Test zestawu elektronarzędzi SKIL MASTERS F0150030MA

Combo set SKIL MASTERS 0030MA to zestaw czterech elektronarzędzi, które są najczęściej używane przez fachowców zajmujących się pracami we wnętrzach budynków. W skład kompletu wchodzi, więc wkrętarka, pilarka, piła szablasta i latarka.

 

Latarka znajdująca się w zestawie pozwala domyślić się, że źródłem zasilania dla wszystkich maszyn wchodzących w jego skład jest akumulator. W tym przypadku z maszynami oferowane są dwa akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemności 1,3 Ah i szybka ładowarka, która napełnia ogniwa w godzinę, zapewniając w ten sposób praktycznie nieprzerwaną pracę. Znajdujące się na budowie baterii wskaźniki diodowe pozwalają na bieżąco kontrolować stan jej naładowania.

Obecność w takim

zestawie akumulatorów litowo-jonowych jest dla użytkowników doskonałą informacją. To źródło energii wydaje się być wręcz idealne dla prac wykonywanych przez tzw. złote rączki i pragmatycznych profesjonalistów. Przede wszystkim jest odporne na „efekt pamięci”, czyli zmniejszanie nominalnej pojemności w wyniku doładowywania baterii. Fachowcy pracujący niesystematycznie dość często doładowywali stare ogniwa NiMH lub NiCd. Skutek tego był taki, że po roku użytkowania takiego narzędzia akumulatorowego bateria nadawała się tylko do wymiany. Ogniwa Li-Ion mają jeszcze jedną ważną zaletę – ich charakterystyka prądowa pozwala pracować elektronarzędziem praktycznie do znacznego wyczerpania (90%) zasobów energii. Akumulatory mają również system ochrony ogniw (Electronic Cell Protection), który zapobiega ich uszkodzeniu w wyniku przeciążenia maszyny i wielokrotnie wydłuża żywotność baterii. Dzięki temu litowo-jonowe akumulatory są dużo trwalsze od starszych rozwiązań (np. NiCd).

Wkrętarka z zestawu SKIL MASTERS F0150030MA ma dwubiegową przekładnię. Oznacza to, że na pierwszym biegu (400 obr./min) będziemy mieli do dyspozycji duży moment obrotowy i poradzimy sobie z wierceniem o maksymalnych średnicach (drewno 35 mm, stal 13 mm) i montażem dużych wkrętów (do 8 mm), podczas gdy na drugim przełożeniu (1250 obr./min) możemy pracować z mniejszym osprzętem, ale za to szybko i wydajnie. Obroty reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo moment obrotowy dokręcania można ustawiać dość precyzyjnie za pomocą pierścienia z 25 pozycjami (plus blokada sprzęgła do wiercenia). Wiertarko-wkrętarka SKIL MASTERS może pochwalić się zastosowaniem dużego uchwytu wiertarskiego 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona (Auto Lock). Dzięki temu osprzęt w szczękach dokręca się wygodnie jedną ręką.

 

W testach praktycznych wkrętarki SKIL MASTERS wierciliśmy nią w sosnowym drewnie wycinakiem 1-ostrzowym 50 mm. Otwór o głębokości 38 mm powstał w 12 s. W drugiej próbie osadzaliśmy w tym samym materiale wkręt o wymiarach 6 x 260 mm (niepełny gwint). Próba ta też zajęła maszynie 12 s.

 

 

Drugim elektronarzędziem w komplecie jest pilarka tarczowa do drewna. Sprzęt jest rzadziej wykorzystywany w codziennych pracach, jednak może przydać się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że pilarka akumulatorowa ma swoje ograniczenia w zakresie grubości cięcia. Musimy być świadomi, że nawet 18-woltowy akumulator nie sprawi, że sprzęt ten zastąpi maszynę sieciową. „Akumulatorówka” przeznaczona jest do lekkich zadań, gdzie potrzebna jest mobilność i niewielkie rozmiary maszyny. Elektronarzędzie SKIL MASTERS świetnie sprawdzi się podczas cięcia cienkich elementów (np. paneli podłogowych). Dysponuje obrotami 4200/min i obsługuje piły tarczowe o średnicy 140 mm. Sprzętem tym przetniemy prostopadle element o maksymalnej grubości 41 mm. Nie wolno zapomnieć, że pilarka z zestawu posiada w stopie roboczej mechanizm pochylania piły. Cięcia skośne dla 45° można wykonywać na głębokość do 32 mm. Za wygodę pracy odpowiadają uchwyty pokryte antypoślizgowymi okładzinami i duże włączniki, które mogą być obsługiwane nawet w rękawicach roboczych. Bezpieczeństwo pracy osiągnięto dzięki zastosowaniu metalowej osłony tarczy, w której zamontowano króciec do odsysania wiórów. Czyste „przedpole” i wizjer linii cięcia gwarantują precyzyjną pracę w każdych warunkach.

Piłę tarczową z zestawu SKIL MASTERS sprawdziliśmy w cięciu laminowanej płyty wiórowej o grubości 16 mm i długości 65 cm. Uzyskaliśmy dobry wynik 13 s. Świadczy on o tym, że narzędzie dysponuje dużym zapasem

mocy i nadaje się do wykonywania trudniejszych zadań.

Trzecim elektronarzędziem z zestawu SKIL MASTERS jest piła szablasta. W zależności od zastosowanego brzeszczotu można nią ciąć drewno, tworzywa sztuczne, aluminium, a nawet stal. Piłą szablastą skrócimy deskę, obetniemy gałęzie drzew, przetniemy kawałek metalu w miejscu, gdzie nie można dotrzeć z klasyczną szlifierką kątową, czy kawałek rury PCV.

W przypadku „lisicy” SKIL MASTERS ważne jest to, że prędkość obrotową silnika można płynnie regulować za pomocą włącznika spustowego. Oznacza to, że użytkownik może dobrać właściwą częstotliwość suwów brzeszczotu (w zakresie 0-2800 min-1) do rodzaju obrabianego materiału. Piła szablasta z zestawu ma wyjątkowo duży skok brzeszczotu w porównaniu z podobnymi narzędziami na rynku. Dzięki temu urządzeniem przetniemy drewno o maksymalnej grubości 100 mm, aluminium do 40 mm, a stal do 20 mm. Istotną informacją jest to, że w napędzie piły zastosowano mechanizm pendulum. Urządzenie może, więc pracować w trybie podcinania i w ten sposób osiągać wysoką wydajność cięcia materiałów drewnianych. Dla każdego fachowca ważne jest też to, by narzędzia były łatwe w obsłudze i do codziennej eksploatacji nie wymagały posiadania specjalistycznych narzędzi. W pile SKIL MASTERS wymiana brzeszczotu odbywa się beznarzędziowo. Wystarczy odciągnąć blokadę i wsunąć w gniazdo uchwytu osprzęt. I już można ciąć. Podczas testów redakcyjnych piły szablastej SKIL MASTERS przecinaliśmy nią grubą kantówkę sosnową z trzema gwoździami stalowymi o średnicy 4,4 mm. Użyliśmy do tego brzesczotu Bosch Wood and Metal. Zadanie to piła wykonała w 11 s.

 

Jakby wisienką na torcie zestawu elektronarzędzi SKIL MASTERS F0150030MA jest latarka. Może to wiśnia niezbyt spektakularna, ale przypomnijmy sobie, ileż razy brakowało nam oświetlenia w miejscu pracy? Latarki można użyć nie tylko do prac budowlanych, ale także podczas naprawy samochodu, jak również w czasie wypoczynku na campingu. Akumulator o pojemności 1,3 Ah wystarczy na 2 godziny ciągłego świecenia. Sprzęt uruchamia się za pomocą włącznika typu „click”, który sygnalizuje włączenie i wyłączenie źródła światła. Warto wspomnieć, że wewnątrz obudowy latarki można przechowywać zapasową żarówkę (w zestawie dwie żarówki).

Reasumując, w naszych testach zestaw SKIL MASTERS F0150030MA pokazał dużą przydatność szczególnie do prac wykończeniowych i instalacyjnych. Za pomocą niego zmontujemy zestaw kuchenny oraz naprawimy instalację wodną lub centralnego ogrzewania, jak też wykonamy wiele innych prac.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki SKIL MASTERS

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg) 400/1250 min-1
Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali 35/13 mm
Maks. średnica wkręcania 8 mm
Uchwyt szybkomocujący 13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,3 Ah
Waga 1,7 kg

 

Dane techniczne pilarki tarczowej SKIL MASTERS

Obroty 4200/min
Głębokość cięcia 90°/45° 41/32 mm
Średnica piły tarczowej 140 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,3 Ah
Waga 2,6 kg

 

Dane techniczne piły SKIL MASTERS

Liczba suwów 0-2800 min-1
Skok brzeszczotu 22 mm
Maks. grubość cięcia drewna/stali/aluminium 100/20/40 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,3 Ah
Waga 2,3kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar