UNIWERSALNOŚĆ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE. WIERTŁA ALPEN PROFI MULTICUT Z UCHWYTAMI SDS-PLUS

Wiertłami Alpen Profi Multicut możemy wiercić niemalże we wszystkich materiałach, które stosuje się we współczesnym budownictwie. Wykonamy nimi otwory w ceramice, różnego rodzaju cegłach i bloczkach, elementach betonowych, a także w tworzywach sztucznych, materiałach drewnianych i profilach stalowych.

 

Alpen Profi Multicut to wiertła multimateriałowe. Opracowano je, aby umożliwić efektywne wiercenie w jednej operacji przez różne rodzaje materiałów, z czym profesjonalni wykonawcy mają do czynienia przeważnie podczas montażu okien, futryn. Np. podczas montowania plastikowych okien wiertło musi pokonać plastikowy profil futryny, następnie profil stalowy znajdujący się w jej wnętrzu, potem wiercić w ścianie, która może być wykonana z cegły czerwonej, porothermu, bloczka

z betonu komórkowego lub belki drewnianej czy nawet ze zbrojonej belki betonowej. Jeszcze 5–6 lat temu montażysta w takim wypadku musiał zastosować wiele różnych rodzajów wierteł: od krętego, którym wiercił w tworzywie sztucznym, po udarowe SDS-plus, którego używał do dokończenia wykonywania otworu w ścianie. Wydłużało to czas pracy i komplikowało montaż.

 

Aby umożliwić sprawne i efektywne wiercenie w tak zróżnicowanych materiałach i przyspieszyć prace montażowe, inżynierowie z austriackiej firmy Alpen wybrali na ostrza wierteł Profi Multicut węgliki spiekane o wysokiej twardości i odporności na ścieranie, kierując się podstawową zasadą obróbki skrawania. Mówi ona, że materiał narzędzia musi być twardszy od materiału nim obrabianego. Dlatego wybór węglików spiekanych był oczywisty, gdyż wykonanymi z nich narzędziami obrabia się wiele znacznie różniących się od siebie surowców, a w tym twarde i abrazywne materiały budowlane (granit, kamień, beton, cegła wypalana, beton komórkowy itp.), drewno i materiały drewnopochodne, jak też różne rodzaje stali itd. Gdy został wybrany optymalny do zastosowań narzędzia materiał na ostrza (tu odpowiedni węglik spiekany), należało już tylko opracować konstrukcję wiertła i geometrię jego ostrzy, aby efektywnie mogło wiercić w tak zróżnicowanej gamie materiałowej.

Dokonując wyboru konstrukcji wierteł Profi Multicut, inżynierowie z firmy Alpen skorzystali z doświadczeń zebranych podczas wiercenia wiertłami udarowymi. Można nimi bowiem wykonywać otwory bezudarowo w miękkich materiałach, takich jak cegła, jak też pewnymi ich typami wiercić udarowo nawet w zbrojeniach stalowych. Biorąc pod uwagę wybrany rodzaj i zakres zastosowań, nie dziwi fakt, że typ konstrukcji stosowany powszechnie w wiertłach udarowych został wybrany dla wierteł Profi Multicut. Następnie należało już tylko opracować optymalną geometrię ostrzy węglikowych i spirali odprowadzających urobek. Gdy dokładnie się jej przyjrzymy, zauważymy, że widiowe ostrze wierteł

 

Alpen Profi Multicut ma w porównaniu do widii wierteł udarowych zmniejszony kąt wierzchołkowy i znacznie ostrzejsze krawędzie. Dzięki temu może efektywnie bezudarowo obrabiać materiały skrawalne, jak też budowlane.

Firma Alpen zadbała także o wysokiej jakości wykonanie wierteł Profi Multicut. Ich widia została bardzo mocno przylutowana do zahartowanego stalowego korpusu. Dzięki temu wiertła są odporne na wysokie temperatury powstające podczas wiercenia z dużymi obrotami i posuwem. W ich korpusie wiertła wykonano 2-zwojową spiralę z czterema rowkami, co umożliwia szybkie odprowadzenie urobku oraz zapewnia wysoką efektywność pracy. Dotąd wiertła Profi Multicut produkowane były z dwoma rodzajami uchwytów: walcowym i 6-kątnym 1/4” (E 6.3). Mogły być więc bez adapterów pośredniczących stosowane w udarowych i bezudarowych wiertarkach przewodowych i wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych. Wiertła Profi Multicut ze zredukowanym uchwytem SDS-plus, przeznaczone są do wiercenia młotowiertarkami. Uchwyt ten blokuje działanie udaru, gdyż narzędzia te – jak już anonsowaliśmy – przeznaczone są do wiercenia bezudarowego. Wiertła Alpen Profi Multicut ze zredukowanym uchwytem SDS-plus dostępne są w wykonaniach o średnicach od 5 do 16 mm i długościach roboczych 50, 100, 150 i 400 mm.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments