UNIOR – NARZĘDZIA Z RENOMĄ

Znany na wszystkich kontynentach znak firmowy UNIOR chroniony jest w ponad 80 krajach. Asortyment firmy liczy 5500 pozycji, a zaufaniem obdarzyli ją tacy partnerzy, jak VW, BMW, VOLVO czy AUDI. O firmie opowiada nam Krzysztof Hałatienko, generalny przedstawiciel UNIOR na Polskę.

Unior-4

Krzysztof Hałatienko, generalny przedstawiciel UNIOR na Polskę

Znamy swoją wartość

Poprzez kucie matrycowe i obróbkę metalu wytwarzamy części do mechanizmów sterowania i skrzyń biegów, elementów układu zawieszenia oraz wałów napędowych ­– rozpoczyna opowieść o fabryce Krzysztof Hałatienko, generalny przedstawiciel UNIORU

na Polskę. – Oprócz tego wykonujemy części w technologii metali spiekanych dla znanych europejskich i światowych producentów. Do listy wymienionych firm z branży motoryzacyjnej Krzysztof Hałatienko dodaje Renault, Dacię, a także ZF, GLN, Arvin Meritor, BPW, Schaffler KG czy Betek & Cimos. Części produkowane przez UNIOR montowane są w skrzyniach biegów i układach kierowniczych, a także w armaturze, suwakach, wentylatorach, obudowach pomp, samosmarujących łożyskach, silnikach elektrycznych i przekładniach. Unior słynie nie tylko z produkcji podzespołów i części dla firm samochodowych, lecz także z wytwarzania profesjonalnych narzędzi ręcznych.

 

Za kulisami

Krzysztof Hałatienko, opowiadając o fabryce, uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej technologii wykorzystywanych w produkcji narzędzi. – Nasze specjalistyczne maszyny umożliwiają fazowe uzyskiwanie różnorodnych wewnętrznych i zewnętrznych profili – wyjaśnia. – W procesie produkcji tak szerokiej gamy narzędzi, jaką oferuje UNIOR, stosowanych jest wiele rodzajów obróbki, w tym odkuwanie, wiercenie, gwintowanie czy frezowanie. Wszystkie realizowane są na nowoczesnych maszynach sterowanych cyfrowo (CNC). Do spawania narzędzi wykorzystywana jest technologia MAG, która pozwala na zautomatyzowane i precyzyjne łączenie metali. Blachy stalowe kształtowane są przy użyciu pras hydraulicznych o nacisku do 160 t. Proces ten przeprowadzany jest na maszynach CNC Salvagnini. – Jako współwłaściciel huty znanej z produkcji wysokiej jakości stali stopowych UNIOR może dokładniej niż inni producenci kontrolować jakość materiału, z którego wytwarza swoje produkty. Większość narzędzi produkujemy ze stali chromowo-wanadowej, co umożliwia uzyskanie wysokiej twardości i wytrzymałości finalnego produktu – mówi Krzysztof Hałatienko. I dodaje, że firma nie boi się eksperymentować z nowymi materiałami, które mają zapewnić klientom najwyższą jakość narzędzi opatrzonych jej znakiem. Ich wartość potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty, w tym przyznany przez niemiecki instytut VDE czy np. dotyczący systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001.

Unior-3

Długa tradycja zobowiązuje

Za trzy lata firma UNIOR świętować będzie 100 lat istnienia. Pierwsza kuźnia powstała w 1919 r. u podnóża malowniczego pasma górskiego Pohorje, które położone jest w regionie Styria w Słowenii. – Przed II wojną światową Stajerska Zrece zatrudniała już 250 pracowników, którzy wykuwali narzędzia ręczne dla rolnictwa, leśnictwa i innych rzemiosł. Niestety, wojenna zawierucha nie oszczędziła zakładu, który został doszczętnie spalony – opowiada Krzysztof Hałatienko. – Pierwsze lata pokoju przyniosły częściową odbudowę, ale również i upaństwowienie. W latach 50. zakład działał pod nazwą „Fabryka Narzędzi Kutych Zrece” i produkował narzędzia ręczne w oparciu o nowe amerykańskie technologie kucia. Dało to impuls do rozwoju dwóch segmentów firmy: narzędzi ręcznych i kutych komponentów, m.in. stosowanych w motoryzacji.

Lata 70. XX w. to dla firmy nowa strategia. Fabryka przybiera nazwę „UNIOR” (od uniwersalnych narzędzi – uniwerzalno orodje) i rozpoczyna modernizację produkcji w oparciu o niemieckie wzorce. – Ale na tym nie koniec, korzystając bowiem z atrakcyjnego przyrodniczo położenia, firma rozwija też zupełnie nową gałąź swojej działalności – dodaje Krzysztof Hałatienko. – W 1975 r. rozpoczyna budowę uzdrowiska Rogla, czym zapoczątkowuje serię inwestycji w infrastrukturę turystyczną. Kilka lat później pod skrzydłami firmy powstaje centrum olimpijskie, a następnie – Termy Zrece Spa. Lata 80. XX w. to okres sukcesów firmy w branży motoryzacyjnej. Znak firmowy

UNIOR zyskał wtedy duży szacunek u partnerów z tego sektora gospodarki. Firma stała się jednym z największych europejskich producentów korbowodów do silników spalinowych. Na skutek przemian gospodarczych schyłku XX w, w nowe tysiąclecie weszła jako UNIOR d. d. spółka akcyjna. – Dziś UNIOR to jeden z największych słoweńskich eksporterów. Firma kontynuuje tradycje produkcji wysokiej jakości towarów, a o tę jakość codziennie dba ponad 2400 pracowników – podkreśla Krzysztof Hałatienko.

Unior-2

Klient nasz pan

Cechą narzędzi sygnowanych znakiem UNIOR jest doskonała ergonomia, funkcjonalność, współczesne wzornictwo i dbałość o bezpieczeństwo użytkowania. – W procesie projektowania nasi eksperci używają profesjonalnego oprogramowania DEFORM i VERACAD, które umożliwia przeprowadzenie symulacji dotyczących kształtowania struktur materiału w procesach kucia. W projektowaniu ostatecznej formy narzędzi stosujemy najnowsze wersje programów CAD i Solid Works Professional – informuje Krzysztof Hałatienko.
W zakresie planowania i realizacji dostaw priorytetem dla UNIORU jest dostarczenie klientom towaru zgodnego ze specyfikacją, w określonej ilości oraz w uzgodnionym czasie. – Elastyczność i właściwa reakcja są osiągane poprzez dokładne planowanie przepływu surowców, półproduktów oraz finalnych produktów w całym procesie produkcji – mówi Krzysztof Hałatienko. – Sprzyja temu zmodernizowany magazyn półproduktów i gotowych wyrobów. Pakowanie oraz wysyłka narzędzi są zgodne z najbardziej wygórowanymi wymaganiami naszych klientów, co skutecznie buduje naszą wiarygodność – podkreśla. Uzyskanie tak dobrej reputacji nie byłoby możliwe bez profesjonalnych użytkowników narzędzi produkowanych przez UNIOR. To oni, dzieląc się swoimi doświadczeniami, biorą czynny udział w procesie ich projektowania i doskonalenia wszystkich cech narzędzi, dzięki którym uzyskują one najwyższe oceny pod względem bezpieczeństwa, funkcjonalności, ergonomii i designu. – Nasi klienci mogą zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi przez UNIOR w procesie produkcji dzięki dostępnym w naszej witrynie internetowej prezentacjom filmowym. Za ich pośrednictwem wyjaśniamy również, jak bezpiecznie i skutecznie użytkować nasze narzędzia. Dla pełniejszego przedstawienia oferty przygotowaliśmy również katalog z narzędziami specjalistycznymi: rowerowymi, motoryzacyjnymi, izolowanymi, przemysłowymi oraz innymi grupami zastosowań – informuje Krzysztof Hałatienko.

Jak dołączyć do grona zadowolonych klientów?

Na rynku polskim Unior, podobnie jak większość europejskich producentów, prowadzi rozwiniętą dystrybucję w oparciu o współpracę z wyspecjalizowanymi firmami handlowymi. Specyfika sprzedaży narzędzi ręcznych dla profesjonalnych użytkowników wymaga znajomości produktu, jego zalet, funkcjonalności oraz cech odróżniających je od produktów konkurencyjnych. Stale rozwijając sieć sprzedaży, Unior poszukuje partnerów handlowych z branży zaopatrzenia przemysłu oraz usług. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do współpracy.

Damian Żabicki

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar