TEST WYRZYNARKI YATO YT-82273

Oferta elektronarzędzi przewodowych marki YATO powiększyła się niedawno o wyrzynarkę YT-82273. Urządzenie wyposażone jest w sterowanie elektroniczne i unikalny system antywibracyjny umożliwiający wykonywanie czystych cięć materiałów drewnianych.

Wyrzynarka YATO YT-82273 to klasycznie skonstruowane urządzenie o budowie żelazkowej, czyli mające pałąkowatą rękojeść główną. Jest ergonomiczne, dobrze wyważone, a jego rękojeść pokryto miękką okładziną. W wyrzynarce zastosowano wydajny silnik komutatorowy o mocy nominalnej 600 W. Aby operator mógł optymalizować proces cięcia, testowane elektronarzędzie wyposażono w elektroniczną regulację częstotliwości suwów brzeszczotu w zakresie 500–2500/min i mechanizm podcinania. Wielkość łuku, po którym porusza się brzeszczot, możemy ustawić 4-stopniowo. Pozwala to dobrać geometrię suwu do specyfiki

zadania. Jak wiadomo, im wyższy stopień podrzynania, tym brzeszczot porusza się po większym łuku. Dzięki temu wzrasta wydajność, lecz jednocześnie obniża się jakość cięcia materiałów drewnianych. W przypadku ustawienia zerowego mechanizmu podcinania uzyskujemy prostoliniowy ruch brzeszczotu, który umożliwia uzyskanie czystych cięć w materiałach drewnianych. Zaleca się też stosowanie ruchu prostoliniowego do cięcia metali i blach. Co ważne, wyrzynarkę YATO YT-82273 wyposażono w unikalny system tłumienia drgań. Ma on pozytywny wpływ na wygodę pracy i na jej jakość oraz precyzję. Znajdziemy w niej też system nadmuchu na linię cięcia o regulowanej sile, dzięki czemu wióry nie zasłaniają operatorowi rzazu i możliwa jest dokładna praca. Do omawianego urządzenia możemy podłączyć wąż odkurzacza warsztatowego za pomocą króćca znajdującego się w stopie maszyny. Jak wiadomo, wykorzystanie odkurzacza podczas pracy wyrzynarką wydatnie zmniejsza zapylenie w miejscu pracy.


Testowaną wyrzynarką YATO YT-82273 wykonamy precyzyjne cięcia prosto- oraz krzywoliniowe, w tym także po okręgu. Możemy też wycinać otwory o nieregularnych kształtach, jak też realizować cięcia wgłębne oraz długie prostoliniowe, w tym z zachowaniem prostopadłości krawędzi. Omawiane elektronarzędzie przeznaczone jest do cięcia drewna, np. liściastego (suchego oraz mokrego), i materiałów drewnopodobnych, a także metali kolorowych (np. aluminium, miedzi) oraz stali (blachy, cienkościennych profili, dwuteowników HEA/HEB o grubości ścianki 12 mm itp.). Sprawdzi się także w cięciu poliwęglanu komorowego oraz płyt warstwowych. Urządzeniem YATO przetniemy elementy drewniane o grubości do 130 mm, stalowe – do 10 mm, zaś z tworzywa sztucznego – do 20 mm. Mogą go więc używać stolarze, ekipy montażowe oraz ślusarze.


W naszej ocenie testowana wyrzynarka YT-82273 jest bardzo solidnie wykonana. Aby zapewnić wysoką trwałość, zastosowano w niej elementy z odlewów stalowych i duraluminiowych. Jest też mocny, gumowy kabel zasilający o długości 3 m. Elektronarzędzie ma bardzo funkcjonalną stopę prowadzącą – solidną, trwałą i dokładnie wykonaną oraz pokrytą nakładką z PVC chroniącą obrabiane elementy przed zarysowaniem. Stopa pozwala na realizację precyzyjnych cięć prostopadłych oraz skośnych w zakresie 0–45°. Kąt cięcia ustawia się beznarzędziowo za pomocą wygodnej w obsłudze dźwigni. W stopie można też zamocować prowadnicę równoległą, która umożliwia wykonywanie dokładnie prostoliniowych cięć.

Wyniki redakcyjnych testów

Podczas redakcyjnych testów wyrzynarki YATO YT-82273 najpierw przecinaliśmy zgrubnie klejoną deskę sosnową o przekroju 15,3 x 3 cm, chcąc sprawdzić efektywność pracy. W tym celu mechanizm pendulum ustawiliśmy na 3. stopień, a w uchwycie zamocowaliśmy brzeszczot do zgrubnej obróbki drewna litego. Sprzęt skrócił deskę w 23,06 s, szybko pokonując twarde sęki zawierające żywicę klejącą się do brzeszczotu. Nie zauważyliśmy podczas tego zadania żadnego zwolnienia pracy silnika, co oznacza, że YATO YT-82273 dysponuje dużym zapasem mocy. W kolejnym zadaniu, którego przedmiotem było wysokiej jakości czyste cięcie, obrabialiśmy dębową deskę barlinecką. Użyliśmy do tego specjalistycznego brzeszczotu i wyłączyliśmy mechanizm pendulum. Uzyskaną jakość krawędzi po przecięciu oceniamy w skali 10-punktowej na 10. Następnie sprawdziliśmy jakość cięcia materiałów laminowanych, przecinając płytę meblową specjalnym brzeszczotem. Podobnie jak w wypadku

drewna uzyskaliśmy wysoką jakość krawędzi, którą w skali 10-punktowej oceniamy na 10. W ostatnim teście cięliśmy blachę stalową o grubości 1,5 mm i długości 50 cm. Zadanie to wykonaliśmy w 27,05 s.


Reasumując, nasze testy pokazały, że wyrzynarka YATO YT-82273 zapewnia wysoką wydajność pracy oraz umożliwia uzyskanie najwyższej próby wyników jakościowych. Wraz z oferowanymi przez YATO brzeszczotami (np. zestawem YT-3445) może być stosowana w pracach profesjonalnych o wysokich standardach.

pins

 

Dane techniczne wyrzynarki YATO YT-82273

Moc nominalna/użyteczna 600 W
Prędkość skokowa 500-2500 min-1
Maks. głębokość cięcia drewna/stal/tworzywa sztuczne 130/10/20 mm
Waga 1,9kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar