TEST ZAKRĘTARKI UDAROWEJ FESTOOL TID 18

Rynkowa ekspansja kompaktowych narzędzi akumulatorowych o dużych możliwościach roboczych mocno przyspieszyła w ostatnim okresie. Przykładem zdynamizowania tego trendu jest najnowsza zakrętarka udarowa Festool TID 18 należąca do grupy sprzętu zasilanego z systemowych 18-woltowych akumulatorów Li-Ion.

 

Inżynierowie z Festool skonstruowali kompaktową zakrętarkę udarową TID 18 klasy 18 V. Urządzenie ma niewielkie wymiary – długość zaledwie 132 mm – i bez akumulatora waży 0,96 kg (1,3 kg z akumulatorem 3.1 Ah i 1,5 kg z 4.0 Ah). Testowana zakrętarka udarowa Festool TID 18 generuje moment obrotowy o wartości 180 Nm i udary o maksymalnej częstotliwości 4500/min. Należy w tym miejscu zapytać, skąd się

biorą tak niewielkie wymiary urządzenia i tak duża jego moc. Odpowiada za to efektywne energetycznie zasilanie z 18-woltowych akumulatorów Li-Ion oraz nowy silnik bezszczotkowy EC-TEC, który za pośrednictwem 1-biegowej przekładni planetarnej współpracuje z kowadełkowym mechanizmem udarowym. Mechanizm ten odpowiada za wytwarzanie impulsowych udarów stycznych. Urządzeniem możemy pracować jedną ręką, gdyż wysoki moment obrotowy nie obciąża naszej dłoni, jak to jest w przypadku wiertarko-wkrętarek czy wiertarek. Pracę zakrętarki udarowej Festool TID 18 optymalizuje i kontroluje inteligentna elektronika oferująca rozbudowane sterowanie parametrami pracy: obrotami, częstotliwością udaru i momentem obrotowym. I tak mamy w nim 4 biegi elektroniczne, w tym bieg T-Modus dla blachowkrętów samowiercących, przeznaczony do montażu blachy na elementach drewnianych. Biegi wybiera się przyciskiem na panelu sterowania umieszczonym na mocowaniu akumulatora. O ustawionym przełożeniu informują diody LED. I tak na I biegu zakrętarka generuje 0–1200 obr./min, na II – 0–2000 obr./min, na III – 0–3200 obr./min, zaś na biegu T-Modus – 0–3200 obr./min. Przy tym ostatnie z ustawień jest odpowiednio zaprogramowane i elektronika testowanej zakrętarki wykrywa poszczególne fazy wkręcania, optymalizując jej parametry pracy. W pierwszej fazie montażu mamy do dyspozycji od 0 do 3200 obr./min.

Dzięki temu możemy blachowkrętem szybko przewiercić materiał. W następnej fazie, w której gwint blachowkrętu przechodzi przez montowany element z blachy i zagłębia się w belce drewnianej, obroty zostają obniżone do 750/min i generowane są udary styczne. T-Modus optymalizuje montaż blachowkrętów i nie dopuszcza do ich urwania. Należy tu odnotować, że w ramach zakresu pracy każdego z biegów możemy płynnie sterować jej szybkością za pomocą głównego włącznika spustowego. Urządzenie może być stosowane nie tylko do montażu wkrętów czy śrub, ale także do ich demontażu, gdyż na każdym z biegów oferuje obroty w prawo lub lewo. Ich kierunek zmienia się przełącznikiem słupkowym. Zakrętarka udarowa Festool TID 18 przeznaczona jest więc do montażu/demontażu wkrętów w drewnie, materiałach drewnopochodnych, budowlanych, stali. Może być także stosowana do wykonywania i demontażu metrycznych oraz calowych połączeń gwintowych itd.

 

Do zasilania zakrętarki udarowej Festool TID 18 służy wysoce sprawny i wydajny system zasilania. Stanowią go systemowe akumulatory litowo-jonowe Festool Compact, Standard i Li-HighPower Compact. Mamy więc do dyspozycji baterie o pojemnościach 3.1, 4.0 i 5.2 i 6.0 Ah. Testowaną zakrętarkę Festool TID 18 zasilaliśmy wysokoprądowymi bateriami 4,0 Ah Li-HighPower, które oferują wydajność zbliżoną do akumulatorów 5,2 Ah.

