UNIWERSALNOŚĆ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE. TEST MAGNETYCZNEJ WIERTARKI RDZENIOWEJ FEIN KBU 110 4 M

FEIN KBU 110 4 M to mocna, wydajna uniwersalna 4-biegowa magnetyczna wiertarka rdzeniowa o dużym zakresie skoku, z obrotami w prawo/lewo i uchwytem narzędziowym MK4. Przeznaczona jest do ciężkich prac w warunkach produkcyjnych i montażowych.

Magnetyczna wiertarka rdzeniowa KBU 110 4 M należy do linii uniwersalnej linii tego typu maszyn produkowanych przez niemiecką firmę FEIN i jest następcą sprawdzonego oraz cenionego na rynku modelu KBM 80 U. W porównaniu z nim oferuje znacznie większe możliwości wiercenia w materiałach stalowych, gdyż maksymalna średnica wykonywanych nią otworów wynosi 110 mm. Urządzenie może być wykorzystane nie tylko do wiercenia z użyciem wierteł krętych czy

rdzeniowych, ale także do gwintowania, fazowania oraz rozwiercania otworów. Zastosowano w nim silnik o mocy nominalnej 1700 W (moc użyteczna – 850 W) z układem elektronicznej redukcji obrotów, wytwarzający wysoki moment obrotowy o maksymalnej wartości 250 Nm. Współpracuje on z 4-biegową przekładnią i generuje obroty pod obciążeniem w zakresach (niskie/wysokie): 60/120 min-1 (I bieg), 90/170 min-1 (II), 150/300 min-1 (III) i 230/430 min-1 (IV). Dzięki tak skonfigurowanemu napędowi użytkownik magnetycznej wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 110 4 M ma do dyspozycji 8 prędkości obrotowych, co pozwala na ich optymalne dobranie do wykorzystywanych narzędzi, obrabianych materiałów i rodzaju operacji. Wielkość obrotów (niskie/wysokie) ustawia się na panelu sterowania przyciskiem „low/high”. Lewe obroty uruchamia przez 2-krotne naciśnięcie włącznika silnika. Biegi zaś zmienia się dwoma przełącznikami znajdującymi się po obu stronach metalowej obudowy przekładni. Ich cztery kombinacje odpowiadają czterem biegom mechanicznym. Urządzeniem wykonamy otwory o średnicy do 110 mm (wiertła rdzeniowe, głębokość do 100 mm) lub do 40 mm (wiertła kręte). Możemy też nim pogłębiać otwory do średnicy 60 mm, rozwiercać do 36 mm oraz gwintować do M36.

 

W testowanej wiertarce rdzeniowej FEIN KBU 110 4 M zastosowano uchwyt MK4 umożliwiający mocowanie narzędzi wiertarskich o dużych średnicach. Jest ona także wyposażona w uchwyt Weldon 32 służący do montowania wierteł koronowych, jak i grawitacyjny układ chłodzenia wykorzystujący zamocowany na stojaku pojemnik na chłodziwo. FEIN KBU 110 4 M ma też największy na rynku zakres skoku głowicy wynoszący 400 mm (skok roboczy – 280 mm) i 3-stopniową jego regulację oraz podwójną prowadnicę silnika stabilizującą wiercenie.

W stojaku wiertarskim wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 110 4 M znajdują się elektromagnesy wytwarzające siłę przylegania o wartości aż 23.000 N. Zapewnia ona wysoką stabilność wiercenia porównywalną z przemysłowymi maszynami stacjonarnymi.

 

Testowane urządzenie wyposażono w oddzielne włączniki elektromagnesów i silnika. Jednostki napędowej nie da się więc uruchomić, gdy nie są załączone elektromagnesy. To rozwiązanie, żyroskopowy czujnik przechyłu i wskaźnik siły przyciągania magnesu zwiększają bezpieczeństwo użytkowania testowanej wiertarki. Aby zapewnić najwyższy poziom ochrony, FEIN w modelu KBU 110 4 M zastosował mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe działające w przypadku przekroczenia maksymalnego momentu obrotowego (250 Nm). Ale na tym nie koniec – bowiem w przypadku przerwy w dopływie zasilania układ ochronny silnika zapobiega jego samoczynnemu włączeniu. FEIN KBU 110 4 M wyposażono także w pas, który jest standardowym zabezpieczeniem uniemożliwiającym upadek wiertarki z konstrukcji stalowej, np. w wyniku nagłego przerwania zasilnia.

 

Omawiana wiertarka rdzeniowa FEIN KBU 110 4 M jest bardzo solidnie wykonana i waży 39 kg. Jej napęd wyposażono w stalową przekładnię w mocnej obudowie metalowej, zaś stojak magnetyczny odlano ze stali. Jedynie silnik mieści się w obudowie z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. W testowanej wiertarce zastosowano też opatentowane obrotowe mocowanie kabla i elastyczne jego pokrycie. Rozwiązania te skutecznie zabezpieczają przewód zasilający przed uszkodzeniami mechanicznymi. W bocznej części stojaka testowanej wiertarki znajduje się dobrze widoczny dla operatora panel sterowania. Taka konstrukcja oznacza wysoką trwałość maszyny, stabilność pracy i wysoką precyzję wiercenia oraz gwintowania. Daje też operatorowi pełną kontrolę nad

procesem obróbki, zapewniając dobrą widoczność miejsca wiercenia lub pogłębianego czy gwintowanego otworu.

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy wiertarkę rdzeniową FEIN KBU 110 4 M, wiercąc nią w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 12 mm otwory przelotowe o średnicy 80 mm (wiertło rdzeniowe) i 32 mm (wiertło kręte). Uzyskane czasy były następujące: 38,04 s (wiertło rdzeniowe) i 45,46 s (kręte). Podczas wiercenia nie odnotowaliśmy zwolnienia obrotów i w naszej ocenie proces obróbczy przebiegał bardzo stabilnie i efektywnie. Uzyskaliśmy też wysoką dokładność wymiarową i kształtową wykonanych otworów. Urządzenie jest łatwe w obsłudze. Wymiana wierteł i montaż/demontaż uchwytu Weldon przebiegały bardzo sprawnie. Nie mieliśmy też problemów z ustawieniem FEINa na materiale stalowym. Dzięki stosunkowo niskiej masie w stosunku do oferowanej mocy i zdolności wiercenia urządzenie można dokładnie pozycjonować, co oznacza, że możemy nim wiercić dokładnie w punkcie przez nas wyznaczonym.

 

Reasumując, wiertarka rdzeniowa KBU 110 4 M to niezwykle mocna i efektywna w pracy maszyna, którą niemiecka firma FEIN ustanawia nowe standardy funkcjonalności, uniwersalności, trwałości i wydajności obróbki materiałów stalowych. Jej istotną zaletą jest maksymalna elastyczność
i wszechstronność zastosowań.

pins

Dane techniczne wiertarki rdzeniowej FEIN KBU 110 4 M

Moc nominalna/użyteczna/zasilanie1700 W/850 W/230 V, 50 Hz
Maks. głębokość wiercenia wiertłem rdzeniowym100 mm
Maks. średnica wiercenia wiertłem rdzeniowym HM/HSS110/80 mm
Maks. średnica wiercenia wiertłem krętym40 mm
Maks. średnica pogłębiania60 mm
Maks. średnica gwintowaniaM36
Maks. skok/skok roboczy400/280 mm
Magnetyczna siła mocowania23.000 N
Wymiary stopy magnetycznej240 x 120 mm
Obroty robocze wrzeciona na I biegu (niskie/wysokie)60/120 min-1
Obroty robocze wrzeciona na II biegu (niskie/wysokie)90/170 min-1
Obroty robocze wrzeciona na III biegu (niskie/wysokie)150/300 min-1
Obroty robocze wrzeciona na IV biegu (niskie/wysokie)230/430 min-1
Obroty jałowe wrzeciona na I biegu (niskie/wysokie)100/190 min-1
Obroty jałowe wrzeciona na II biegu (niskie/wysokie)160/290 min-1
Obroty jałowe wrzeciona na III biegu (niskie/wysokie)270/500 min-1
Obroty jałowe wrzeciona na IV biegu (niskie/wysokie)420/750 min-1
UchwytStożek Morse’a MK4
Uchwyt na wiertła rdzenioweWeldon 32
Ciężar wg EPTA/długość kabla39 kg/4m
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments