Test zakrętarki udarowej HURRY UP HUCIS-180B

HURRY UP HUCIS-180B to mocna akumulatorowa zakrętarka udarowa wyposażona w nowoczesny silnik bezszczotkowy. Urządzenie generuje wysoki moment obrotowy wynoszący 260 Nm, a przy tym jest kompaktowe, lekkie i perfekcyjnie wyważone.

Do napędu zakrętarki udarowej HURRY UP HUCIS-180B zastosowano silnik bezszczotkowy. Nie ma on szczotek, ani komutatora, przez co jest praktycznie bezobsługowy. Nie musimy się więc martwić o zużywanie się tych podzespołów i konieczność ich cyklicznych wymian. Ponieważ jednostka napędowa nie ma szczotek i komutatora, nie traci energii podczas iskrzenia powstającego na styku

tych elementów. Silnik bezszczotkowy jest więc dużo sprawniejszy (ok. 75-80%) od komutatorowego (szczotkowego, 40-55%) i w efekcie znacznie mniej zużywa energii elektrycznej i dłużej pracuje na jednym ładowaniu akumulatora. Co ważne, tego typu jednostki napędowe są również mniejsze i lżejsze od silników komutatorowych prądu stałego. Dlatego testowana zakrętarka udarowa HURRY UP HUCIS-180B ma kompaktowe wymiary i niską masę (1 kg bez baterii).

Zastosowany w zakrętarce udarowej HURRY UP HUCIS-180B silnik bezszczotkowy i kowadełkowy mechanizm udarowy to nowe konstrukcje charakteryzujące się małymi rozmiarami i podwyższoną wytrzymałością na obciążenia mechaniczne. Jednostka napędowa generuje przez przekładnię planetarną 0-2400 obrotów/min, a za pomocą kowadełkowego mechanizmu – udary styczne o częstotliwości 0-3000 min-1. Zakrętarka udarowa HURRY UP HUCIS-180B osiąga maksymalny moment dokręcania o wartości 260 Nm (dane dotyczą wkręcania twardego). Urządzenie wyposażono w elektryczny hamulec, który zatrzymuje wirujące wrzeciono natychmiast po wyłączeniu silnika. Parametry pracy, czyli wielkość obrotów i częstotliwość udarów, sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem suwakowym znajdującym się nad spustowym włącznikiem głównym. Wkrętarka przeznaczona jest do obsługi połączeń gwintowych w zakresie M8-M18. Wyposażona jest w łatwy obsłudze gniazdowy uchwyt 6-kątny 1/4”. Mocuje się w nim osprzęt (bity, nasadki, adaptery pośredniczące itd.) wyposażone w 6-kątny uchwyt 1/4”. Aby zamocować w zakrętarce bit czy nasadkę, wystarczy odciągnąć tuleję uchwytu, włożyć akcesorium do jego gniazda, a następnie ją zwolnić.

Wszystkie powierzchnie chwytowe testowanej zakrętarki udarowej HURRY UP HUCIS-180B pokryto miękkim materiałem Softgrip, który pochłania wibracje, jak również ma za zadanie ułatwić jej trzymanie. Elektronarzędzie wyposażone jest także w diodę LED, która skutecznie oświetla miejsce wkręcania/wykręcania śrub. Obok niej znajduje się 3-diodow wskaźnik naładowania akumulatora.

Zakrętarka udarowa HURRY UP HUCIS-180B zasilana jest systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi o napięciu 18 V i pojemnościach 2.0 Ah lub 4.0 Ah. Wykorzystują je do swojej pracy wszystkie 18-woltowe elektronarzędzia bezprzewodowe marki HURRY UP. O prawidłową pracę akumulatorów dba elektronika, która zabezpiecza ich ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem.

Dane techniczne akumulatorowej zakrętarki udarowej HURRY UP HUCIS-180B

Napięcie zasilania18 V
Prędkość obrotowa na biegu jałowym0-2400 min-1
Częstotliwość udarów na biegu jałowym0-3000 min-1
Maksymalny moment obrotowy260 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM8-M18
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18V/2.0 lub 4.0 Ah
Waga (bez akumulatora)1.0 kg

Próby praktycznych możliwości zakrętarki udarowej HURRY UP HUCIS-180B przeprowadziliśmy z użyciem bitów udarowych z 42-sztukowego zestawu Draumet 8989, jak też nasadek Draumet Premium o średnicach 8 mm (9261), 10 mm (9262) i 13 mm (9263). Wykonaliśmy próby wkręcenia miękkiego z użyciem belki sosnowej i dużych wkrętów Torx® (tzw. ciesielskich), jak też wkręcania twardego za pomocą wkrętów samowiercących, za pomocą których mocowaliśmy elementy z blachy do prostokątnego profilu stalowego o grubości ścianki 2 mm. Uzyskaliśmy bardzo krótkie czasy operacji. Styl, w jakim kompaktowa zakrętarka udarowej HURRY UP HUCIS-180B, wykonała te zadania można określić jako szybką i łatwą pracę. Udary styczne pozwalają więc jedną ręką realizować prace, które zwykłą wkrętarką czy wiertarką trzeba wykonywać dwoma rękami z użyciem dużej siły.

Naszym zdaniem, akumulatorowa zakrętarka udarowa HURRY UP HUCIS-180B to doskonałe narzędzie dla dekarzy i cieśli, jak też dla wszystkich fachowców, którzy wkręcają i wiercą

w materiałach drewnianych na wysokości. Oczywiście, z pełni jej zalet skorzystają także mechanicy, którzy na co dzień trudnią się montażem/demontażem połączeńgwintowych.

HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments