Ukośnica Makita LS1110F

Makita LS1110F to nowa ukośnica przewodowa w portfolio elektronarzędzi japońskiego producenta. Łączy w sobie dużą efektywność i dokładność cięcia ze stosunkowo niewielkimi wymiarami, co czyni z niej sprzęt, który można wykorzystać zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.

Stabilna i precyzyjna głowica i mocny napęd

Sercem ukośnicy Makita LS1110F jest silnik elektryczny o mocy 1450 W, który rozpędza tarczę pilarską do 4500 obr./min. Pilarka ma elektroniczny układ łagodnego rozruchu, który dba o trwałość silnika i zapobiega przeciążeniom sieci zasilającej. Zastosowano w niej także szybki, elektryczny hamulec tarczy, który wydatnie podnosi bezpieczeństwo pracy. Głowica robocza pilarki porusza się na parze stalowych prowadnic rurowych.

Łożyska kulowe mocujące prowadnice pozwalają lekko i płynnie przesuwać ją podczas pracy. Dzięki temu cięcie jest precyzyjne i przebiega bardzo stabilnie. W prezentowanej ukośnicy stosuje się tarcze o średnicy 260 mm z otworem mocującym 30 mm. Przetniemy nią elementy o maksymalnej wysokości 91 mm i długości 310 mm.

Parametry i dokładność cięcia

Jak wiadomo, bardzo istotnym elementem każdej pilarki ukosowej jest stół roboczy z obrotowym blatem. W przypadku Makity LS1110F podzespół ten został wykonany bardzo dokładnie ze stopu aluminium. Umożliwia on ustawianie kątów cięcia w poziomie w zakresie ±47˚ (lewo/prawo). Regulacja poziomego skosu cięcia ma czytelną podziałkę kątową i stałe punkty zapadkowo blokujące najczęściej wykorzystywane kąty: 0°, ±15°, ±22,5°, ±31,6° i ±45°. Co ważne, tarczę pilarską wraz z głowicą napędową można także pochylać w pionie, co pozwala użytkownikowi realizować cięcia skośne w zakresie 47°/2° (lewo/prawo). Ukośnicą Makita wykonamy więc wszystkie rodzaje cięć (poziom/pion): prostopadłe/prostopadłe, skośne/prostopadłe, prostopadłe/skośne i skośne/ skośne. Do dyspozycji użytkownika jest także śrubowa regulacja zagłębienia tarczy, która służy do rowkowania.
Warto też dodać, że w prezentowanej pilarce stół roboczy został przystosowany do obróbki dłuższych elementów – w stabilnym ułożeniu ciętego materiału pomocne są podparcia wysuwane z obu stron blatu. W prawym znajduje się chowany ogranicznik, który umożliwia wykonywanie seryjnych cięć elementów o tej samej długości lub szerokości. Pilarka standardowo wyposażona jest w uchwyt imadłowy służący do unieruchamiania obrabianego materiału.
Ważnym rozwiązaniem, które oferuje ukośnica Makita LS1110F, jest specjalna dioda LED, która nie tylko doświetla miejsce cięcia, ale także dokładnie wyznacza rzaz, rzucając precyzyjnie na obrabiany materiał cień tarczy pilarskiej w formie linii. Co ważne, nie wymaga ona jak wskaźnik laserowy jakiejkolwiek kalibracji po wymianie tarczy pilarskiej.

Bezpyłowe cięcie i bezpieczeństwo pracy

Konstruktorzy prezentowanej ukośnicy oczywiście nie zapomnieli o zastosowaniu króćca do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego. Jeśli nie mamy pod ręką odkurzacza, w króciec można wpiąć materiałowy worek na wióry, który znajduje się na wyposażeniu pilarki.
Japoński producent zadbał także o bezpieczeństwo użytkowników ukośnicy. Praktycznie cała tarcza pilarska schowana jest pod plastikową osłoną, która odkrywa ostrze tylko podczas cięcia. Żeby uruchomić silnik, operator musi jednocześnie nacisnąć dwa przyciski. Przypadkowe włączenie pilarki jest więc praktycznie niemożliwe. Należy tu wspomnieć, że do wygodnej obsługi i łatwego przenoszenia omawianego sprzętu służą ergonomiczne gumowane uchwyty.
Naszym zdaniem, Makita LS1110F to przyjazna cenowo ukośnica oferująca wysoką dokładność i efektywność cięcia. Sprawdzi się w szerokim zakresie prac z materiałami drewnianymi. W swojej pracy z powodzeniem może wykorzystać ją szerokie grono fachowców: stolarze, parkieciarze, montażyści konstrukcji drewnianych, tarasów itd.

Ukośnica Makita LS1110F – dane techniczne

Moc/napięcie zasilania1450 W/ 230 V
Obroty4500/min
Średnica tarczy pilarskiej/otworu mocującego260/30 mm
Nastawianie cięcia skośnego w poziomie±47˚
Nastawianie cięcia skośnego od -2° (w prawo) do 47° (w lewo)
Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°310 x 91/220 x 91/310 x 50/220 x 50 mm
Dioda LED wyznaczająca linię cięcia+
Waga16,4 kg

pins

flex-direction:row;'>