Test zagłębiarki Festool TS 75 EBQ

Zagłębiarki to pilarki tarczowe stosowane podczas wykańczania wnętrz, wykonywania zabudów, itd. Charakteryzuje je wysoka dokładność i efektywność pracy. Dlatego w redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej zagłębiarce Festool TS 75 EBQ i sprawdziliśmy dokładność jej cięcia.

Zanim opowiemy o Festool TS 75 EBQ, kilka słów na temat głównej różnicy między klasycznie skonstruowanymi pilarkami tarczowymi i zagłębiarkami. Polega ona na posiadaniu lub braku funkcji zagłębiania tarczy pilarskiej w środku obrabianego materiału. Klasycznie skonstruowanymi pilarkami tarczowymi nie można takiej operacji wykonać, gdyż uniemożliwia ją klin. Maszyny te nie mają też przystosowanego do tej funkcji mechanizmu

pochylania tarcz na zadaną głębokość. Jak nazwa wskazuje, funkcję zagłębiania mają jedynie zagłębiarki. Wyposażono je w ruchomy i chowany klin, który podczas wcinania tarczy w środek materiału nie zasłania jej i tym samym nie przeszkadza w wykonaniu tej operacji. Zagłębiarki mają innej konstrukcji mechanizm ustawiania głębokości cięcia i pochylania piły. W ich wypadku jest on znacznie dokładniejszy. Oczywiście, różnic dzielących te dwa rodzaje pilarek tarczowych jest więcej. Poświęcimy im oddzielny artykuł.

Testowaną zagłębiarkę Festool TS 75 EBQ wyposażono w silnik o mocy 1600 W, który przez przekładnię generuje obroty 1350-3550/min, i elektronikę MMC. Jej funkcje to: stabilizacja obrotów niezależnie od obciążenia, regulacja prędkości obrotowej na biegu jałowym, łagodny start i zabezpieczenie antyprzeciążeniowe. W Festool TS 75 EBQ mamy także szybki hamulec SSB, który zatrzymuje tarczę w czasie ok. 2 s od chwili wyłączenia pilarki. W przypadku jej zaklinowania sprzęgło przeciążeniowe odłącza napęd i zapobiega gwałtownemu oraz niebezpiecznemu odbiciu piły i uszkodzeniu elementów napędu oraz obrabianego materiału. Warto tu wspomnieć, że dostępne jest także specjalne zabezpieczenie mocowane na szynach prowadzących Festool FS, które zapobiega nagłemu cofnięciu się piły podczas zagłębiania jej w materiale.

Zagłębiarką Festool TS 75 EBQ możemy ciąć przy użyciu tarcz o średnicy 210 mm różne rodzaje materiałów: od drewna sosnowego i płyt wiórowych po aluminium i stal. Głębokość cięcia wynosi maksymalnie 75 mm. Gdy porównamy ten parametr z analogicznym parametrem maszyn konkurencyjnych, to okazuje się, że Festool TS 75 EBQ oferuje największą głębokość cięcia na rynku, średnio o 19 mm większą. Pilarką wykonamy też cięcia skośne w zakresie 0-47°.

W konstrukcji testowanej zagłębiarki znajdziemy potrójnie ułożyskowany wałek wirnika, solidną obudowę przekładni oraz płytę stołową, którą wykonano ze stopu magnezu metodą odlewania ciśnieniowego. Taka konstrukcja gwarantuje użytkownikom długą i bezawaryjną pracę.

W pilarce zastosowano opatentowany system zabezpieczenia przeciwodpryskowego. Umożliwia on uzyskanie czystych krawędzi, bez wyrwań i odprysków po obu stronach ciętego materiału zarówno w wyniku cięć prostopadłych, jak i kątowych. Pilarka ma oczywiście funkcję zagłębiania tarczy, która pozwala precyzyjnie wycinać wszelkiego rodzaju otwory, np. w drzwiach. Umożliwia to specjalna konstrukcja klina rozdzielającego, który chowa się samoczynnie w obudowie w chwili opuszczania pracującej tarczy, oraz zapadkowy ogranicznik głębokości cięcia.

W omawianej pilarce zastosowano prosty w obsłudze dźwigniowy mechanizm blokady wrzeciona FastFix, dzięki któremu możemy użyć obu rąk do wymiany tarcz, co znacznie ułatwia obsługę pilarki. Ponadto w TS 75 EBQ mamy odłączalny kabel plug-it oraz obrotowy króciec służący do podłączenia węża odkurzacza współpracującego w trybie automatycznym z pilarką. Chroni to zdrowie użytkowników i umożliwia bezpyłową oraz bezpieczną pracę nawet w zamkniętych pomieszczeniach.
Precyzyjne cięcia prostoliniowe wykonuje się testowaną pilarką z użyciem szyn prowadzących Festool FS. Luz prowadnic pilarki na szynach ustawia się beznarzędziowo w prosty sposób łatwymi w obsłudze pokrętłami. Warto wiedzieć, że pracując z szynami Festool, traci się na głębokości cięcia jedynie ok. 5 mm. Testowana pilarka objęta jest programem gwarancyjnym Service-all-inclusive. Należy tu wspomnieć, że Festool oferuje bogaty wybór tarcz pilarskich dostosowanych do cięcia różnego rodzaju materiałów, począwszy od tarcz do cięcia drewna, a skończywszy na tarczach do

cięcia aluminium i stali.

Przedmiotem redakcyjnych testów była jakość cięcia drewna miękkiego i twardego oraz płyt laminowanych. Najpierw zagłębiarką Festool TS 75 EBQ przecinaliśmy klejoną deskę sosnową za pomocą tarczy uniwersalnej Festool z uzębieniem przemiennym (średnica – 210 mm, szerokość cięcia – 2,4 mm, średnica otworu mocującego – 30 mm, liczba zębów – 36, kształt zęba – W, kąt natarcia – 15°). Uzyskany efekt jakościowy w skali 10-stopniowej oceniamy na 10. Następnie na zagłębiarkę założyliśmy tarczę Festool z uzębieniem trapezowo-płaskim (średnica – 210 mm, szerokość cięcia – 2,4 mm, średnica otworu mocującego – 30 mm, liczba zębów – 60, kształt zęba – TF, kąt natarcia – 4°). Tak skonfigurowaną maszyną przecinaliśmy laminowany blat kuchenny. Uzyskaliśmy podobny efekt – czyste krawędzie bez wyrwań. Jakość cięcia oceniamy więc na 10. W ostatnim teście przecinaliśmy klejony stopień dębowy przy użyciu tarczy Festool z uzębieniem przemiennym (średnica – 210 mm, szerokość cięcia – 2,4 mm, średnica otworu mocującego – 30 mm, liczba zębów – 52, kształt zęba – W, kąt natarcia – 4°). To zadanie wykonaliśmy również perfekcyjnie, czyli na dziesiątkę. Podczas wszystkich testów użyliśmy szyny prowadzącej Festool FS 1400/2. Wrażenia z testów są następujące:

  • praca w zasadzie bezwysiłkowa,
  • szybka i bezproblemowa wymiana tarcz oraz łatwe ustawianie głębokości cięcia,
  • precyzyjne prowadzenie pilarki na szynie,
  • cięcie praktycznie bezpyłowe.

Reasumując, testy potwierdziły rynkową renomę zagłębiarki Festool TS 75 EBQ jako pilarki z najwyższej półki jakościowej. Naszym zdaniem ta maszyna jest w stanie spełnić wymagania najbardziej wybrednych fachowców. Z czystym sumieniem polecamy ją wszystkim wykonawcom, którzy zajmują się wykańczaniem wnętrz (podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl, linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments