TEST WYRZYNARKI NAC JSE60-GY-II

W ofercie elektronarzędzi przewodowych NAC znajdziemy średniej mocy wyrzynarkę JSE60-GY-II o konstrukcji żelazkowej. Przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Wyrzynarka NAC JSE60-GY-II to sprzęt klasy DIY umożliwiający cięcie elementów drewnianych, metalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Wyposażono ją w silnik o mocy 600 W, który zapewnia prędkość skokową brzeszczotu w zakresie 0–3000 min-1 (długość skoku brzeszczotu – 18 mm). Urządzenie wyposażone jest w 7-stopnowe pokrętło służące ustawiania prędkości pracy (regulacja elektroniczna). Pozwala ono ustawić żądane jej parametry. Efektywność cięcia zgrubnego drewna i materiałów drewnopochodnych zwiększa zastosowanie funkcji podcinania (3-stopniowe). Odpowiedni operacyjnie jego stopień wybiera się pokrętłem regulacyjnym znajdującym się z

lewej strony obudowy przekładni. Nominalny zakres pracy wyrzynarki to: maksymalna głębokość cięcia w drewnie – 65 mm, w stali – 8 mm, tworzywach – 12 mm.
W testowanym sprzęcie mamy szybkomocujące mocowanie brzeszczotów. Nie wymaga ono używania dodatkowych narzędzi, a montaż osprzętu sprowadza się do obrócenia dźwigni uchwytu i wciśnięcia go w gniazdo. Wypięcie brzeszczotu to sekwencja tych samych czynności tylko w odwrotnej kolejności. Zastosowane mocowanie brzeszczotów to bardzo wygodne rozwiązanie znacznie przyspieszające obsługę wyrzynarki, a w konsekwencji oszczędzające cenny czas pracy.

 

 

Stopę NACa JSE60-GY-II wykonano z twardej chromowanej blachy stalowej, lekkiej i odpornej na uszkodzenia. Stopa ma kluczykową regulację kątową w zakresie 0–45°, dzięki czemu sprzętem można wykonywać cięcia skośne. Jest też przystosowana do współpracy z prowadnicą równoległą, która służy do realizacji cięć prostoliniowych i/lub powtarzalnych wymiarowo. W tylnej części korpusu testowanej wyrzynarki znajduje się króciec, do którego mocuje się wąż odkurzacza. Testowany NAC wyposażony jest w ergonomiczną rękojeść żelazkową pokrytą miękką wykładziną oraz przezroczystą odchylaną osłonę brzeszczotu.

Żeby sprawdzić wydajność urządzenia, w redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy testowe cięcia zgrubne deski sosnowej o grubości 28 mm. Przecięcie jej (długość cięcia – 25 cm) z użyciem 3. stopnia podrzynania trwało 13,75 s. Jeśli chodzi o jakość cięcia, NAC wypadł na 8–9 w skali 10-stopniowej. Próby wykonaliśmy na desce barlineckiej jotoba z użyciem brzeszczotu do dokładnego i czystego cięcia. Wierzchnia warstwa lakieru i twardego drewna jotoby była czysto przecięta. Testy zakończyliśmy przecięciem rurki PCV o średnicy 5 cm (grubość ścianki – 2 mm) wykorzystywanej w instalacjach kanalizacyjnych. Operacja ta trwała 1,96 s.

 

 

Reasumując, wyrzynarka NAC JSE60-GY-II klasy DIY to urządzenie ergonomiczne i łatwe w obsłudze oraz optymalnie wyposażone technicznie. Jego atutem jest niewątpliwie uniwersalność zastosowań, elektroniczna regulacja szybkości pracy oraz szybkomocujący uchwyt brzeszczotów.

Dane techniczne wyrzynarki NAC JSE60-GY-II

Moc nominalna/zasilanie 600 W/przewodowe 230 V, 50 Hz
Prędkość skokowa 0-3000 min-1
Skok brzeszczotu 20 mm
Maksymalna głębokość cięcia drewna/stal/tworzywo sztuczne 65/8/12 mm
Waga 2,25 kg

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar