UNIWERSALNA PILARKA TARCZOWA METABO KS 55

Metabo KS 55 to uniwersalna przewodowa pilarka tarczowa na tarcze 160 mm. Można nią wykonywać zarówno szybkie zgrubne cięcia, jak i dokładne.

Parametry napędu

W przewodowej pilarce Metabo KS 55 zastosowano efektywny i odporny na przeciążenia silnik o mocy nominalnej 1200 W. Jego moc użyteczna wynosi 670 W, co oznacza, że elektronarzędzie dysponuje sporym zapasem energii i umożliwia sprawną oraz wydajną pracę. Silnik przez jednostopniową przekładnię generuje 5600 obr./min (pod obciążeniem – 4400 obr./min). Jest to prędkość obrotowa optymalna dla tarcz pilarskich o średnicy zewnętrznej 160 mm (średnica otworu montażowego – 20 mm), do których napędu przystosowano pilarkę Metabo

KS 55. Omawianym sprzętem wykonamy więc w drewnie litym zarówno cięcia zgrubne, jak i tzw. czyste. Oczywiście, jakość pracy w wypadku Metabo KS 55, zresztą tak jak w przypadku każdej pilarki, warunkowana jest użyciem odpowiedniej tarczy pilarskiej.

Pilarki tarczowe do drewna Metabo KS 55 mają standardowe rozwiązanie mocowania tarcz. Montuje się je na wrzecionie za pomocą śruby i klucza imbusowego. Operację wymiany tarczy ułatwia blokada wrzeciona z wygodnym w obsłudze przyciskiem.

Bezpieczna praca

Z kolei piła tarczowa schowana jest pod dwiema aluminiowymi osłonami. Dolna z nich jest ruchoma i odsłania tarczę tylko w momencie wprowadzania jej w obrabiany materiał. Wykonanie obu osłon ze stopu aluminium zapewnia użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, zaś pilarce dużą odporność na uszkodzenia i trwałość. Stopę pilarki KS 55 wykonano z wytrzymałej grubej blachy stalowej. Znajduje się w niej mocowanie prowadnicy równoległej, która służy do wykonywania dokładnie liniowych cięć. Akcesorium to znajduje się na standardowym wyposażeniu pilarki. W stopie pilarki wykonano także dobrze widoczny wskaźnik linii cięcia, który przydatny jest do pracy z użyciem szablonu.

Parametry cięcia

Omawiany sprzęt, czyli pilarki tarczowe do drewna z oferty Metabo, ma regulację kątowej pozycji tarczy dla 0°, co pozwala uzyskiwać nim powtarzalną, wysoką dokładność cięcia. Pilarkę przystosowano do wykonywania cięć nie tylko pod kątem 0°, ale także ukośnych do 45°, zaś po zwolnieniu blokady – do 47°. Położenie kątowe tarczy pilarskiej w stosunku do obrabianego materiału może być płynnie regulowane w zakresie 0-45° (maksymalny zakres – 0-47°). W przypadku prostopadłego ustawienia tarczy pilarką Metabo KS 55 przetniemy elementy o maksymalnej grubości 55 mm, zaś pod kątem 45° – do 39 mm. Wielkość zagłębienia tarczy płynnie regulujemy w zakresach 0-55 mm (dla kąta 0°) i 0-39 mm (45°). Jak wiadomo, ustawienie tego parametru warunkuje prawidłowość wykonywania cięć. Przypominamy, że co najmniej trzy zęby tarczy pilarskiej powinny znajdować się w obrabianym materiale, aby cięcie przebiegało stabilnie i z jak najmniejszymi oporami bocznymi.

Czysta praca i ergonomia

Omawiane pilarki tarczowe do drewna Metabo KS 55 wyposażono także w króciec do odprowadzenia wiórów do pojemnika odkurzacza przemysłowego. Możemy tym sprzętem, po warunkiem zastosowania odpowiedniego odkurzacza, pracować praktycznie w sposób bezpyłowy. Komfort pracy zwiększają także miękkie okładziny antypoślizgowe, którymi pokryto rękojeść główną i uchwyt pomocniczy. Pilarkę uruchamia się włącznikiem wyposażonym w blokadę uniemożliwiającą przypadkowe jej uruchomienie. Ma ona kompaktowe wymiary i niewielką masę 4 kg.

Prezentowana pilarka tarczowa Metabo KS 55 dostępna jest w trzech kompletacjach: kartonowej KS 55 (standardowe wyposażenie: piła tarczowa z 18 zębami z węglików spiekanych, ogranicznik wzdłużny, króciec do podłączenia instalacji odsysania wiórów i klucz sześciokątny), walizkowej KS 55 (walizka narzędziowa i takie same wyposażenie jak wersji kartonowej) oraz KS 55 SET (2 piły tarczowe z zębami z węglików spiekanych, ogranicznik wzdłużny, króciec do podłączenia instalacji odsysania wiórów, klucz sześciokątny i walizka narzędziowa z tworzywa sztucznego).

Naszym zdaniem, przewodową pilarką tarczową Metabo KS 55 wykonamy dużą gamę prac podczas obróbki

drewna litego (miękkiego i twardego). Możemy z powodzeniem stosować ją na budowie do zgrubnego docinania desek szalunkowych, jak też wykorzystywanych na pokrycia w konstrukcjach dachowych. Dotniemy nią też dokładnie na wymiar grube kantówki podczas montażu konstrukcji drewnianych oraz np. wykonamy czopy służące do łączenia belek konstrukcyjnych. Pilarka także sprawdzi się w warsztacie stolarskim, gdyż z odpowiednim osprzętem umożliwia wykonywanie dokładnych i czystych cięć elementów drewnianych.

LP

Dane techniczne przewodowej pilarki tarczowej Metabo KS 55

Napięcie zasilania/moc nominalna/użyteczna230 V/1200 W/670 W
Prędkość obrotowa luzem/pod obciążeniem5600/4400 min-1
Głębokość cięcia przy 0°/45°0-55/0-39 mm
Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego160/20 mm
Długość przewodu zasilającego/waga4,0 m/4,0 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments