UKOŚNICE YATO YT-82172 I YT-82173

Portfolio elektronarzędzi YATO wzbogaciły właśnie dwie siostrzane piły ukosowe: model YT-82172 obsługujący tarcze o średnicy 185 mm (maksymalna głębokość cięcia 60 mm) i YT-82173 (70 mm) przeznaczony do współpracy z osprzętem 255-milimetrowym.

 

Obie ukośnice to konstrukcje profesjonalne, które można wykorzystywać do pełnego spektrum prac stolarskich i ogólnobudowlanych, m.in. do cięcia listew przypodłogowych, paneli, podbitki, parkietów, kantówek, łat, a także listew cokołowych i PVC czy korytek kablowych. Mniejszą piłę napędza silnik o mocy 1500 W, z kolei w większej sercem jest motor 1800-watowy. Głowica tnąca (silnik i tarcza) w obu modelach porusza się wzdłużnie na dwóch prowadnicach o przekroju kulowym. Można ją

również pochylać pionowo w jedną stronę o 45°.

 

Stoły robocze ukośnic mają rozsuwane przykładnie oporowe z naniesionymi podziałkami milimetrowymi. Ułatwiają one prawidłowe ustawienie materiału na blacie. Prezentowane maszyny wyposażone są w tzw. poszerzenia – wysuwane z boku blatów podstawy, które umożliwiają obróbkę długich materiałów niemieszczących się na blacie. W obu piłach znajdziemy również zaciski śrubowe do przytwierdzania ciętego elementu do stołu. Precyzyjną obróbkę ułatwiają zainstalowane w ukośnicach YATO moduły laserowe, które generują czerwone światło wskazujące dokładną linię cięcia.

 

Obie piły mają dwie osłony tarczy tnącej: górną nieruchomą oraz dolną, która odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy. Ważnym elementem konstrukcyjnym nowych ukośnic YATO są króćce do przyłączenia węży zewnętrznych odkurzaczy przemysłowych. Choć podstawowym zbiornikiem na wióry są w obu piłach materiałowe torby, to – jak wiadomo – największą skuteczność odsysania kurzu zapewnia odkurzacz.

Marek Pudło

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar