TESTY PILAREK ŁAŃCUCHOWYCH DEDRA DED8711 I DED8701

Nowe pilarki łańcuchowe Dedra DED8711, DED8701 i DED8702 z linii Garden to dobry przykład maszyn zbilansowanych pod kątem parametrów technicznych, jakości wykonania oraz ceny. To propozycje godne polecenia wszystkim, którzy tej jesieni zamierzają odświeżyć park maszynowy lub go najzwyczajniej wzbogacić, aby sprawnie przygotować drewno opałowe na zimę i uporządkować swoje ogrody lub działki.

Test spalinowej pilarki łańcuchowej Dedra DED8711

Jej napęd stanowi dwusuwowy silnik spalinowy o pojemności skokowej 56,4 cm3. Jest to nieco więcej niż w maszynach oferowanych przez bezpośrednich konkurentów w tym segmencie cenowym. Jednostka napędowa generuje obroty rzędu 10.500/min (prędkość łańcucha – 20,2 m/s) i oferuje aż 2,8 KM

mocy użytkowej. Biorąc pod uwagę parametr mocy silników spalinowych pilarek łańcuchowych, możemy je podzielić na trzy główne grupy. Do pierwszej należą pilarki o mocy 1,5–2,5 KM przeznaczone do przycinania drzewek czy gałęzi. Do drugiej – oferujące moc od 2,5 do 5 KM i sprawdzające się znakomicie w cięciu drewna na opał oraz lekkich pracach leśnych. Do trzeciej zalicza się pilarki mające powyżej 5 KM. Są to maszyny profesjonalne wykorzystywane przez drwali, dysponujące mocą nawet 9 KM. Dedra DED8711 plasuje się więc w drugiej grupie pilarek. Wykonamy nią bowiem sprawnie cięcie drewna na opał, a także przytniemy drzewka i gałęzie w przydomowym ogrodzie czy na działce. Ważną zaletą testowanej maszyny jest wyposażenie jej w prowadnicę o długości 45 cm, która umożliwia cięcie pni o sporej średnicy.

Pilarka łańcuchowa Dedra DED8711 może się też poszczycić ważnymi z punktu widzenia użytkownika parametrami i cechami. Zaliczamy do nich dobrze dobraną pojemność zbiorników na paliwo oraz na olej do smarowania łańcucha i prowadnicy. Do tego pierwszego możemy nalać jednorazowo 0,58 l benzyny zmieszanej z olejem silnikowym w proporcji 25:1, a do drugiego 0,25 l oleju smarującego. Należy zauważyć, że wlewając do odpowiednich zbiorników benzynę oraz olej do smarowania prowadnicy, zwiększamy masę pilarki tylko o niecały kilogram. To na tyle istotne, że każde dodatkowe dociążenie maszyny może obniżać komfort pracy. Dedra bardzo dobrze więc dobrała pojemność zbiorników pilarki. Maszyna nie jest odczuwalnie cięższa, a jednokrotnie zatankowana umożliwia nieprzerwaną intensywną pracę przez kilka godzin.

 

Częściami pilarki, od których jakości zależy m.in. precyzja i szybkość cięcia, są niewątpliwie prowadnica i łańcuch. Ten pracujący w pilarce Dedra jest bardzo dobrej jakości zarówno pod względem materiałowym, jak i wykonania (podziałka – 0,325”). Jego ostrza mają kształt półdłuta. Jak wiadomo, łańcuch tego typu przeznaczony jest do cięcia wszystkich gatunków drewna. Dobrze sprawdza się w obróbce drewna zanieczyszczonego i zmarzniętego. Choć tnie nieco wolniej niż tzw. pełne dłuto, to jest bardziej odporny na tępienie i łatwy w ostrzeniu. W przypadku testowanej pilarki spalinowej Dedra zastosowanie tego typu łańcucha to dobry wybór. Będą z niego zadowoleni zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

 

W czasie testów nasze uznanie zyskała także antywibracyjna rękojeść pomocnicza podnosząca komfort pracy. O bezpieczeństwo użytkownika pilarki dba mechanizm automatycznego zatrzymania łańcucha działający perfekcyjnie, co sami sprawdziliśmy kilkakrotnie. Cięcie stabilizował stalowy grzebień oporowy, tzw. ostroga pozwalała oprzeć maszynę o pień w czasie pracy.

Do niewątpliwych zalet pilarki Dedra DED8711 należy mechanizm miękkiego rozruchu. Dzięki niemu ciągnięcie linki rozruchowej nie wymagało użycia dużej siły. W przypadku rozgrzanego silnika do jego rozruchu potrzebne było tylko jedno lekkie pociągnięcie linki. Jak widać, Dedra DED8711 odpala się łatwo, lekko i bez problemów – nie musieliśmy przy tym denerwować się i tracić czasu na siłowanie się z pilarką.

 

Podczas redakcyjnych testów najpierw przecinaliśmy belkę sosnową przekroju 14 x 14 cm. Operacja zajęła nam 4,11 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności, stawiając przed

pilarką zadanie przecięcia pnia czereśniowego o nieregularnym przekroju zbliżonym do eliptycznego wyznaczonego osiami wielką 21 cm i małą 19 cm. Jego wykonanie trwało 8,07 s. Uzyskane wyniki pokazują, że Dedra DED8711 bezproblemowo radzi sobie zarówno z miękkim drewnem iglastym, jak i twardym liściastym. Do efektywnego cięcia, co ważne, nie wymaga męczącego wywierania posuwu. W zupełności do tego wystarczy własny ciężar pilarki.

Test elektrycznej pilarki łańcuchowej Dedra DED8701

Elektryczne pilarki łańcuchowe Dedra DED8701 i DED8702 to maszyny różniące się od siebie jedynie marką zamontowanej prowadnicy i łańcucha. W modelu DED8701 wykorzystano rozwiązania firmy Dedra, natomiast w DED8702 – Oregon. Warto też zwrócić uwagę, że łańcuch Dedra ma ostrza o profilu pełnego dłuta, zaś marki Oregon – półdłuta. Łańcuchy z ostrzami pierwszego typu o większej wytrzymałości umożliwiają szybsze cięcie. Dlatego wykorzystywane są przez profesjonalnych drwali.
Jeśli zaś chodzi o pozostałe parametry pilarek Dedra DED8701 i DED8702, to tak – jak już wspomnieliśmy – są one takie same w obu maszynach. Zastosowano w nich wydajny silnik elektryczny o mocy nominalnej 2200 W napędzający łańcuch z prędkością 13 m/s. Pilarki zostały wyposażone w beznarzędziowy system napinania łańcucha. Mają dobrze wyprofilowane rękojeści wzbogacone o wstawki z materiału soft grip. Ich obudowy wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy omawianych maszyn są ze sobą bardzo dobrze spasowane i nie wydają z siebie dziwnych dźwięków, jak często ma to miejsce w urządzeniach niskiej jakości. Zbiornik na olej do smarowania prowadnicy i łańcucha ma pojemność 200 ml. To akurat tyle, aby umożliwić kilka godzin intensywnej pracy bez konieczności jej przerywania na uzupełnianie tego płynu. W obu modelach zastosowano prowadnice o długości 40 cm i łańcuchy o podziałce 3/8” (19 mm).

 

Może dziwić fakt, że Dedra zdecydowała się wprowadzić do sprzedaży tak bardzo podobne produkty. Naszym zdaniem stało się tak, ponieważ zarówno na rynku polskim, jak i za granicą duża część klientów zna i ceni akcesoria pilarskie marki Oregon. Dedra dała zatem im możliwość zakupu pilarki wyposażonej w ulubiony osprzęt.

Elektryczne pilarki łańcuchowe Dedra to idealna alternatywa dla wszystkich, którzy potrzebują niezawodnego, prostego w obsłudze sprzętu, gotowego do pracy właściwe natychmiast po wciśnięciu przycisku start. Świetnie sprawdzają się w pracach ciesielskich czy porządkach w przydomowym ogrodzie. Bez większych problemów poradzą sobie też z cięciem bali z twardego drewna liściastego.

 

Podczas redakcyjnych testów elektrycznej pilarki łańcuchowej Dedra DED8701, podobnie jak w przypadku jej spalinowej siostry, najpierw przecinaliśmy belkę sosnową przekroju 14 x 14 cm. Zadanie wykonaliśmy w 4,25 s. Następnie sprawdziliśmy, jak pilarka DED8701 radzi sobie z twardymi liściastymi gatunkami drzewa. Na stojak pilarski położyliśmy więc pień czereśniowy o nieregularnym przekroju zbliżonym do eliptycznego (oś wielka – 20 cm, oś mała – 18 cm). Przecięliśmy go w 10,08 s. Uzyskane wyniki pokazują, że Dedra DED8701 dysponuje sporym zapasem mocy i pozwala prace pilarskie wykonywać efektywnie.

 

Reasumując, redakcyjne testy pilarek łańcuchowych Dedra DED8711 i DED8701 pokazują, że oba modele oferują praktycznie tę samą wydajność cięcia. Mogą więc być stosowane do wykonywania trudniejszych zadań pilarskich,

przy czym pilarka spalinowa tam, gdzie nie ma zasilania elektrycznego i ograniczeń dotyczących hałasu. Natomiast pilarka elektryczna, ponieważ pracuje znacznie ciszej, sprawdzi się na terenach zurbanizowanych z dużą dostępnością do gniazdka elektrycznego i tam, gdzie istnieją ograniczenia administracyjne dotyczące hałasu. Jest ona też łatwiejsza w eksploatacji, gdyż od użytkownika wymaga tylko dbałości o napełnienie zbiornika olejem smarującym prowadnicę i łańcuch.

GEB, pins

Dane techniczne elektrycznych pilarek łańcuchowych Dedra DED8701 i DED8702

ModelDED8701DED8702
Napięcie i rodzaj zasilania230V/50 Hz230V/50 Hz
Moc znamionowa (kW)2,22,2
ProwadnicaDedra DED87012Oregon Double Guard 91
Maks. długość prowadnicy16” (400 mm)16” (400 mm)
Typ łańcuchaDED87011Oregon
Rodzaj dłutaPełne dłutoPółdłuto
Podziałka łańcucha/grubość/liczba zębów3/8” (19 mm)/1,3 mm/573/8” (19 mm)/1,3 mm/57
Prędkość liniowa łańcucha (bez obciążenia, m/s)1313
Pojemność zbiornika oleju łańcuchowego (ml)200200
Stopień ochrony przed dostępem bezpośrednimIPX0IPX0
Masa urządzenia (kg)4,34,3

 

Dane techniczne pilarki spalinowej Dedra DED8711

Pojemność skokowa54,6 cm3
Moc2,1 kW (2,8 KM)
Długość prowadnicy/szerokość jej rowka/podziałka łańcucha450 mm/1,27 mm/0,325”
Zbiornik paliwa/oleju580/250 ml
Maks. obroty silnika10.500 min-1
Prędkość łańcucha20,2 m/s
ZOBACZ TAKŻE
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
1 rok temu

Poziom mocy akustycznej ????

@28cali
@28cali
1 rok temu

Etelina do pilarek.. MASAKRA!