UNIWERSALNE TARCZE DIAMENTOWE KLINGSPOR DT 900 ACR SPECIAL I DT 600 ACM SUPRA

Klingspor opracował tarcze z lutowanym próżniowo nasypem diamentowym: DT 900 ACR SPECIAL i DT 600 ACM SUPRA. Mają one wiele zalet użytkowych, a najważniejszą z nich jest uniwersalność zastosowań.

Przeznaczenie tarcz diamentowych Klingspor DT 900 ACR SPECIAL i DT 600 ACM SUPRA

Wykonano je w technologii próżniowego lutowania (vacuum brazed). Technologia ta pozwala w pełni wykorzystać właściwości diamentów, które – jak wiadomo – są najtwardszym znanym materiałem. Z tego powodu można je stosować do obróbki każdego materiału, o ile na przeszkodzie nie stoją

pewne ograniczenia techniczne, np. niemożność odpowiedniego zamocowania diamentów. Nie dziwi więc fakt, że omawiane tarcze Klingspor przeznaczone są do cięcia bardzo szerokiego spektrum materiałowego. Tarczą DT 900 ACR SPECIAL można ciąć na sucho i mokro beton, stal, metale, kable, zbrojenia, drewno, materiały drewnopochodne, gumę, asfalt, szkło, plastik, rury PVC, profile z tworzyw sztucznych, laminaty itd. Dlatego przeznaczona jest ona głównie dla służb ratowniczych, firm zajmujących się urządzaniem ogrodów, wytwórców produktów z laminatów (np. łodzi, jachtów, turbin wiatrowych), firm budowlanych, montujących ogrodzenia druciane, majsterkowiczów itd. Natomiast tarczą DT 600 ACM SUPRA można ciąć wiele różnych rodzajów metali: stal, stal szlachetną, metale nieżelazne, twarde stopy aluminium, żeliwo, różnego rodzaju stopy itd. Dlatego tarcza ta doskonale nadaje się dla instalatorów i branży konstrukcyjno-budowlanej, firm zajmujących się montażem ogrodzeń drucianych itd. Dobrze poradzi sobie również podczas cięcia twardych materiałów jak: ceramika, gres, materiały kompozytowe itp.

Konstrukcja, efektywność pracy i żywotność

Tarcza DT 900 ACR SPECIAL posiada segmentowe pokryte obustronnie i obwodowo próżniowo lutowanymi diamentami, natomiast tarcza DT 600 ACM SUPRA posiada segmenty pokryte obwodowo diamentami. Do ich produkcji zastosowano technologię zapewniającą bardzo stabilne i wytrzymałe połączenie stalowego rdzenia oraz segmentu z ziarnem diamentowym. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji tarcze osiągają bardzo wysoką efektywność cięcia. Dla tarczy DT 900 ACR SPECIAL agresywność w skali 7-punktowej Klingspor ocenił maksymalnie na 7. W tak uformowanych ostrzach segmentowych tarczy DT 900 ACR SPECIAL wykonano niewielkie otwory, których głównym zadaniem jest chłodzenie narzędzia przez zawirowanie powietrza i tym samym maksymalizacja jego żywotności. Nie dziwi więc fakt, że tarcza DT 900 ACR SPECIAL jest bardzo trwała. Jej żywotność w skali 7-punktowej Klingspor oszacował na 7. Natomiast w przypadku DT 600 ACM SUPRA agresywność oraz żywotność zostały ocenione na 6.

Tarcza diamentowa Klingspor DT 900 ACR SPECIAL dostępna jest w średnicach: 115, 125, 230, 300 i 350 mm, zaś DT 600 ACM SUPRA – 115, 125, 230 mm. Wysokość nasypu diamentowego dla pierwszej z tarcz wynosi 10 mm (średnice 115, 125 i 230 mm) oraz 6 mm (300 i 350 mm), natomiast dla drugiej – 1,8 mm (115, 125 i 230). Omawiane narzędzia mogą być więc stosowane zarówno w szlifierkach kątowych, jak i przecinarkach spalinowych (300, 350 mm).

Zalety tarcz diamentowych Klingspor DT 900 ACR SPECIAL i DT 600 ACM SUPRA

Narzędzia te mają wiele praktycznych zalet w porównaniu do tarcz ściernych opartych konstrukcyjnie na spoiwie żywicznym. Ich średnica podczas cięcia nie zmienia się, a więc prędkość liniowa jest stała. Dlatego podczas eksploatacji efektywność pracy nie zmniejsza się z czasem. Tarcze z próżniowo lutowanymi diamentami są też znacznie bezpieczniejsze od żywicznych. Ponieważ wykonano je na bazie stalowego dysku, nie ma ryzyka rozpadu narzędzia podczas cięcia i zranienia użytkownika. Tarcze z lutowanymi diamentami nie ulegają także przeterminowaniu. Co ważne, umożliwiają efektywne i bezpieczne cięcie elementów o niewielkiej grubości, takich jak stalowe druty czy siatki, gdyż podczas ich obróbki nie

strzępią się. Do tego mają wysoką odporność na zmienne oraz trudne warunki środowiskowe i podczas cięcia nie wydzielają szkodliwych gazów oraz nie pylą, tak jak tarcze żywiczne. Jednakże jakość cięcia tarcz z nasypem diamentowym jest zgrubna. Wyjątek stanowią tu twarde materiały mineralne (ceramika, gres, kompozyty) oraz żeliwo.

Jak zostało wspomniane, omawiana tarcza Klingspor DT 900 ACR SPECIAL przeznaczona jest specjalnie dla służb ratowniczych, gdyż umożliwia szybkie rozcinanie blach pojazdów, okien, drzwi i wszelkiego rodzaju barier itd. Doskonale sprawdza się tam, gdzie liczy się czas i życie ludzkie, gdyż tnie bardzo efektywnie i nie musi być wymieniana na inne narzędzie z powodu ograniczeń materiałowych, co jest – jak wiadomo – czasochłonne. Dlatego stanowi też doskonałe narzędzie dla ekip zajmujących się rozbiórkami budynków, demontażem dachów itd.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments