TEST ZAKRĘTARKI UDAROWEJ MILWAUKEE M12 FID

Ekspansja kompaktowych narzędzi akumulatorowych o dużych możliwościach roboczych trwa w najlepsze. Przykładem tego trendu jest najnowsza zakrętarka udarowa Milwaukee M12 FID należąca do grupy sprzętu M12 FUEL zasilanego z 12-woltowych akumulatorów REDLITHIUM.

Milwaukee_M12FID-1

Inżynierowie z Milwaukee skonstruowali bardzo mocną zakrętarką udarową M12 FID o kompaktowych rozmiarach. Urządzenie ma długość zaledwie 131 mm oraz wysokość 198,1 mm. Z akumulatorem REDLITHIUM 12V/2.0 Ah waży 1 kg i jest w stanie wygenerować moment 147 Nm, którego nie powstydzą się zakrętarki udarowe klasy 18 V znacznie

większe od testowanego sprzętu. Gdy porównamy Milwaukee M12 FID z poprzednim modelem M12 CID, to okazuje się, że nowa zakrętarka jest od niego o 24 mm krótsza i 12 Nm mocniejsza. Należy w tym miejscu zapytać, skąd się biorą tak niewielkie wymiary urządzenia i tak duża jego moc. Odpowiada za to efektywne energetycznie zasilanie z 12-woltowych akumulatorów REDLITHIUM oraz nowy silnik bezszczotkowy POWERSTATE, który jest o 11 mm krótszy i mocniejszy od jednostki zastosowanej w poprzednim modelu. Jego pracę optymalizuje i kontroluje inteligentna elektronika REDLINK PLUS mieszcząca się na krótszej o 13 mm płytce. W testowanym urządzeniu mamy też krótszy o 24 mm kowadełkowy mechanizm udarowy.

 

Milwaukee_M12FID-3
Milwaukee M12 FID jest nie tylko mocniejsze i bardziej kompaktowe od poprzedniego modelu M12 CID, ale także o 20% szybsze. Zastosowano w nimi elektroniczne rozbudowane sterowanie parametrami pracy: obrotami, częstotliwością udaru i momentem obrotowym. I tak mamy w nim cztery tryby pracy, w tym tryb blachowkrętów samowiercących. Wybiera się je przyciskiem na panelu sterowania znajdującym się na górze obudowy silnika. Podświetlenie diodowe symbolu danego trybu oznacza jego wybór. I tak na I trybie zakrętarka generuje 0–1300 obr./min, na II – 0–2400 obr./min, na III – 0–3300 obr./min, zaś na trybie blachowkrętów samowiercących – 0–3300 obr./min. Przy czym ostatni z trybów jest odpowiednio zaprogramowany. W pierwszej fazie mamy w nim do dyspozycji od 0 do 3300 obr./min. Dzięki temu możemy szybko blachowkrętem przewiercić materiał. W następnej fazie, w której gwint blachowkrętu przechodzi przez montowany element, obroty zostają obniżone do 2400 obr./min, co optymalizuje proces montażu, zapewniając najwyższą jego efektywność. W ostatniej 3. fazie zostają one zredukowane do 800 obr./min, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad mocowanym wkrętem i możemy go dokręcić bez ryzyka uszkodzenia materiału. Maksymalna częstotliwość udarów generowanych przez testowaną zakrętarkę wynosi 4000 obr./min. Oprócz wyboru trybów pracy, w ramach zakresu każdego z nich mamy jeszcze płynne sterowanie szybkością pracy dokonywane włącznikiem spustowym oraz prawe/lewe obroty. Ich kierunek zmienia się przełącznikiem słupkowym.

 

Milwaukee_M12FID-5
W Milwaukee® M12 FID zastosowano 6-kątny gniazdowy uchwyt narzędziowy 1/4”. Bardzo wygodny w obsłudze i przeznaczony głównie do współpracy z wszelkiego rodzaju bitami, ale także z wiertłami o 6-kątnym uchwycie. Osprzęt mocuje się w gnieździe po uprzednim odciągnięciu tulei blokującej. Zakrętarkę wyposażono też w diodę LED umieszczoną pod wrzecionem, która służy do doświetlania miejsce wiercenia lub wkręcania. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.

 

Milwaukee_M12FID-6
W parze z nowoczesnym silnikiem bezszczotkowym POWERSTATE idzie sprawny i wydajny system zasilania. Stanowią go systemowe akumulatory litowo-jonowy Milwaukee REDLITHIUM o pojemnościach 2.0, 4.0 i 6.0 Ah. W testowanej maszynie pracują baterie o napięciu 12 V i pojemności 2,0 Ah. Ogniwa te odznaczają się dużą trwałością (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności), można je doładowywać

w dowolnym momencie, a przy tym wykazują się dużą sprawnością prądową. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK PLUS w zakrętarce chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem, optymalizuje pobór energii, zapewniając przy trudnych zadaniach maksymalną moc. Na obudowie maszyny znajdziemy również diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia przewidywanie czasu pracy maszyny i momentu ładowania baterii. Akumulator 12 V/2.0 Ah jest lekki i nieduży – mieści się praktycznie w całości w rękojeści zakrętarki – a jego obudowa chroni ogniwa przed uszkodzeniami w wyniku upadku.

 

Milwaukee_M12FID-7
Podczas testów redakcyjnych najpierw sprawdziliśmy tryb blachowkrętów samowiercących. Zastosowaliśmy go do montażu stalowej blachy trapezowej cynkowanej o grubości 0,5 mm do podłoża z dwóch płyt OSB o łącznej grubości 35 mm. Użyliśmy do tego wkrętu samowiercącego 6 x 32 mm. Montaż jego trwał 4,97 s i przebiegał w trzech fazach: szybkiego wiercenia przez blachę i równomiernego wkręcania w płytę OSB z końcowym zwolnieniem obrotów pozwalającym na dokładne powierzchniowe osadzenie wkrętu (nadmieniamy, że tak wysoka dokładność montażu jest konieczna podczas mocowania blaszanych pokryć dachowych narażonych na korozję). Należy też wiedzieć, że podczas wykorzystywania trybu z blachowkrętami samowiercącymi istotne jest to, żeby do końca wciskać włącznik spustowy i nie regulować nim prędkości pracy przez jego zwalnianie palcem. Jeśli elektronika zakrętarki to wykryje, rozpocznie proces wkręcania od początku, czyli niepotrzebnie go powtórzy, zaczynając od fazy pierwszej.

 

Milwaukee_M12FID-2
W kolejnej próbie, wykorzystując tryb III, zamontowaliśmy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm ten sam blachowkręt. Operacja trwała 11,12 s. To doskonały wynik, zważywszy dużą twardość materiału, klasę zasilania 12 V i kompaktowość zakrętarki. W trzeciej próbie sprawdziliśmy, czego możemy dokonać nią na trybie II. W tym celu zamontowaliśmy w belce sosnowej wkręt ciesielski 8 x 220 mm. Zadanie wykonaliśmy stabilnie w 27,84 s. Pokazało ono, że „środkowe” ustawienia testowanej zakrętarki udarowej Milwaukee M12 FID oferują spore możliwości robocze, które są maksymalnymi osiągami konkurencyjnych urządzeń. W ostatnim teście sprawdziliśmy tryb I, montując w belce sosnowej niewielki wkręt 5 x 48 mm, co zajęło nam 4,03 s. Próba ta pokazała, że Milwaukee M12 FID doskonale sprawdzi się w bardzo delikatnych zadaniach.

 

Milwaukee_M12FID-4
Reasumując, zakrętarka udarowa Milwaukee M12 FID to nie tylko najbardziej kompaktowe (wręcz kieszonkowe) i ergonomiczne oraz najszybsze urządzenie w swojej klasie napięciowej (12 V), ale też bardzo uniwersalne narzędzie. Wykonamy nim trudne prace zarezerwowane dla profesjonalnych „osiemnastek” średniej klasy, jak też bardzo delikatne operacje. Polecamy je wszelkiego rodzaju instalatorom, gdyż oferuje dużą moc i pozwala przy tym pracować w miejscach trudno dostępnych, gdzie „osiemnastki” nie można użyć. Doskonale sprawdzi się też podczas prac dekarskich czy montażu konstrukcji drewnianych oraz zabudowy wnętrz.

pins

 

Dane techniczne zakrętarki udarowej Milwaukee M12 FID

Obroty tryb I/II/III/blachowkrętów samowiercących

0-1300/0-4650/0-3300/0-3000 min-1

Maks. częstotliwość udarów

0-4000 min-1

Maksy. moment obrotowy

147 Nm

Uchwyt

6-kątny 1/4”

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/12 V/2.0, 4.0 lub 6.0 Ah

Waga z akumulatorem 2.0 Ah

1 kg

Waga z akumulatorem 4.0/6.0 Ah

1,2 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar