TEST WYRZYNARKI NAC JS-20-LI-20V

Wśród akumulatorowych elektronarzędzi NAC serii AKU MULTISYSTEM nie mogło zabraknąć wyrzynarki. To bowiem podstawowe i bardzo popularne urządzenie stosowane w wielu rodzajach zróżnicowanych prac, które wykonuje się w domach oraz warsztatach.

 

Akumulatorowa wyrzynarka NAC JS-20-LI-20V ma kompaktowe gabaryty i niską masę (1,6 kg), co pozwala na swobodne manewrowanie nią i dokładne prowadzenie po wyznaczonej linii cięcia. Urządzenie ma konstrukcję żelazkową, czyli wyposażone jest w zamkniętą rękojeść pałąkowatą, którą pokryto miłą w dotyku, miękką wykładziną antypoślizgową. Wyrzynarka NAC JS-20-LI-20V przeznaczona jest cięcia do dużej palety zróżnicowanych materiałów – od drewna przez metale po tworzywa sztuczne i materiały budowlane. Przetniemy nią więc deski

czy kantówki drewniane, listwy podłogowe, ramki, panele, płyty wiórowe, niewielkie elementy metalowe, np. rurki miedziane stosowane w instalacjach co, cienkie i miękkie blachy, rury i rurki z PCV, detale z poliwęglanu komorowego, pleksi, elementy ceramiczne, beton komórkowy itd. Zastosowanie tego urządzenia, jak wiadomo, zależy od rodzaju zamocowanego w nim brzeszczotu.

 

Testowana wyrzynarka NAC JS-20-LI-20V wyposażona jest w komutatorowy silnik prądu stałego o napięciu zasilania wynoszącym 20 V. Przez przekładnię zamieniającą obroty wirnika na ruch posuwisto-zwrotny generuje on suwy wynoszące 2700 min-1. Wyrzynarką NAC JS-20-LI-20V przetniemy elementy drewniane o grubości do 80 mm, aluminiowe – do 12 mm, a stalowe – do 5 mm. Co ważne, w jej układzie napędowym znajdziemy mechanizm podrzynania zwany też pendulum. Cztery poziomy jego regulacji pozwalają użytkownikom wybrać optymalne ustawienie podczas cięcia różnych materiałów drewnianych, tworzyw sztucznych czy metali. W wyrzynarce NAC zastosowano też beznarzędziowo obsługiwany uchwyt narzędziowy, który umożliwia szybką, a – co najważniejsze – łatwą wymianę osprzętu. Jej stopa, wykonana z blachy stalowej, mieści regulację skosu cięcia w pionie (maksymalnie 45°). Można też zamontować w niej prowadnicę równoległą umożliwiającą wykonywanie dokładnych cięć prostoliniowych, jak też wkładkę przeciwodpryskową służącą do czystego cięcia. Testowaną wyrzynarkę wyposażono także w króciec do przyłączenia węża odkurzacza, co pozwala w znacznym stopniu ograniczyć pylenie podczas cięcia.
Tak jak w innych elektronarzędziach NAC należących do serii AKU MULTISYSTEM, w bezprzewodowej wyrzynarce JS-20-LI-20V zastosowano nowoczesne systemowe zasilanie bezprzewodowe 20 V. Możemy ją więc zasilać akumulatorami Li-Ion 20 V o pojemnościach 2.0 lub 4.0 Ah.

Podczas redakcyjnych testów akumulatorowej wyrzynarki NAC JS-20-LI-20V do jej zasilania wykorzystaliśmy akumulator Li-Ion 20 V/4.0 Ah. Najpierw zgrubnie przecinaliśmy deskę sosnową 10 x 2 cm, wykorzystując maksymalny 3. stopień podcinania. Operację wykonaliśmy w ekspresowym tempie w 5,45 s. W drugiej próbie podwyższyliśmy poprzeczkę i postanowiliśmy przeciąć zgrubnie belkę sosnową (przekrój cięcia – 10 x 5 cm). Podobnie jak w pierwszym teście, w wyrzynarce NAC JS-20-LI-20V ustawiliśmy podcinanie trzeciego stopnia. Zadanie wykonaliśmy w 8,98 s, a więc bardzo sprawnie i efektywnie. Druga próba pokazała, że testowana wyrzynarka dysponuje dużym zapasem mocy koniecznym do wydajnego cięcia zgrubnego. W trzeciej próbie sprawdziliśmy, czy wyrzynarką NAC JS-20-LI-20V możemy wykonywać czyste cięcia drewnianych elementów lakierowanych przy użyciu specjalistycznych brzeszczotów do dokładnej obróbki drewna litego. Zadanie czystego i precyzyjnego cięcia NAC JS-20-LI-20V wykonał bardzo sprawnie. Uzyskaną jakość krawędzi po przecięciu oceniamy w skali 7-punktowej na 7. Oznacza to, że uzyskaliśmy czysto przecięte krawędzie bez żadnych zadziorów.

Reasumując, akumulatorowa wyrzynarka NAC JS-20-LI-20V to urządzenie ergonomiczne (łatwe w obsłudze i operowaniu), efektywne i umożliwiające uzyskanie bardzo dobrych wyników jakościowych.

pins

Dane techniczne wyrzynarki NAC JS-20-LI-20V

Napięcie zasilania/akumulator 20 V/Li-Ion 2.0 lub 4.0 Ah
Częstotliwość suwów 2700/min
Zakres kąta cięcia 0-45°
Maks. głębokość cięcia w drewnie/stali/aluminium 80/5/12 mm
Typ brzeszczotów z uchwytem T
Podświetlenie LED/króciec do odkurzacza +/+
Beznarzędziowe mocowanie brzeszczotów/regulacja podcinania +/4-stopniowa
Masa 1,6 kg (bezakumulatora)

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar