Test zestawu wierteł Alpen Keramo Extreme
Wiercenie w twardej glazurze wymaga specjalistycznych narzędzi wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej zestawowi wierteł Alpen Keramo Extreme, który składa się z wiertła Keramo Extreme służącego do wiercenia w twardej glazurze i wiertła udarowego Profi Beton do wykonywania otworów w murze, cegle czy betonie o twardości do B20.
Wiertło Keramo Extreme konstrukcją przypomina klasyczne wiertło do szkła, ma więc spiczaste ostrze (grot) wykonane z węglika spiekanego i cienki stalowy korpus połączony z walcowym uchwytem o średnicy 10 mm. Gdy dokładniej przyjrzymy się temu narzędziu, odkryjemy pewne różnice, które decydują o jego specjalizacji.
Grot Keramo Extreme nie ma bowiem spłaszczonej stożkowatej formy elipsoidalnej jak wiertło do szkła, lecz złożony spłaszczony kształt ostrosłupowy z wyraźnie zaostrzonym spiczastym ostrzem centrującym i dwoma ostrzami służącymi do poszerzania otworu w miarę zagłębiania się narzędzia w obrabianą glazurę. Grot ten jest wykonany z dobrej jakości węglika spiekanego. Wiertło Keramo Extreme przeznaczone jest do wiercenia bezudarowego w płytkach ceramicznych, terakocie i gresach o twardości do 9 w skali Mohs/Ritz. Narzędzie nie nadaje się do wiercenia w murze czy betonie. Austriacki producent zaleca wiercenie nim z prędkością nie przekraczającą 200 obr./min. Można nim pracować z większymi obrotami, ale trzeba się liczyć wtedy ze skróceniem żywotności narzędzia, szczególnie w przypadku obróbki twardych materiałów gresowych. Wiertła Keramo Extreme produkowane są w średnicach 5, 6, 8, 10 12, 14 mm. Natomiast w 2-sztukowych zestawach z wiertłami udarowymi Profi Beton wiertła te są dostępne w średnicach 5, 6, 8, 10 mm.Drugie wiertło zestawu – jak już wspominaliśmy – to wiertło udarowe Alpen Profi Beton. Narzędzia te mają 2-zwojową spiralę o profilu stosowanym w wiertłach SDS-plus i 2-ostrzową widię wykonaną z wysokiej jakości węglików spiekanych. Widia ma ostry szpic centrujący i jest agresywnie zaostrzona (kąt wierzchołkowy – 160°) oraz pewnie zamocowana w stalowej głowicy wiertła, dzięki czemu nie dochodzi do jej wypadania. Korpus wiertła wykonano z wysokiej jakości stali, żeby umożliwić efektywne przenoszenie obrotów i energii udarowej oraz zapewnić narzędziu długą żywotność. W omawianych wiertłach zastosowano sześciokątny chwyt 1/4” (E 6.3) służący do mocowania ich w uchwytach wiertarskich udarowych wiertarek i w wiertarko-wkrętarkach z uchwytami wiertarskimi lub gniazdowymi sześciokątnymi 1/4”. Omawiane narzędzia dostępne w średnicach 4, 5, 6, 8 i 10 mm i długościach całkowitych 100 i 120 mm. We wspomnianych zestawach mają średnice (5, 6, 8 i 10 mm) odpowiadające
Keramo Extreme. Profi Beton przeznaczone są do wiercenia udarowego w cegłach, murze oraz niezbyt twardym betonie oraz bezudarowego w ceramice i marmurze. Warto tu wspomnieć, że na części roboczej wierteł Alpen Profi Beton czarnym lakierem oznaczono długość standardowego kołka rozporowego, dzięki czemu wykonawca może szybko i łatwo wykonać otwór o prawidłowej długości.
Zanim opowiemy o redakcyjnych testach, warto odpowiedzieć sobie na proste pytanie, dlaczego Alpen zaproponował zestawy złożone z dwóch wierteł: jednego do ceramiki, a drugiego udarowego? Jak wiadomo, płytki ceramiczne przyklejone są do jakiegoś podłoża. Przeważnie jest to mur, cegła czy beton. Dlatego, aby efektywnie wiercić we wspomnianych materiałach, potrzebujemy jednego wiertła do glazury, a drugiego do muru czy betonu. Samo wiertło do ceramiki więc nam nie wystarczy, aby prawidłowo wykonać otwór montażowy. Warto tu zauważyć, że – po pierwsze – faktycznie bardzo rzadko wiercimy w samej glazurze, natomiast w przeważającej liczbie przypadków (99%) – w glazurze i jej podłożu. Po drugie, że wiercenie w ceramice ułożonej na ścianie jest wygodniejsze i znacznie dokładniejsze z punktu widzenia operacji montażowych, np. w przypadku mocowania akcesoriów łazienkowych. Po trzecie, że wiertła zestawu są do siebie dopasowane średnicami i nie dochodzi do niepotrzebnego rozwiercania otworu wykonanego w ceramice przez wiertło widiowe, co może spowodować odklejenie płytki od podłoża. Po trzecie, dzięki plastikowemu opakowaniu mieszczącemu tylko 2 pasujące do siebie wiertła mamy zawsze gotowe narzędzia do pracy i nie pomylimy ich średnic.
Redakcyjne testy zestawu Keramo Extreme złożonego z wierteł o średnicy 8 mm wykonaliśmy na ceramicznej płytce ściennej (miękkiej) i podłogowej (twardej) zamocowanych na podłożu z betonu B15, dla wygody posługując się dwiema wiertarko-wkrętarkami: Kressem 108 ALS (zasilanie 10,8 V/2,0 Ah, faktyczne obroty na I biegu pod obciążeniem ok. 200/min) i Milwaukee M18 CPD (zasilanie 18 V/4,0 Ah, 0-1850 obr./min i 0-31.450 udarów/min). Kressem wierciliśmy bezudarowo za pomocą Keramo Extreme, a Milwaukee udarowo przy użyciu Profi Beton. Wykonane otwory miały głębokość 5 cm, w tym odcinki w płytkach wynosiły 9 mm (ścienna) i 11 mm (podłogowa). Uzyskane zsumowane czasy wiercenia to 19,17 s (płytka ścienna – 15,11 s, podłoże – 4,06 s) i 22,22 s (płytka podłogowa – 19,05 s, podłoże – 3,17 s). Uzyskane rezultaty jakościowe oceniamy jako bardzo dobre. Jak widać, testowany zestaw odznacza się dużą efektywnością pracy pod warunkiem, że do tego użyjemy dwóch oddzielnych elektronarzędzi. Zmiana osprzętu, jak łatwo się domyślić, znacznie opóźni pracę. Ale jak sądzimy, dla prawdziwych fachowców nie jest to obecnie problemem posiadanie dwóch elektronarzędzi, np. wiertarki i wiertarko-wkrętarki.