 

W zakrętarce udarowej Festool TID 18 zastosowano 6-kątny gniazdowy uchwyt narzędziowy 1/4”. Jest bardzo wygodny w obsłudze i przeznaczony głównie do współpracy z wszelkiego rodzaju bitami czy nasadkami. Co ważne, w celu mocowania osprzętu w gnieździe uchwytu nie musimy odciągać tulei. Jest to proste, a przy tym unikalne na rynku rozwiązanie znacznie ułatwiające pracę. Festool dla nowej zakrętarki TID 18 przygotował też specjalne akcesoria udarowe (bity, nasadki i adaptery), które oferowane są w sześciu zestawach o numerach katalogowych: 204381, 204382, 204383, 204384, 204385, 204386 i 204388.

Zakrętarkę udarową Festool TID

18 wyposażono też w diodę LED. Jej zadaniem jest doświetlanie miejsc montażu/demontażu. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania. Omawiane urządzenie oferuje najwyższy poziom ergonomii i wygody pracy. Jest doskonale wyważone, a wszystkie miejsca, które podczas pracy stykają z dłońmi operatora, wyłożone są miękką gumową wykładziną. Do tego mamy dwa praktyczne magnetyczne schowki na bity i obustronnie mocowany klips do paska.

 

Podczas testów redakcyjnych zakrętarki udarowej Festool TID najpierw sprawdziliśmy tryb blachowkrętów samowiercących. Zastosowaliśmy go do montażu stalowej blachy o grubości 1,5 mm do belki sosnowej. Użyliśmy do tego wkrętu samowiercącego 5 x 25 mm. Montaż trwał 2,24 s i przebiegał w trzech fazach: szybkiego wiercenia przez blachę (1,06 s) i równomiernego z obniżonymi obrotami wkręcania w sklejkę (0,96 s) z końcowym generowaniem udarów stycznych pozwalającym na pewne zamocowanie wkrętu (0,22 s).

W kolejnej próbie, wykorzystując bieg III, zamontowaliśmy w belce sosnowej wkręt ciesielski 10 x 300 mm, przekraczając znacznie zalecenia producenta dotyczące maksymalnych wymiarów takich wkrętów (8 x 200 mm). Okazało się, że ten bardzo trudny test zakrętarka udarowa zdała na szóstkę, gdyż bezproblemowo, bez żadnego zwolnienia w 8,23 s poradziła sobie z montażem tak dużego wkrętu. W trzeciej próbie sprawdziliśmy, czego możemy dokonać na II biegu. W tym celu zamontowaliśmy w liściastej sklejce budowlanej wkręt 6 x 90 mm. Zadanie wykonaliśmy stabilnie i szybko w 4,10 s. Pokazało ono, że środkowe ustawienie testowanej zakrętarki udarowej Festool TID18 oferuje spory potencjał, w tym możliwość bardzo dokładnego, kontrolowanego osadzania wkrętów w materiałach drewnianych. W ostatnim teście ocenialiśmy bieg I, montując w elemencie dębowym niewielki wkręt 4,5 x 45 mm, co zajęło nam 6,04 s. Próba ta pokazała, że Festool TID18 doskonale sprawdza się w bardzo delikatnych zadaniach i wykonuje je z najwyższą precyzją. Testy zakończyliśmy trudnym zadaniem montażu w elemencie z betonu C45 wkrętu 8 x 120 mm. Wykonaliśmy go na III biegu w 1,23 s.

 

Reasumując, zakrętarka udarowa Festool TID18 to kompaktowe i wysoce ergonomiczne urządzenie w klasie napięciowej 18 V, o szerokim zakresie stosowania. Imponuje bardzo udanym połączeniem wygody pracy z wysoką jej efektywnością. Naszym zdaniem sprawdzi się w rękach cieśli, dekarzy, stolarzy. Z jego zalet skorzystają też mechanicy oraz serwisanci itd (więcej informacji na stronie www.festool.pl).

pins

Dane techniczne zakrętarki udarowej Festool TID18

Napięcie zasilania18 V
Obroty tryb I/II/III/T-modus (blachowkrętów samowiercących)0-1200/0-2000/0-3200/0-3200 min-1
Maks. częstotliwość udarów0-4500 min-1
Maks. moment obrotowy180 Nm
Maks. wymiary wkrętów w przypadku drewna miękkiego8 x 220 mm
Uchwytgniazdowy 6-kątny 1/4”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3.1, 4.0, 5.2 lub 6.0 Ah
Waga netto0,96 kg
Waga z akumulatorem 3.1/4.0 Ah1,3/1,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments