TEST WYRZYNARKI TRESNAR TJS-110/800L

Wyrzynarka Tresnar TJS-110/800L to nieduże, ale bardzo wydajne i niedrogie narzędzie zaspokajające potrzeby stolarzy, monterów mebli kuchennych oraz specjalistów mających zawodowo do czynienia z materiałami drewnianymi lub drewnopodobnymi. Jest to też idealna propozycja dla majsterkowiczów – za naprawdę przystępną cenę mogą oni stać się właścicielami wysokiej jakości wyrzynarki od cenionej polskiej marki.

Gdyby chcieć sklasyfikować wyrzynarkę Tresnar TJS-110/800L pod względem wielkości, mocy i możliwości, to zapewne należałoby ją umieścić w grupie mocnych narzędzi kompaktowych. Jest to więc urządzenie niewielkie, lekkie, poręczne, wygodne

w obsłudze, ale z zapasem mocy wystarczającym do wysoce efektywnego cięcia. Wyrzynarką Tresnar TJS-110/800L przetniemy więc drewno o maksymalnej grubości 110 mm, jak też stal o grubości nieprzekraczającej 10 mm. Elektronarzędzie to przeznaczone jest głównie do zadań, w których liczy się precyzja cięcia, gdzie od maszyny wymaga się stabilnego systemu prowadzenia brzeszczotu i dokładności jego ruchu. Taką pracę ułatwia czerwony laser zastosowany w wyrzynarce Tresnar TJS-110/800L. Rzutuje on na powierzchnię materiału linię prostą. Podczas pracy wystarczy więc tylko zadbać o to, aby promień lasera pokrywał się z wytrasowaną na materiale linią cięcia. Gdy nie potrzebujemy używać lasera w pracy, możemy tym samym przyciskiem znajdującym się na przodzie testowanego elektronarzędzia wyłączyć go i jednocześnie uruchomić diodę oświetlającą strefę obróbki. Przyciskiem tym wyłączymy też obie funkcje.

Sercem testowanej wyrzynarki jest silnik komutatorowy na 1-fazowy prąd zmienny 230 V/50 Hz. Ma on dużą moc nominalną wynoszącą 800 W i przez przekładnię generuje suwy o częstotliwości w zakresie 0-3000 min-1. Są one regulowane elektronicznie 6-stopniowym pokrętłem. Elektronika za pomocą zielonej diody znajdującej się w tyle urządzenia informuje też o podłączeniu urządzenia do sieci elektrycznej. W układzie napędowym jest też mechanizm podrzynania. 4 poziomy jego ustawienia pozwalają wybrać, czy maszyna ma wykonywać szybkie cięcia zgrubne o małej dokładności, czy pracować wolniej, ale za to bardzo precyzyjnie. System mocowania brzeszczotu w wyrzynarce Tresnar TJS-110/800L to najprostsze z możliwych rozwiązań. Akcesoria te instaluje się w gnieździe poprzez obrót dźwigni blokującej. Wsunięcie i ponowne zwolnienie dźwigni blokuje brzeszczot w uchwycie i pozwala bezpiecznie wykonywać cięcia.

Stopa ślizgowa wyrzynarki Tresnar TJS-110/800L to konstrukcja z lekkiego aluminium. Ma ona kątową regulację do wykonywania cięć skośnych w zakresie 0-45°. Do stopy można przymocować (z lewej lub z prawej strony) prowadnicę równoległą przeznaczoną do dokładnego cięcia wzdłuż prostej krawędzi przedmiotu i wykonywania powtarzalnych wymiarowo cięć elementów o tej samej szerokości. W testowanej wyrzynarce nie mogło oczywiście zabraknąć króćca do podłączenia odkurzacza. Bez zewnętrznego „odsysacza” wiórów nasze miejsce pracy już kilku chwilach cięcia jest całkowicie zapylone. Jest też nadmuch na linię cięcia usuwający z niej wióry i ułatwiający dokładne cięcia.
Podczas testów wyrzynarką Tresnar TJS-110/800L przeprowadziliśmy próby cięcia zgrubnego i precyzyjnego, używając brzeszczotów FASTER TOOLS do metalu i drewna z 5-sztukowych zestawów 8797, 8798, 8798 i 8800. Rozpoczęliśmy o ekstremalnej próby przecięcia kantówki o przekroju 8 x 8,5 cm z wykorzystaniem maksymalnego podrzynania. Operacja zajęła nam 16,73 s. Następnie sprawdziliśmy jej zdolność do czystego cięcia drewna, wykorzystując do tego niewielką deskę sosnową i brzeszczot do czystego cięcia. Test ten Tresnar zdał na 100%. W ostatniej próbie przecinaliśmy rurkę miedzianą CO o średnicy 22 mm (grubość ścianki 1 mm). Operację tę Tresnar TJS-110/800L wykonał w 7,96 s.

Reasumując, wyrzynarka Tresnar TJS-110/800L to bardzo atrakcyjne urządzenie dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Jej napęd gwarantuje wysoką efektywność cięcia i bardzo dobre efekty jakościowe dzięki regulacji częstotliwości suwów, o czym mieliśmy okazję przekonać się sami. Atutem urządzenia jest niewątpliwie laser zwiększający dokładność jego prowadzenia.

HB

Dane techniczne wyrzynarki Tresnar TJS-110/800L

Moc nominalna800 W
Częstotliwość suwów0-3000/min
Maksymalna głębokość cięcia drewna/
stal
110/10 mm
Waga2,3 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments