Test wyrzynarki YATO YT-82272
Do redakcyjnego warsztatu trafiło kolejne elektronarzędzie marki YATO. Tym razem mieliśmy okazję testować jakość wyrzynarki z uchwytem grzybkowym. Sprawdzaliśmy, czy sprzęt spełni oczekiwania nie tylko majsterkowiczów, ale także wysokie wymagania zawodowych stolarzy.
Wyrzynarka YATO YT-82272 to bez wątpienia sprzęt z wyższej półki „mocowej”. Jest to więc urządzenie poręczne i wygodne w obsłudze, z zapasem mocy wystarczającym do sprawnego cięcia. Do napędzania wyrzynarki producent zastosował motor o mocy 750 W. Generuje on przez przekładnię do 2800 skoków/min. Konstruktorzy zdecydowali się także na zastosowanie w napędzie elektronicznej regulacji prędkości obrotowej silnika (od 800 obr./min). Służy do tego pokrętło umieszczone w tylnej części obudowy. To rozwiązanie sprawia, że wyrzynarkę można stosować w dużo większej liczbie różnorodnych zadań. W układzie napędowym nie mogło oczywiście zabraknąć pendulum, czyli mechanizmu podcinania. 4 ustawienia tej funkcji pozwalają wybrać, czy maszyna ma pracować wydajnie, ale za to mało dokładnie, czy też trochę wolniej, ale przy tym precyzyjnie.
Tak skonstruowaną wyrzynarką przetniemy drewno o maksymalnej grubości 110 mm, a nawet stal o grubości nieprzekraczającej 10 mm. To całkiem przyzwoite parametry i dlatego wyrzynarka YATO bez problemu zaspokoi potrzeby stolarzy, monterów mebli kuchennych i innych specjalistów mających zawodowo do czynienia z materiałami drewnianymi lub drewnopodobnymi. Znajdzie także zastosowanie w warsztatach zajmujących się obróbką metalu czy przy montażu instalacji wodnych i CO, jak też pracach wykonywanych przez dekarzy oraz cieśli szalunkowych.
O wielofunkcyjności i uniwersalności prezentowanego elektronarzędzia decyduje w dużej mierze – obok jednostki napędowej – stopa ślizgowa. Ta w YATO wykonana jest z lekkiego aluminium. Posiada kątową regulację do wykonywania cięć skośnych w zakresie od -45° do +45°. Do stopy można przymocować (z lewej lub z prawej strony) prowadnicę równoległą do bardziej dokładnego cięcia wzdłuż krawędzi przedmiotu i wykonywania powtarzalnych cięć elementów o tej samej szerokości. W budowie stopy nie mogło oczywiście zabraknąć króćca do podłączenia odkurzacza. Jak wiadomo, bez zewnętrznego odsysania wiórów nasze miejsce pracy już po kilku chwilach jest całkowicie zapylone.
I na koniec kilka słów o ergonomii. Jak w każdej nowoczesnej konstrukcji wyrzynarki znajdziemy w YATO system beznarzędziowego mocowania brzeszczotu we wrzecionie. Osprzęt instaluje się w gnieździe poprzez odciągnięcie dźwigni blokującej. Wsunięcie i ponowne zwolnienie dźwigni blokuje brzeszczot i pozwala bezpiecznie wykonywać cięcia. Brzeszczot wsparty jest na specjalnej prowadnicy z kółkiem, która zapobiega jego odginaniu się wzdłużnym i poprzecznym (podczas cięcia krzywoliniowego), a tym samym zapewnia wysoką jakość obróbki materiału. Uchwyt grzybkowy i górna część obudowy silnika pokryte są antypoślizgową okładziną, która zapewnia wygodne trzymanie maszyny. Co ważne, można nią pracować jedną ręką. Antypoślizgowa okładzina, ponieważ bardzo skutecznie tłumi drgania, umożliwia precyzyjne cięcie wgłębne odpowiednim brzeszczotem bez konieczności nawiercania przecinanej płyty lub blatu.
W praktycznych próbach redakcyjnych sprawdzaliśmy przydatność YATO w cięciach szybkich i czystych (precyzyjnych). Najpierw przecinaliśmy twardy blat kuchenny o grubości 4 cm i długości 20,5 cm z użyciem podcinania stopnia 4. Z tym trudnym zadaniem YATO uporało się w 23,95 s, co świadczy o dużej efektywności napędu. Następnie sprawdziliśmy zdolność wyrzynarki do czystego cięcia. Wyłączyliśmy więc pendulum, zredukowaliśmy suwy o połowę i za pomocą brzeszczotu do obróbki dokładnej przecinaliśmy dębową deskę podłogową (barlinecką) dąb w poprzek słojów. Egzamin czystego cięcia wyrzynarka YATO zdała na piątkę. Dajemy jej w skali 10-stopniowej ocenę 9+.
Reasumując, wyrzynarką YATO YT-82272 wykonamy szybkie cięcia w twardych materiałach, ale też możemy pracować nią dokładnie podczas docinania elementówdrewnianych.
Witam czy ktoś posiada ta wyrzynarka czy trzyma linie prosta przy cięciu. Co możecie polecić do 200zlżeby to cielo w Lini prostej
Ciężkie zadanie polecanie Panu taniego sprzętu, który może okazać się niestabilny jakościowo. Radzimy najlepiej zrobić próbę pracą danego egzemplarza maszyny. Zawsze narzędzie może Pan zwrócić, jeśli okaże się, że nie odpowiada wymaganiom. Do tego radzimy użyć grubszych brzeszczotów, takie ma np. Festool. Giętkie brzeszczoty mogą nie podołać zadaniu. Żeby narzędzie cięło prostopadle musi mieć dość sztywne mocowanie i prowadzenie brzeszczotu. Te elementy muszą być zgrane. Można to sprawdzić podczas zakupu. Pozdr. portalnarzedzi.pl
Witam czy ta wyrzynarka jest w stanie ciąć po Lini prostej i trzymać kąt. A dokładnie chodzi o cięcie w płycie meblowej
odpowiedź wyżej
Czy ta wyrzynarka jest w stanie ciąć po Lini prostej i trzymać kąt
Jeśli chodzi o cięcie po linii prostej, jak najbardziej przy cięciu materiałów o grubości do 2 cm. pozdr. portanarzedzi.pl
Hmm… A jeśli chodzi o Metabo STEB 65 QUICK to jak myślicie podoła ona co z precyzja uzyskam przyzwoity efekt. Jest ona w miarę rozsądnym budżecie.. pozdrawiam
Metabo STEB 65 QUICK to profesjonalna maszyna z tzw. ekonomicznej półki, przetnie prostopadle bez problemów. Zastanawiam się, czy w przypadku cięcia płyt meblowych nie powinien Pan użyć pilarki tarczowej, tak postępują profesjonaliści. Wyrzynarki używa się do docinania lub cięcia po krzywej, którego nie można wykonać pilarką tarczową. Tak byśmy radzili. Wtedy problemy z nieprostopadłym cięciem znikną i wykona Pan pracę znacznie szybciej. Radzimy dobrać odpowiednia tarczę, którą będzie cięła czysto.
Pozdr. portalnarzedzi.pl
Tak pilarka czy nawet zaglebiarka zgadza się.. Szybko i precyzyjnie ale są sytuacje gdzie trzeba sięgnąć po wyrzynarka mam bodajże parkside takie Żelazko ale kiepska bez strat materiału się nie odbędzie…. Pozdrawiam szczęśliwego Nowego roku