Test zestawu koronek diamentowych Metabo

Metabo, wychodząc naprzeciw potrzebom glazurników, elektryków i kamieniarzy, zaoferowało zestaw narzędziowy złożony z koronek diamentowych do glazury i gresu oraz szlifierki kątowej Metabo W8-125 Quick. Zestaw ten przetestowaliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

 

W skład zestawu, oprócz szlifierki kątowej Metabo W8-125 Quick, wchodzą koronki o bardzo popularnych średnicach 6, 8, 14, 35, 40, 58 i 68 mm przeznaczone do wykonywania otworów w glazurze i gresie, płytach z kamienia oraz granitowych, kaflach, itp. Narzędzia te mają ostrza wykonane z próżniowo przylutowanego do ich korpusów ziarna diamentowego. W korpusach wykonano też otwory

przeznaczone do chłodzenia pola obróbki. Powodują one zawirowania powietrza, dzięki którym efektywniej odprowadzane jest ciepło powstałe podczas wycinania otworu, jak też służą do usuwania wyciętego rdzenia. Uchwyt tych koronek stanowi 6-kątny trzpień z gwintem wewnętrznym M14, który określa, że są przeznaczone do stosowania ze szlifierkami kątowymi. Dodamy do tego, że wyłącznie z tzw. małymi szlifierkami, gdyż maszyny te mają jednocześnie odpowiednio wysokie  obroty oraz wystarczający zapas mocy, a jednocześnie umożliwiają wygodne oraz dokładne wiercenie.
Należy tu podkreślić, że stosowanie koronek Metabo jest bardzo proste, gdyż nie wymagają one chłodzenia wodą. Obróbkę nimi prowadzi się na sucho. Nie musimy więc stosować ani kuwet z wodą, ani specjalnych adapterów doprowadzających wodę do strefy obróbki, co wiąże się z ryzykiem porażenia prądem i koniecznością używania podrażających sprzęt włączników różnicowo-prądowych. Przypomnijmy, koronkami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie pełniące funkcję prowadzenia.
Wchodząca w skład zestawu (produkcji niemieckiej) szlifierka kątowa Metabo W8-125 Quick to sprawdzone i cenione na rynku elektronarzędzie. Ma moc 850 W i obroty 10.000/min. Wyposażono ją w trwały silnik Metabo Marathon mający efektywne zabezpieczenie przeciwpyłowe (m.in. w postaci siatki-koszyczka do ochrony uzwojeń), obudowę przekładni z aluminiowego odlewu ciśnieniowego, automatyczne sprzęgło przeciążeniowe Metabo S, system szybkiej wymiany narzędzi Metabo „Quick”, dodatkowy uchwyt Metabo VibraTech (MVT) tłumiący drgania i osłonę regulowaną beznarzędziowo oraz pyłoszczelną obudowę.
Podczas testów redakcyjnych za pomocą zaprezentowanego zestawu wykonaliśmy otwory o średnicach 14, 40 i 68 mm w płytce ściennej o grubości 8 mm oraz podłogowej o grubości 9 mm. Czasy wiercenia mieściły się w zakresie 6-12,5 s (dokładne dane w tabelce).
Reasumując, zestaw Metabo zapewnia bardzo szybkie wiercenie w glazurze i jest prosty zarówno w obsłudze, jak i w pracy. Naszym zdaniem, z pewnością znajdzie uznanie prawdziwie profesjonalnych glazurników, dla których wydajność i jakość pracy do dwa podstawowepriorytety.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments