Test wyrzynarki YATO YT-82270

Niedawno w redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy wyrzynarkę YATO YT-82270. Wyposażona w regulację prędkości obrotowej i stopę z mechanizmem pochylania naszym zdaniem jest świetną propozycją zarówno dla profesjonalistów, jak zaawansowanych majsterkowiczów.

Testowana wyrzynarka YATO YT-82270 to pod względem wielkości, mocy i możliwości roboczych elektronarzędzie niewielkich gabarytów, lekkie, poręczne i wygodne w obsłudze. Przetniemy nim drewno o maksymalnej grubości 65 mm, tworzywa sztuczne (polietylen/polipropylen) o grubości do 10 mm i stal o grubości nieprzekraczającej 6 mm.

Jednostka napędowa w testowanym sprzęcie to komutatorowy silnik elektryczny o mocy 550 W wyposażony

w szczotki węglowe. Przez przekładnię generuje on suwy o maksymalnej częstotliwości 2600 min-1. Urządzenie ma elektroniczną regulację częstotliwości suwów od 800/min. Do jej ustawiania służy pokrętło regulacyjne znajdujące się górnej części obudowy. W układzie napędowym mamy też pendulum, czyli mechanizm podrzynania. 3 poziomy jego ustawienia pozwalają dobrać odpowiednią do prowadzonej operacji wielkość łuku, po jakim porusza się brzeszczot. Pendulum można wyłączyć, co oznacza, że brzeszczot porusza się liniowo. Takie zerowe ustawienie podrzynania stosujemy np. podczas obróbki elementów stalowych czy czystego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Testowana wyrzynarka ma metalową obudowę przekładni, która zapewnia stabilną pracę jej mechanizmów i tym samym zwiększa trwałość urządzenia.

System mocowania brzeszczotu w YATO jest beznarzędziowy. Osprzęt montuje/demontuje się w gnieździe przez odciągnięcie blokady w górę (w kierunku obudowy przekładni). Inaczej mówiąc, montaż brzeszczotu polega na wsunięciu go w gniazdo uchwytu i zwolnieniu blokady.
Stopę ślizgową wyrzynarki YATO YT-82270 wykonano z lekkiej blachy stalowej. Urządzenie wyposażono w regulowaną kluczem imbusowym regulację skosu cięcia w zakresie 0-45°. Do stopy można przymocować (z lewej lub z prawej strony) prowadnicę równoległą służącą do dokładnego cięcia prostoliniowego wzdłuż krawędzi elementu i wykonywania powtarzalnych lub seryjnych cięć elementów o tej samej szerokości. W budowie stopy nie zabrakło oczywiście króćca do podłączenia odkurzacza. Jak wiadomo, bez zewnętrznego „odsysacza” wiórów nasze miejsce pracy już po kilku chwilach cięcia jest całkowicie zapylone.

W praktycznych próbach redakcyjnych sprawdzaliśmy wyrzynarkę YATO w cięciach szybkich różnych materiałów. Na początek przecinaliśmy płytę meblową o długości 35 cm i grubości 1,75 cm z zastosowaniem maksymalnego podrzynania. Zadanie to wykonaliśmy w 9,98 s. Następnie przystąpiliśmy do podobnie typowej operacji skrócenia podłogowej dębowej deski barlineckiej o szerokości 21 cm i grubości 1,5 cm. Tu też wykorzystaliśmy pełną moc wyrzynarki i maksymalne podrzynanie. Z tą operacją wyrzynarka poradziła sobie w czasie 7,95 s. Na koniec postawiliśmy testowanemu sprzętowi lżejsze zadanie przecięcia miedzianej rurki o średnicy 22 mm (grubość ścianki – 1 mm) stosowanej w instalacjach centralnego ogrzewania. Operację tę wykonaliśmy w czasie 12,9 s.

Testy pokazały, że niewielkich rozmiarów wyrzynarka YATO YT-82270 to wydajne i niedrogie elektronarzędzie, które zaspokoi zarówno potrzeby majsterkowiczów, jak i stolarzy oraz monterów mebli kuchennych.

Dane techniczne wyrzynarki YATO YT-82270

Moc

550 W

Częstotliwość suwów

800-2600/min

Maksymalna głębokość cięcia drewna/ stal/tworzywa sztucznego

65/6/10 mm

Waga

1,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments