej. To rozwiązanie jest kolejnym rodzynkiem w rynkowym segmencie wiertarko-wkrętarek 18 V. Obecnie prawie 100% maszyn ma przekładnie 2-biegowe, przy czym – nadmieniamy – oferowane są dwa modele z przekładnią 3-biegową. Co więc dla profesjonalnego wykonawcy oznaczają cztery przełożenia z różnymi prędkościami i momentami obrotowymi (szczegóły w tabeli z parametrami technicznymi)? Jak łatwo się domyślić, pozwalają dopasować parametry pracy maszyny praktycznie do każdego zadania, które wykonuje się ręczną elektryczną wiertarką lub wkrętarką. Dzięki temu możemy zoptymalizować parametry wiercenia i jednocześnie uzyskać maksymalną jego efektywność, jak też wykorzystać pełną dostępną żywotność osprzętu. Jak wiadomo, często z powodu nieodpowiednio dobranych obrotów dochodzi do jej znacznego skrócenia, co zwiększa koszty prowadzonych robót o kolejne przedwcześnie zużyte wiertło czy koronkę. Oprócz czterech biegów mamy jeszcze w Festool PDC 18/4 Li mechanizm udaru mechanicznego, który pozwala z kolei wiercić w miękkim materiale ceglano-betonowym. Na czwartym biegu Festool dysponuje udarami o częstotliwości 76.000/min (najwyższe na rynku), co pozwala na bardzo szybkie postępy w pracy, o czym przekonaliśmy się podczas redakcyjnych testów.


Do zasilania testowanej wiertarko-wkrętarki Festool oferuje akumulator Li-Ion 18 V o pojemności 5,2 Ah. Tak duża pojemność pozwala na wykonanie bardzo wielu zadań i często wystarcza na cały dzień pracy. Działanie akumulatora jest monitorowane przez znajdujące się w nim i maszynie układy elektroniczne, które komunikują się między sobą. Dzięki temu pobór prądu jest odpowiednio zoptymalizowany do zapotrzebowania oraz nie dochodzi do przeciążenia czy przegrzania baterii, co mogłoby skutkować skróceniem jej żywotności. Optymalizacja poboru prądu podwyższa efektywność energetyczną maszyny i pozwala wykonać więcej pracy na jednym ładowaniu baterii. Urządzenie zaopatrzone jest w LEDowy wskaźnik naładowania baterii, dzięki któremu operator wie, jaką ilością energii jeszcze dysponuje.

Wykonanie testowanej wkrętarki, jak przystało na Festool, też jest wzorcowe: mamy więc bardzo dobrej jakości tworzywo sztuczne obudowy oraz miękkie wykładziny części chwytnych (Soft grip). Mechanizmy przekładni pomieszczone są w mocnej aluminiowej obudowie. Maszyna oferuje więc ponadprzeciętną wytrzymałość i trwałość. Ma konstrukcję „T”, dzięki czemu jest m.in. bardzo dobrze wyważona i łatwa w operowaniu. Wszystkie przełączniki, którymi ustawia się tryby pracy (wiercenie, wiercenie z udarem, wkręcanie) oraz wybiera biegi i wielkość momentu, znajdują się na górze obudowy. Urządzenie ma spustowy włącznik główny umożliwiający płynne sterowanie obrotami za pomocą palców wskazującego i/lub środkowego. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem

słupkowym, który znajduje się nad włącznikiem głównym. Taka konstrukcja jest w pełni ergonomiczna, co dla użytkowników oznacza łatwe manipulowanie maszyną. Konstruktorzy z Festoola nie zapomnieli wyposażyć wiertarko-wkrętarkę w diody LED służące do oświetlania miejsca pracy. Mają one osobny włącznik, dzięki czemu nie czerpią energii z akumulatora, gdy ich światło nie jest potrzebne. Nie przyczyniają się więc do szybszego rozładowania baterii, jak to jest w bardzo wielu konstrukcjach, gdzie diody włączane są zawsze włącznikiem głównym.
Następną bardzo ważną cechą Festool PDC 18/4 Li jest systemowy uchwyt narzędziowy. Umożliwia on szybką i beznarzędziową wymianę (FastFix) na wrzecionie różnych uchwytów narzędziowych: szybkomocującego wiertarskiego, uchwytu narzędziowego CENTROTEC (szybkomocujący gniazdowy 6-kątny standardu Festool), uchwytu do bitów CENTROTEC, głowicy kątowej, ogranicznika głębokości wkręcania (specjalny 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4” wyposażony w rozłączające sprzęgło kłowe), adaptera do montażu kluczy nasadowych z kwadratowym zabierakiem 3/8”. Ponadto w samym wrzecionie Festool PDC 18/4 Li można montować bity czy np. adaptery służące do montażu różnego typu osprzętu.


Jeśli więc dodamy do przekładni 4-biegowej oraz zaawansowanego sterowania elektronicznego obrotami i ich momentem rozbudowany system uchwytów narzędziowych, to uzyskujemy wiertarko-wkrętarkę, którą wykonamy profesjonalnie (!) bardzo dużą paletę prac (operacji obróbczych). Ich lista jest bardzo długa, dlatego podamy tylko podstawowe ich rodzaje. Są więc to:

  • wiercenie otworów o dużych, średnich i małych średnicach (maksymalnie 50 mm w drewnie) w materiałach skrawalnych (obróbka drewna, metali, tworzyw sztucznych, różnego rodzaju prace montażowe, instalatorskie i serwisowe),
  • operacje wiercenia otworów, które wymagają dużych obrotów (do 3800/min, głównie wiercenie niewielkich otworów w stali i metalach nieżelaznych, obróbka metali, itp.),
  • wiercenie udarowe otworów w materiałach budowlanych (prace montażowe, instalatorskie),
  • wkręcanie dużych wkrętów ciesielskich (maksymalnie 10 x 300 mm, wykonawstwo wszelakich konstrukcji drewnianych),
  • montaż połączeń maszynowych (wkręcanie twarde, serwisy mechaniczne, instalatorstwo, chłodnictwo, itp.),
  • dokładny pod względem zagłębienia w materiale montaż wkrętów (wykorzystanie sprzęgła elektronicznego i przekładni 4-biegowej oraz ogranicznika głębokości wkręcania, co umożliwia wykonywanie połączeń bardzo dużej palety materiałów o zróżnicowanej twardości, np. montaż suchej zabudowy, mebli, elementów z tworzyw sztucznych, itp.),
  • wiercenie i wkręcanie, w tym także dokładne, w ograniczonych przestrzeniach dzięki zastosowaniu uchwytu gniazdowego CENTROTEC i głowicy kątowej.

Parametry i cechy testowanego urządzenia można porównać z parametrami i cechami urządzeń konkurencyjnych, korzystając z internetowej porównywarki elektronarzędzi na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule). Z powyższego wyliczenia widać wyraźnie, że Festool PDC 18/4 Li ustanowił niedościgniony przez innych producentów standard uniwersalności dla maszyn klasy profesjonalnej. Czy tak faktycznie jest, sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie. Nasze testy zaczęliśmy od wiercenia w drewnie. Wycinakiem koronowym o średnicy 54 mm wykonaliśmy w belce sosnowej otwór o długości 98,82 mm w czasie 24 s, korzystając z I biegu (0-400 obr./min). Następnie wykorzystaliśmy IV bieg (0-3800 obr./min) i świder 13 mm. Wykonanie otworu o długości 133 mm zajęło 2,15 s. W kolejnej próbie na I biegu montowaliśmy w belce sosnowej wkręt 10 x 270, co zajęło nam 12,96 s. Sprawdziliśmy też II bieg (0-850 obr./min) w montażu wkrętu 8 x 110 mm. Operacja ta trwała 3,16 s. Następnie przeszliśmy do wiercenia w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm otworu przelotowego

o średnicy 5 mm, do czego użyliśmy wiertła krętego HSS i IV biegu. Operacja ta zajęła nam 10,9 s. Sprawdziliśmy też Festoola na III biegu (0-1850 obr./min) w wierceniu w płytce miedzianej o grubości 2,07 mm otworu przelotowego wiertłem 4 mm. Operacja ta trwała 5,02 s. Testy zakończyliśmy wywierceniem udarowo na IV biegu w bloczku z betonu B15 otworu o średnicy 10 mm i długości 18,5 cm w czasie 20,05 s. Na koniec sprawdziliśmy Festool PDC 18/4 Li wyposażoną w ogranicznik głębokości wkręcania ze sprzęgłem kłowym podczas montażu wkrętów w płytę g-k mocowaną na stelażu stalowym. Naszym zdaniem testowane urządzenie oferuje funkcjonalność bardzo zbliżoną do wkrętarek przy montażu pojedynczych wkrętów.


Reasumując, Festool PDC 18/4 Li w naszych testach pokazał nie tylko swoją uniwersalność, ale także bardzo dużą efektywność pracy. . Warto tu wspomnieć, że wiertarko-wkrętarka Festool PDC 18/4 Li jest objęta pakietem usług „Service all-inclusive” (więcej na www.festool.pl).

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Festool PDC 18/4 Li

Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatoraLi-Ion/18 V/5,2 Ah
Obroty (bieg jałowy. I/II/III/IV bieg)0-400/0-850/0-1850/0-3800 min-1
Liczba udarów (IV bieg)0-76.000/min
Moment obrotowy twardy/miękki60/40 Nm
Średnica wiercenia w drewnie/metalu50/12 mm
Średnica wierteł do wiercenia w murze (cegła)10 mm
Zakres moc. uchwytu wiert.1,5-13 mm
Ciężar1,9kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments